شمانیوز

دکتر محمود رضا خواجه نصیری، نایب‌ رییس هیئت‌ مدیره بورس تهران با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاران با فراغ خاطر در صنایع و سهامی وارد شوند که مزیت‌هایی دارد و نگرانی از ریسک کلی بازار نداشته باشند، گفت: ابزار مدیریت ریسک خوبی در بازار وجود دارد، متولیان و مدیران صندوق‌ها مانع هرگونه ضربه غیرمستقیم به بازار در شرایط بحرانی می‌شوند.

به گزارش شمانیوز و یه نقل از روابط عمومی بورس تهران و به نقل از همفکران، عضو هیات مدیره بورس تهران در خصوص روند معاملات این روزهای بازار با توجه به‌اتفاق های اخیر گفت: بازار سهام همیشه نسبت به‌اتفاق های سیاسی دچار نگرانی شده و واکنش نشان می‌دهد.

محمود رضا خواجه نصیری ادامه داد: در روزهای اخیر بسیاری از تحلیلگران بر این باور بودند که ریسک بازار بالا است و می‌تواند به بازار آسیب برساند؛ اما نکته مهی که قوت قلب و آزمون خوب بازار در چند روز اخیر بود، سیستم حمایتی بسیار خوب و قوی بازار است.

 وی معتقد است در سخت‌ترین شرایطی که ممکن است فضای بیرونی ملتهب شود و به اقتصاد کشور آسیب بزند، بازار سرمایه بر اساس توسعه‌ای که توسط صندوق‌های حمایتی، صندوق‌های درآمد ثابت و مدیریت بازار داشته قدرت مقاومت خیلی خوبی در شرایط خاص پیداکرده است. به‌این‌ترتیب خیلی سریع فضای التهابی را رد و به یک نقطه ثبات نسبی رسید، در شرایط بحرانی و شرایطی که سرمایه‌گذاران نگران هستند، بازار حمایت شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند معاملات بازار گفت: این نکته اساسی را به سرمایه‌گذاران گوشزد می‌کنیم که بازار نسبت به گذشته توان بیشتری برای کنترل شرایط و ایجاد ثبات دارد و این موضوع به عینه ظرف این روزها تجربه شد.

خواجه نصیری با اشاره به مدیریت بسیار قوی جو روانی بازار در هفته گذشته گفت: نقدینگی حمایتی تزریقی باعث شد تا بازار ریسک را پشت سر بگذارد، این شرایط آزمون خوبی بود و به سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر داد تا با خیال آسوده‌ای سرمایه‌گذاری کنند و بدانند که ریسک‌های بازار مدیریت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاران با فراغ خاطر در صنایع و سهامی وارد شوند که مزیت‌هایی دارد و نگرانی از ریسک کلی بازار نداشته باشند، گفت: ابزار مدیریت ریسک خوبی در بازار وجود دارد، متولیان و مدیران صندوق‌ها مانع هرگونه ضربه غیرمستقیم به بازار در شرایط بحرانی می‌شوند.

نایب‌رییس هیئت‌مدیره بورس تهران در پاسخ به پرسش در خصوص افزایش قیمت بنزین و آثار آن در بازار سهام گفت: اساساً تجربه نشان داده که فرایندهای آزادسازی برای کالاهایی که کنترل قیمتی دارند، همیشه در بازار سهام اثر مثبت دارد.

وی که معتقد است سیاست‌های آزادسازی در میان‌مدت و بلندمدت تأثیر بهتری دارد، افزود: با آزادسازی قیمت‌ها صنایع بهتر می‌توانند فعالیت کنند؛ بنابراین به نظر می‌رسد سیاست‌های آزادسازی اگر با مفهوم حذف سوبسید و حتی برخی رانت‌ها همراه شود باعث ایجاد فضای اقتصادی باز برای شرکت‌های شفاف بازار سرمایه خواهد شد. هر چه قدر اقتصاد به سمت شفافیت برود برای شرکت‌های بورسی بهتر است.

خواجه نصیر تأکید کرد: درمجموع کاهش رانت‌ها، افزایش کارایی، آزادسازی در قیمت‌گذاری برمبنای ابزارهای بازار، بهترین روش‌هایی است که به نفع بازار سرمایه و شرکت‌های آن است. فرآیند آزادسازی در بلندمدت مشروط بر تفکر همه‌جانبه می‌تواند فضای صنعت را به سمت کاهش رانت و افزایش شفافیت ببرد که نفع صنایع و شرکت‌ها است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه