شمانیوز

اوپک پیش بینی کرده که تقاضای جهانی نفت در سه ماهه چهارم به ١٠٢ میلیون بشکه در روز می رسد. میانگین تقاضا در ٢٠٢٠، روزانه ١٠٠ میلیون و ٨٨٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرفوری: رضا زندی، روزنامه‌نگار حوزه انرژی نوشت:گزارش ماه دسامبر ⁧ اوپک⁩ دیروز منتشر شد. بنابراین گزارش و به نقل از منابع ثانویه بازار نفت، تولید ١٣ کشور در نوامبر ٢٠١٩ مجموعا ٢٩ میلیون و ٥٥١ هزار بشکه در روز بوده که نسبت به ماه اکتبر، ١٩٣ هزار بشکه در روز کاهش داشته است. بیشترین کاهش برای سعودی با ١٥١ هزار بشکه بوده است.

تولید نفت کویت در ماه نوامبر ٥٨ هزار بشکه افزایش یافته، اما عراق ٥٩ هزار بشکه از تولیدش کم کرده است.منابع ثانویه،تولید نفت ایران در نوامبر را ٢میلیون و ١٠٢هزار بشکه در روز گزارش کرده اند.بدلیل شفافیت نداشتن نفتی خود خواسته ایران، بخاطر تحریم، این آمار در مورد ایران سندیت ندارد.

اوپک پیش بینی کرده که تقاضای جهانی نفت در سه ماهه چهارم به ١٠٢ میلیون بشکه در روز می رسد. میانگین تقاضا در ٢٠٢٠، روزانه ١٠٠ میلیون و ٨٨٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.

غیر اوپکی ها در سال آینده میلادی به طور میانگین روزانه ٦٦ میلیون و ٤٦٠ هزار بشکه در روز در سال ٢٠٢٠ نفت تولید خواهند کرد.

بر اساس جدول بالانس بین عرضه و تقاضای نفت در سال ٢٠٢٠، سهم بازار نفت خام اوپک در سال آینده، ٢٩ میلیون و ٥٨٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.

مجموع دخایر نفتی کشورهای OECD در سال ٢٠١٦ برای مصرف ٩٧ روزشان، ذخیره نفت داشتند. این رقم در سال ٢٠١٩ به ٩٣روز رسیده است. یکی از دلایلش، توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیر اوپکی هاست. هر چه تعداد روزها بیشتر باشد فشار بر قیمت نفت بیشتر است.

متوسط قیمت نفت سبد اوپک در ماه نوامبر ٦٢ دلار و ٩٤ سنت بود که سه دلار نسبت به ماه قبلش بالاتر رفته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه