شمانیوز

​ اختلال اینترنت باعث شد نوسانات شاخص کل به ارقامی در حدود ۳۰۰ واحد کاهش پیدا کند، تعداد معاملات به کمتر از ۳۰۰ هزار نوبت برسد و ارزش کل معاملات به کمتر از هزار میلیارد تومان در روز کاهش پیدا کند. حالا اتصال تدریجی اینترنت باعث شده بورس تا حدودی به شرایط عادی برگردد

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از فرارو: اتصال تدریجی اینترنت بازار بورس را به شرایط عادی برگرداند. از یکشنبه هفته گذشته، شاخص کل، ارزش و تعداد معاملات روزانه در بازار بورس تحت تاثیر اختلال در شبکه اینترنت بود و شاهد تغییرات عجیب و غریب در بازار بودیم. طوری که نوسانات شاخص کل به ارقامی در حدود ۳۰۰ واحد کاهش پیدا کرد، تعداد معاملات به کمتر از ۳۰۰ هزار نوبت رسید و ارزش کل معاملات به کمتر از هزار میلیارد تومان در روز کاهش پیدا کرد. حالا این روز‌ها بورس شرایط نسبتا بهتری نسبت به هفته قبل دارد و اتصال اینترنت خانگی در اغلب استان‌ها باعث شده شرایط تا حدودی به حالت عادی برگردد. در این گزارش سه نشانه از بازگشت وضعیت سفید در تالار بورس را بررسی کرده‌ایم.

تعداد معاملات روزانه به بیش از ۴۰۰ هزار نوبت رسید

قطعی شبکه اینترنت در روز یکشنبه هفته گذشته، اولین تاثیر خود را در تعداد معاملات روزانه بازار بورس نشان داد. عموما در بازار بورس رقمی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نوبت معامله انجام می‌شود که اختلال در شبکه اینترنت باعث شده بود در روز یکشنبه ۲۶ آبان شاهد کاهش بیش از ۳۰ درصدی تعداد معاملات باشیم. در این روز فعالان بازار تنها ۲۳۰ هزار نوبت سهام خرید و فروش کردند. این وضعیت تا پایان ادامه‌دار بود و شاهد کاهش تعداد معاملات روزانه در بازار بودیم. از زمانی که شبکه اینترنت رفته رفته در حال اتصال است و سرمایه‌گذاران خیال راحت‌تری بابت دسترسی به اینترنت دارند، دوباره شاهد بازگشت تعداد معاملات به ارقام بالاتر از ۳۰۰ هزار نوبت در روز بوده‌ایم. طوری که امروز سه‌شنبه پنجم آذرماه، سهام‌داران بیش از ۴۳۴ هزار معامله انجام دادند که در سه هفته گذشته بی‌سابقه است. این موضوع یکی از نشانه‌های بازگشت آرامش به معاملات بازار بورس به حساب می‌آید.
 

سه نشانه از بازگشت وضعیت سفید به بازار بورس

صعود شاخص کل به بالاترین رقم در سه هفته گذشته

شاخص کل بازار بورس بعد از کاهش چشمگیر روز یکشنبه همزمان با آغاز اختلال در شبکه اینترنت، نوسانات بسیار ناچیزی را تجربه کرد. با وجود اینکه روند بورس بعد از افزایش قیمت بنزین عموما مثبت بوده، اما این روند مثبت با سرعت بسیار پایینی پیگیری می‌شد. طوری که از یکشنبه هفته پیش تا یکشنبه همین هفته یعنی سوم آذر، شاخص کل با ارقامی مثل ۳۸۵ واحد، ۳۰۸ واحد، ۶۲۵ واحد و ۱۵۱ واحد نوسان داشت. این در حالی است که عموما نوسانات شاخص کل دست کم هزار واحد در روز است و این مورد نشان می‌دهد بازار بورس در یک هفته بعد از آغاز اختلالات شبکه اینترنت، رونق خود را از دست داده بود و شاهد گام‌های کوچک، اما رو به بالا در شاخص کل بودیم. تا اینکه دیروز طلسم نوسانات ناچیز شکسته شد و شاخص کل در پایان معاملات روز دوشنبه چهارم آذر با افزایش دو هزار و ۷۰۰ واحدی روبرو شد. این نوسان قابل قبول، امروز هم تکرار شد و شاهد افزایش هزار و ۱۶۶ واحدی شاخص کل بودیم که می‌تواند به عنوان یکی از نشانه‌ها برای بازگشت وضعیت سفید به بازار بورس بعد از اختلال شبکه اینترنت شناخته شود. افزایش شاخص کل در یک هفته گذشته و نوسانات قابل قبول در دو روز اخیر باعث شده شاخص بورس به رقم ۳۰۹ هزار و ۶۴۴ واحد برسد که در سه هفته گذشته بی‌سابقه است. آخرین بار شاخص بورس در تاریخ هشتم آبان‌ماه در چنین سطحی قرار داشت. با توجه به پیشبینی تحلیل‌گران بازار سرمایه مبنی بر روند رو به رشد بورس بعد از افزایش قیمت بنزین، می‌توان پیشبینی کرد که این تغییرات مثبت فعلا ادامه‌دار باشد.
 

سه نشانه از بازگشت وضعیت سفید به بازار بورس

ارزش معاملات به شرایط عادی برگشت

کاهش ارزش معاملات یکی دیگر از اتفاقات ناگواری بود که در پی اختلال اینترنت در بازار بورس به وجود آمد. در شرایط عادی عموما روزانه هزار تا هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پول در بازار بورس جابه‌جا می‌شود، اما در روز‌هایی که اینترنت دچار اختلال شده بود، این رقم به ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان رسید. حتی تلاش حقوقی‌ها برای حفظ ارزش معاملات نتوانسته بود تغییری در روند تغییرات ارزش معاملات داشته باشد. شرکت‌های حقوقی در پی کاهش چشمگیر تعداد معاملات در روز یکشنبه هفته گذشته و همزمان با آغاز اختلال اینترنت، با تبادل سهام، ارزش معاملات را به شکل چشمگیری بالا بردند و به سطح سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رساندند. این مورد باعث شده بود میانگین ارزش هر معامله در روز ۲۶ آبان به رقم عجیب ۱۶ میلیون تومان برسد. این اتفاق نتوانست ارزش معاملات را حفظ کند و از فردای آن شاهد ارقام ۹۰۰ هزار میلیارد تومانی برای حجم جابه‌جایی روزانه پول در بورس بودیم. اتصال نصفه و نیمه شبکه اینترنت در چند روز گذشته باعث شده دوباره حجم معاملات به ارقام قابل قبول برسد. طوری که از یکشنبه سوم اذر و بعد از اتصال اینترنت خانگی در اغلب استان‌ها، شاهد افزایش حجم معاملات روزانه به هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده‌ایم. این روند بازگشت رونق به بازار بورس باعث شد امروز شاهد افزایش چشمگیر ارزش پول‌ها جابه‌جا شده در بورس باشیم. چراکه سهامداران امروز رقمی حدود هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان سهام خرید و فروش کردند که در یک ماه گذشته کم‌سابقه بوده است.
 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه