شمانیوز

مدیر مجتمع مس آذربایجان با اعلام اینکه مجوز احداث و فرآوری فاز ۳ تغلیظ مجتمع مس سونگون توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی صادر شده است، گفت: بزودی عملیاتی اجرایی این فاز آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از ایرنا: رضا شریفی روز شنبه در گفت و گویی با اشاره به آغاز عملیات خاکبرداری فاز ۳ تغلیظ گفت: بعد از پایان مطالعات در حوزه اکتشافات که ذخیره معدنی قابل برداشت این مجتمع بیش از ۸۸۰ میلیون تن برآورد شد، جهت نهایی کردن طرح های توسعه و ایجاد کارخانه ذوب و پالایش، با بررسی های انجام شده، ضرورت احداث فاز ۳ تغلیظ جهت تأمین خوراک اولیه کارخانه ذوب احساس شد.

وی با اشاره به انتقال تجهیزات و قطعات مورد نیاز فاز ۳ تغلیظ به مجتمع مس سونگون گفت: با ورود بقیه تجهیزات به زودی تمام قطعات آماده نصب و عملیات اجرایی شروع خواهد شد.

مدیر مجتمع مس آذربایجان با اشاره به اتمام مطالعات طراحی این فاز از ماه ها پیش گفت: همت و تلاش کارکنان و عزم جدی مسئولین شهرستانی و استانی و کشوری در اجرای طرح های توسعه بزرگترین عامل شتاب بخشیدن به این پروژه است و تلاش می کنیم در سال «رونق تولید ملی» گامی در جهت تحقق شعار سال برداشته باشیم.

 شریفی با اشاره به ظرفیت تولیدی این فاز تغلیظ گفت: محصولات فاز ۳ تغلیظ همانند دیگر فازها، ۱۵۰ هزار تن کنسانتره مس سولفیدی و ۱۶۵۰ تن کنسانتره مولیبدن در سال خواهد بود که با بهره برداری از این فاز خوراک اولیه کارخانه ذوب فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به تأکیدات صورت گرفته بر تعجیل در اجرا و بهره برداری از طرح های توسعه افزود: مجتمع مس سونگون نیز پیرو این پیگیری ها و با توجه به اهمیت احداث کارخانه فاز۳ تغلیظ به عنوان یک پیش زمینه لازم برای اجرای کارخانه های ذوب و پالایش، این پروژه را در اولویت پروژه های خود قرار داده است که به صورت جدی در حال پیگیری است.

مدیر مجتمع مس آذربایجان با اشاره به حمایت های همه جانبه دکتر سعد محمدی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملّی صنایع مس ایران از اجرای طرح های توسعه ادامه داد: با حضور دکتر سعد محمدی و تیم مدیریتی ایشان اهمیت طرح های توسعه به صورت یک مطالبه برای توسعه و آینده شرکت ملّی صنایع مس ایران تبدیل شد و این طرح ها به صورت جدی پیگیری شد که عملیات احداث فاز ۳ تغلیظ یکی از این طرح هاست.

شریفی با اشاره به پیشگامی شرکت ملّی صنایع مس ایران در سیاست بومی سازی تجهیزات و قطعات و دانش گفت: خوشبختانه از صفر تا صد این پروژه به دست توانمند کارکنان این شرکت و ظرفیت های علمی داخلی صورت خواهد گرفت که این امر نشان از توانمندی شرکت ملّی صنایع مس ایران و برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای پیشبرد اهداف این شرکت در جهت پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و تکیه بر دانش و توان داخلی است.

معدن مس سونگون در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شده است.  َ

در شرایط کنونی و با فعالیت دو کارخانه تغلیظ درمجتمع مس سونگون،  ۱۴میلیون تن ماده معدنی (به عنوان خوراک) استخراج و در مجموع حدود ۳۰۰ هزار تن کنسانتره تولید می شود.

طرح توسعه مس سونگون به شکل یک بسته طراحی‌شده و شامل کارخانه ذوب و پالایش و اسید سولفوریک است که بدون هیچ‌گونه آلایندگی اجرا می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه