شمانیوز

بیشترین قیمت برای خرید سکه طرح قدیم چهار میلیون و ۲۸۰ هزار تومان اعلام شده و بعید است سکه جدید را بتوانید بیشتر از چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بفروشید. بالاترین قیمت خرید سکه نیم و سکه ربع به‌ترتیب دو میلیون و ۲۶۰ هزار تومان و یک میلیون و۴۲۰ هزار تومان اعلام شده که هر دو حداقل ۱۰۰ هزار تومان نسبت به نرخ فروش پایین‌تر است. همچنین باید موضوع حضور پلیس در بازار را جدی گرفت. شما که دلتان نمی‌خواهد در هوای بارانی پایتخت و در حالی که بازار سکه و ارز به‌شدت مه‌آلود است، به‌جرم دلالی دستگیر شوید؟

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرارو: سازمان هواشناسی آسمان امروز تهران را همراه با بارش باران و مه‌آلود توصیف کرده، اما غلظت مه در محدوده خیابان فردوسی جایی که محل خرید و فروش انواع ارز و سکه محسوب می‌شود، احتمالا بیشتر از بقیه نقاط است. سه منبع خبری که پیش از این همیشه برای فرارو منابع موثقی به‌حساب می‌آمده‌اند، امروز قیمت‌های متفاوتی اعلام کرده‌اند و این در حالی است که ساعاتی پیش سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ هم دستور ویژه‌ای برای برخورد دلالان بازار ارز صادر کرده. همچنین عبدالناصر همتی رییس‌کل بانک مرکزی هم مجبور شده واکنشی سیاستمدارانه به اتفاقات اخیر بازار ارز داشته باشد.

 

گم شدن قیمت‌ها در هاله‌ای از مه غلیظ
نوسانات قیمت ارز دقیقا از روز اختلال سراسری اینترنت‌ها در ۲۶ آبان شروع شد. دو روز بعد آغاز سهمیه‌بندی سوخت و یک روز بعد از شدت گرفتن اعتراضات نسبت به افزایش قیمت بنزین. در این روز قیمت دلار ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان گزارش شده است، اما در روز‌های بعدی به‌خاطر نبود اینترنت نمی‌توان با صراحت درباره قیمت‌ها اظهارنظر کرد. شنیده‌ها در همان دوره حاکی از این است که بازار دست دلالان افتاد و هرکی هر قیمتی که دلش می‌خواست اعلام می‌کرد. سرانجام در دوم آذر که اینترنت آرام آرام به حالت عادی برگشت حتی می‌توان از ۱۲ هزار و ۸۰ تومان به‌عنوان نرخ روز دلار اسم برد. دو روز بعد نشانه‌هایی از افزایش مجدد قیمت‌ها به‌چشم خورد، اما هنوز همه سرگردم اتفاقات مهمتری بودند. ۱۲ هزار و ۴۸۰ تومان، ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان و ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان نرخ‌های دلار در روز‌های بعد بودند. نوسانات دلار در هفته گذشته به‌اوج خود رسید تا از قیمت‌هایی مثل ۱۲ هزار و ۷۷۰ تومان پرده‌برداری شود.

از صبح امروز مه غبارآلودی که سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده بود همراه با بارش باران آسمان تهران را فرابگیرد، در میدان فردوسی پایین‌تر آمد. منابع متعدد قیمت‌هایی متفاوت برای انواع ارز ذکر می‌کنند که تقریبا همه آن‌ها چندان قابل اعتماد نیست، اما اگر بخواهیم بیشینه قیمت‌ها را ملاک قضاوت قرار دهیم، باید بگوییم تا ظهر امروز دلار ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است. بیشترین نرخ اعلام شده برای یورو را باید ۱۴ هزار و ۵۰ تومان در نظر گرفت و پوند انگلیس در بدترین حالت به ۱۶ هزار و ۴۶۰ تومان می‌رسد. همچنین درهم امارات و لیر ترکیه در گران‌ترین حالت به‌ترتیب سه هزار و ۴۵۰ تومان و دو هزار و ۲۰۵ تومان فروخته می‌شوند.

اوضاع در بازار سکه به‌مراتب پیچیده‌تر است و شدت مه غلیظ‌تر. سایت اتحادیه طلا می‌گوید سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و سکه طرح قدیم چهار میلیون و ۳۵۰ تومان. این سایت قیمت نیم‌سکه را دو میلیون و ۳۵۰ تومان و ارزش ربع سکه را یک میلیون و ۵۱۰ هزار تومان اعلام کرده است. یکی از فعالان مورد اعتماد فرارو می‌گوید قیمت تک‌فروشی سکه کمی متفاوت است؛ مثلا برای سکه تمام جدید باید چهار میلیون و ۴۱۰ هزار تومان پول داد و قیمت سه طرح قدیم چهار میلیون و ۳۰۶ است. به‌گفته او تک‌فروشی نیم‌سکه و ربع سکه با نرخ دو میلیون و ۳۴۲ هزار تومان و یک میلیون و ۵۱۵ هزار تومان انجام می‌شود. همچنین نرخ فروش سکه‌های گرمی ۸۹۲ تومان است.

در بازار آزاد باید چهار میلیون و ۳۸۰ هزار تومان برای سکه قدیم پول پرداخت کرد و قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۴۳۰ هزار تومان است. او قیمت سکه نیم و سکه ربع را به‌ترتیب دو میلیون و۳۶۰ هزار تومان و یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان اعلام می‌کند تا به‌این ترتیب مطمئن شویم پیش‌بینی هواشناسی درباره مه‌آلود بودن آسمان تهران کاملا صحیح بوده و حداقل امروز نباید در محدوده بازار فردوسی آفتابی شویم.

پالس مثبت بانک مرکزی و خط و نشان پلیس
همزمان با چند نرخی شدن قیمت‌ها در بازار‌های طلا و ارز، عبدالناصر همتی رییس‌کل بانک مرکزی و سردار حسین رحیمی فرمانده پلیس پایتخت واکنش‌هایی به‌ظاهر جداگانه، اما کاملا هم‌راستا نشان داده‌اند. رییس‌کل بانک مرکزی با انتشار پستی اینستاگرامی به نوسانات اخیر بازار ارز اشاره کرده و گفته: «در دو هفته اخیر به دلایلی که همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد شد و عمدتا در برخی فضا‌های دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی که از این توانایی‌ها، امکانات و ذخائر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغیر‌های کلیدی اتفاق نیفتاده است.»

همتی پست اینستاگرامی خود را کاملا سیاستمدارانه به پایان می‌رساند و تلاش می‌کند با تاکید بر کلیدواژه‌های اقتصادی پالس‌های مثبتی به مقصد بازار ارسال کند: «خبر بسیار امیدوارکننده این است که بانک‌ها در ماه‌های اخیر نیاز به نقدینگی کوتاه‌مدت خود را عمدتا از بازار بین‌بانکی تامین می‌کند؛ لذا اجازه برداشت بانک‌ها با بیش از ۴۰ درصد کاهش به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در یکسال گذشته رسیده است که از مدیران بانک‌ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست‌های پولی بانک مرکزی که نهایتا در جهت کاهش نرخ تورم است تشکر می‌کنم.»

اظهارات ملایم رییس‌کل بانک مرکزی با واکنش سفت و جدی فرمانده پلیس تهران تکمیل می‌شود. سردار حسین رحیمی در حاشیه اجرای طرح رعد که صبح امروز در مقر پلیس پیشگیری برگزار شد، به‌خبرنگاران از صدور فرمانی تازه برای برخورد با دلالان بازار ارز خبر می‌دهد: «متاسفانه در چند روز اخیر بعضی از دلالان ارز بازگشته‌اند که از روز گذشته دستور ویژه‌ای را به پلیس امنیت و پلیس امنیت اقتصادی برای برخورد با این افراد صادر کردم. پلیس اجازه نخواهد داد تا این افراد امنیت اقتصادی کشور را به مخاطره بیاندازند»

پیام پلیس برای بازار ارز و دلالان کاملا روشن است: «به این افراد و نیز صرافی‌هایی که با این افراد کار می‌کنند هشدار جدی می‌دهم که با هرگونه تخلف برخورد خواهیم کرد.»

توصیه‌هایی که باید جدی گرفت
وجود ابر مه‌آلود در بازار طلا و ارز به‌خوبی نشان می‌دهد که نباید امروز به‌هیچ وجه سمت میدان فردوسی یا سرمایه‌گذاری روی دلار و سکه رفت. با این حال انتشار خبر‌ها می‌تواند بعضی‌ها که قبلا در چنین بازار‌هایی اقدام به‌سرمایه‌گذاری کرده بودند را اغفال کند. با این حال ما در تحریریه فرارو اعتقاد داریم امروز حتی برای فروش هم روز خوبی نیست. چون با وجود تغییرات مداوم قیمت فروش، اگر کل بازار را بگردید، نمی‌توانید دلارهایتان را بیشتر از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان بفروشید و نرخ خرید یورو از ۱۳ هزار و ۹۲۰ تومان فراتر نمی‌رود.

در بازار سکه اختلاف قیمت بین خرید و فروش در مواقعی حتی به ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد. به‌عنوان مثال بیشتر قیمت برای خرید سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۲۸۰ هزار تومان اعلام شده و بعید است سکه طرح جدید را بتوانید بیشتر از چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بفروشید. بالاترین قیمت خرید برای سکه نیم و سکه ربع به‌ترتیب دو میلیون و ۲۶۰ هزار تومان و یک میلیون و۴۲۰ هزار تومان اعلام شده که هر دو حداقل ۱۰۰ هزار تومان نسبت به قیمت‌های اعلام شده برای فروش پایین‌تر است. تازه باید موضوع حضور پلیس در بازار را هم جدی گرفت. شما که دلتان نمی‌خواهد دقیقا همین امروز در هوای بارانی پایتخت و در حالی که بازار سکه و ارز به‌شدت مه‌آلود است، به‌جرم دلالی دستگیر شوید؟

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه