شمانیوز

بانک مرکزی هر کشور نهادی است که سیاست‌های مالی آن کشور را اجرا می‌کند. این نهاد در بیشتر کشورها مستقل عمل می‌کند و مسئول نظارت بر ارز و موسسه‌های مالی و اعتباری و همچنین انتشار پول است. کشورهای میکرونزی، جزیره من، آندورا، جزایر مارشال، موناکو و چند کشور دیگر بانک مرکزی ندارند.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از اعتماد : بانک مرکزی نهادی است که بر ارز، ذخایر مالی و نظام پولی و اعتباری کشور نظارت دارد. بانک مرکزی مسئول کنترل بانک‌ها و موسسه‌های مالی نیز هست. این نهاد کار چاپ و انتشار اسکناس و سکه و همچنین افزایش اعتبار مالی کشورش را بر عهده دارد. بانک مرکزی می‌تواند وقتی بحرانی مالی رخ می‌دهد به متقاضیان وام بدهد تا دارایی بانک‌ها را تنظیم و از وقوع فاجعه مالی جلوگیری کند.

به بیان دیگر، این نهاد سیاست‌های مالی را اجرا و نرخ بهره را تعیین می‌کند تا بهره و تورم ثابت باقی بماند، صنعت بانکداری را تنظیم و بررسی می‌کند و بر تمام ذخایر مالی کشور نظارت دارد. بانک مرکزی مسئول مدیریت ارز خارجی، اوراق قرضه دولتی و ذخایر طلاست.

بانک مرکزی نهاد حیاتی یک کشور است. این بانک‌ها اساساً مستقل عمل می‌کنند، اما نهادهای اجرایی و قانونی کشور هم کمی بر کار آنها نظارت می‌کنند. بیشتر کشورهای جهان بانک مرکزی دارند. تقریباً 75 درصد از دارایی‌های بانک مرکزی جهان در کنترل چین، ایالات متحده آمریکا، ژاپن و کشورهای حوزه یورو است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه