شمانیوز

به گفته نعمت الله ترکی؛ میزان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کل کشور در سال آینده ۷۰.۴ هزار میلیارد تومان می‌باشد که سهم استان تهران از این رقم ۱۰۲۵.۴ میلیارد تومان است که این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از تابناک : یک هفته پس از تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ توسط رئیس جمهور به مجلس، نعمت الله ترکی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در یک نشست خبری با خبرنگاران در مورخه ۲۴ آذر ماه سال جاری به تشریح سهم و وضعیت استان تهران در بودجه سال آینده پرداخت.

 نشست خبری امروزِ رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران؛ ترکی در ابتدا با اشاره به اینکه میزان منابع عمومی کل کشور در سال ۱۳۹۹ با رشد ۸ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۸۴.۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، گفت: این منابع عمومی عمدتاً از سه محل تامین خواهد شد که این سه محل عبارتند از درآمدها، واگذاری دارایی های سرمایه و واگذاری دارایی های مالی.

وی در ادامه در مورد میزان درآمد‌ها در سال ۱۳۹۹ گفت: در سال آینده میزان درآمد‌ها بالغ بر ۲۶۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که رشد آن در مقایسه با مصوب سال ۱۳۹۸ در حد ۹ درصد است. این درآمد‌ها عمدتا از سه محل مالیات‌ها بالغ بر ۱۷۵ هزار میلیارد تومان، حقوق گمرکی بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان و سایر بالغ بر ۶۶ هزار میلیارد تومان تامین می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در مورد سهم ا ستان تهران از درآمد‌ها گفت: میزان درآمد‌های استان تهران در سال آینده، بالغ بر ۸۰.۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که سهم استان تهران از کل درآمد‌های عمومی کشور (۲۶۱ هزار میلیارد تومان) ۳۹ درصد است. سهم مالیات‌ها بر درآمد‌های استان تهران ، ۷۶.۴ هزار میلیارد تومان، حقوق گمرکی بالغ بر ۱۰۰.۳ میلیارد تومان و سایر بالغ بر ۳.۷ هزار میلیارد تومان می‌باشد.

وی افزود: نکته قابل تامل این است که رقم مالیات‌های استان تهران (۷۶.۴ هزار میلیارد تومان) حدود ۴۴ درصد مالیات کل کشور (۱۷۵ هزار میلیارد تومان) است.

ترکی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۷ دولت از محل مالیات‌ها بر ارزش افزوده کل کشور درآمدی در حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان داشته است، گفت: از این میزان حدود ۶ هزار میلیارد تومان سهم استان تهران بوده است که از این مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران و ۳ هزار میلیارد تومان دیگر نیز به شهرداری‌های پیرامون تهران جهت هزینه کرد در حمل و نقل و زیرساخت‌ها پرداخت شد.

وی گفت: در بودجه سال آینده نیز با اینکه می‌شد درآمد‌های حاصل از مالیات بر ارزش افزوده را در بودجه لحاظ کرد و این درآمد‌ها به خزانه واریز شود، این کار انجام نشد تا دوباره این درآمد به شهرداری‌ها جهت هزینه کرد در حمل و نقل و زیرساخت‌ها پرداخت شود.

ترکی با اشاره به اینکه درآمد‌های دولت از ناحیه واگذاری دارایی‌های سرمایه در سال آینده با رشد منفی ۳۸ درصدی در مقایسه با مصوب سال ۱۳۹۸ به ۹۸.۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است، گفت: همچنین میزان واگذاری دارایی‌های مالی نیز بالغ بر ۱۲۴.۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که این رقم در مقایسه با مصوب سال ۱۳۹۸ رشد ۱۴۴ درصدی داشته است.

وی با اشاره به اینکه مصارف عمومی کل کشور به سه سرفصل اعتبارات هزینه ای، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و اعتبارات ت ملک دارایی‌های مالی تفکیک می‌شود، افزود: میزان مصارف عمومی کل کشور برای سال آینده ۴۸۴.۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که رشد آن در مقایسه با سال ۱۳۹۸ در حدود ۸ درصد است.

ترکی گفت: سهم اعتبارت هزینه‌ای کل کشور از مصارف عمومی بالغ بر ۳۶۷.۲ هزار میلیارد تومان است که از این میزان اعتبارات هزینه ای، سهم استان تهران ۹۴۴.۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: سهم اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کل کشور از مصارف عمومی نیز در سال آینده ۷۰.۴ هزار میلیارد تومان می‌باشد که سهم استان تهران از این رقم ۱۰۲۵.۴ میلیارد تومان است که این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران ادامه داد: همچنین سهم اعتبارات تملک دارایی‌های مالی کل کشور از مصارف عمومی حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران، با اشاره به سیاست‌های مصرف اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کل کشور گفت: برای اتمام سی طرح در سطح کشور و شش طرح در استان تهران در سال ۱۳۹۹ تامین اعتبار صورت گرفته است.

وی افزود: شش طرح استان تهران عبارتند از:

۱) مشارکت در احداث آزاد راه تهران ـ کرج (ادامه اتوبان همت)،

۲) ساختمان سد طالقان،

۳) احداث بیمارستان شهرستان قدس،

۴) احداث بیمارستان ملارد،

۵) خرید و تکمیل ساختمان پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

و ۶) مطالعه و احداث ساختمان پژوهشگاه باقرالعلوم مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری‌های ریوی دانشگاه شهید بهشتی. همچنین از سایر سیاست‌های مصرف اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان تهران می‌توان به موضوع مطالعه و احداث قطار‌های حومه‌ای جدید از جمله قطار حومه‌ای تهران-پاکدشت، شریف آباد-گرمسار اشاره نمود.

ترکی از اولویت‌های اجرایی طرح‌های توسعه شبکه حمل و نقل ریلی مشترک استان تهران با سایر استان‌ها گفت و افزود: این اولویت‌ها عبارتند از:

۱) احداث و برقی کردن راه آهن تهران-همدان-سنندج،

۲) احداث راه آهن برقی تهران-لاریجان-آمل،

۳) احداث قطار حومه‌ای تهران-ورامین-پیشوا-گرمسار

و ۴) برقی کردن خط دوم راه آهن تهران-میانه-تبریز.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در ادامه سخنان خود از اختصاص اعتبار برای تکمیل و بهره برداری از ۲۳۷ کیلومتر آزادراه در استان تهران در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و نگهداری پل‌ها و ابنیه فنی استان از محل طرح متمرکز کشور گفت و ادامه داد: به عنوان نمونه مشارکت در احداث آزاد راه تهران- رودهن از جمله طرح‌هایی است که برای آن اعتبار اختصاص یافته است.

وی در مورد اصلی‌ترین جهت گیری‌ها در بخش سلامت در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در استان تهران نیز گفت: طرح هایی چون احداث بیمارستان آموزشی جایگزین بهارلو، احداث بیمارستان آموزشی جایگزین شریعتی و روزبه تهران، احداث بیمارستان آموزشی جایگزین شهدای هفتم تیر شهر ری، احداث بیمارستان جایگزین امام خمینی (ره) تهران، احداث بیمارستان جایگزین روانپزشکی رازی تهران (امین آباد) و احداث بیمارستان جایگزین شریف آباد در دستور کار قرار دارد.

نعمت الله ترکی در پایان صحبت‌های خود گریزی به طرح هدفمندی یارانه‌ها زد و گفت: هم اکنون در استان تهران حدود ۴ میلیون خانوار یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه