شمانیوز

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 98/10/01// این خبر در هر ساعت بروزرسانی می شود...

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 98/10/01 + تغییرات

 

 

این خبر در هر ساعت بروزرسانی می شود...

 

 

پیش بینی بانک آمریکایی درباره آینده بازار طلا

بانک مریل لینچ در چشم انداز بازارهای جهانی که هفته پیش منتشر کرد، پیش بینی کرد ه است که میانگین قیمت هر اونس طلا در سال ۲۰۲۰ به ۱۴۹۴ دلار و قیمت هر اونس نقره نیز به ۱۷.۵۴ دلار خواهد رسید.

بر اساس این گزارش مایکل ویدمر استراتژیست بازار فلزات گرانبها در بانک مریل لینچ در این باره گفت: با توجه به متوقف شدن سیاست های انبساطی پولی فدرال رزرو آمریکا خیلی سخت بتوان از عملکرد بازار طلا در سال ۲۰۲۰ هیجان زده شد.

وی در ادامه افزود: طلا فاقد یک کاتالیزور اصلی برای افزایش بیشتر قیمت در سال ۲۰۲۰ است. نرخ بهره عامل اصلی افزایش قیمت طلا بوده است. تصور می کنم بانکهای مرکزی جهان باید سیاست های انبساطی پولی بیشتری را در نظر بگیرند تا شاهد رشد تقاضا و قیمت طلا باشیم.

بانک مریل لینچ پیش بینی کرده است که فدرال رزرو آمریکا سال آینده یک بار نرخ بهره را آن هم در شش ماه دوم کاهش خواهد داد. نظرسنجی موسسه CME FedWatch نیز نشان می دهد شانس کاهش نرخ بهره فدرال رزرو تا دسامبر سال آینده ۵۰ درصد است.

این بانک پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی آمریکا سال آینده به ۱.۷ درصد خواهد رسید که این رقم برای حمایت از رشد اشتغال کافی خواهد بود ولی برای مجبور کردن فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره کافی نیست.

فشارهای تورمی نیز در اقتصاد آمریکا حدود ۲ درصد خواهد بود. این تحلیلگر اقتصادی افزود: وضعیت اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و این مساله به ضرر طلا است. پایان یافتن جنگ تجاری آمریکا و چین می تواند به نفع اقتصاد ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ باشد. ترامپ انگیزه زیادی داشت تا قبل از آغاز ۲۰۲۰ به یک توافق تجاری با چین دست پیدا کند. حداقل ترامپ می خواهد قبل از انتخابات ریاست جمهوری، به یک آتش بس موقتی با چین برسد.

این تحلیلگر بانک مریل لینچ بر این باور است که عزم سیاسی کافی در آمریکا وجود دارد تا مانع از رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۰ شود.

بانک مریل لینچ پیش بینی می کند که کاهش ارزش دلار آمریکا می تواند در سال ۲۰۲۰ به نفع قیمت طلا باشد چرا که ارزش دلار هم اکنون فراتر از ارزش واقعی آن است//کالاخبر

divider1

دومین افزایش مجدد قیمت دلار / خرید سکه بالا رفت

از همان ابتدای روز ۳۰ آذر، با توجه به روند افزایشی قیمت، مشخص بود که خریداران در بازار از قدرت بیشتری برخوردار هستند، هر چند که در اواخر روز با نزدیک شدن به نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی فروش‌ها نیز کمی بیشتر شد.

حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، دلار روی عدد ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان به کار خود پایان داد که ۱۸۰ تومان بالاتر از نرخ بسته شده روز پنج‌شنبه بود. با ثبت این رشد میزان بازدهی دلار در پاییز به بالای ۱۵ درصد رسید که در فصل سوم هیچ کدام از ۷ سال اخیر سابقه نداشت. در واقع آخرین باری که دلار در فصل سوم سال، رشد قیمتی بیشتری را تجربه کرده بود به پاییز پرنوسان سال ۹۱ برمی‌گشت که این ارز ۲۷ درصد رشد کرد و از نرخ ۲ هزار و ۴۳۲ تومان به بهای ۳ هزار و ۹۰ تومان رسید؛ اما چه عاملی موجب شد که نرخ دلار در پاییز ۹۸ رکورد جدیدی را به ثبت برساند؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است کمی به روند ماهانه این ارز دقت کنیم؛ این ارز در ماه‌های مهر و آبان نوسان چندان زیادی را تجربه نمی‌کند؛ به‌طور مثال، این ارز در مهرماه نزدیک به یک درصد از ارزش خود را از دست داد و در آبان ماه با رشد حدودا ۴/ ۵ درصدی مواجه شد. پس از این دوماه، در آذرماه بود که به یکباره ۱۰ درصد نرخ دلار دچار تقویت ارزش می‌شود. در نتیجه به نظر می‌رسد باید بررسی کرد که چه عواملی در آذرماه منجر به افزایش نرخ دلار شدند و در نهایت یک رکورد پاییزی را برای بازار به ثبت رساندند. بیشتر فعالان باور دارند آنچه نرخ دلار را در ماه سوم پاییز افزایشی کرد را می‌توان در دو طبقه عوامل واقعی و روانی قرار داد.

 

در ماهی که دلار بیش از ۱۰ درصد افزایش نرخ را ثبت می‌کند، طبیعتا سکه تمام بهار آزادی نیز روندی صعودی داشته است. در واکنش به افزایش روز آخر آذرماه در بازار ارز نیز سکه با افزایش خریدها مواجه شد. سکه روز شنبه، ۸۵ هزار تومان افزایش نرخ را به ثبت رساند و با قدرت از مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عبور کرد و به بهای ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید. این رشد موجب شد که بازدهی دلار در پاییز به بالای ۱۲ درصد برسد و میزان بازدهی آذرماهی نیز در نزدیکی ۱۰ درصد قرار بگیرد. آنچه موجب شده است میزان بازدهی سکه کمی کمتر از بازار دلار باشد، به روند بهای طلای جهانی بازمی گردد که در ماه‌های اخیر نه تنها نوسان افزایشی خاصی نداشته است، بلکه نسبت به انتهای تابستان در حدود ۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

چرا دلار در آذر تب دار شد؟

بر اساس صحبت‌های تحلیل‌گران و فعالان، بازار در آذرماه با دو موج تقاضا مواجه شد؛ نخستین موج که برای بازارساز قابل پیش‌بینی بود و به نظر می‌رسید تا حدی توانایی مدیریت آن را دارد، تقاضای فصلی بود که معمولا با نزدیک شدن به پایان سال میلادی در بازار ایجاد می‌شود. موج تقاضای دیگری که بازارساز به نظر می‌رسد پیش‌بینی نمی‌کرد، ورود تقاضای احتیاطی به بازار بود؛ تحت تاثیر جو روانی افزایش نرخ بنزین و اعتراضات و برخورد با آن اعتراضات، جو روانی در بازار ارز ایجاد شد که منجر به ورود تقاضاهای جدیدی به بازار شد. به این مسائل، قطعی مقطعی اینترنت را نیز باید اضافه کرد که برخی از تقاضاها را به تاخیر انداخت و از سوی دیگر جو نااطمینانی را تحت‌تاثیر قرار داد. در مجموع می‌توان گفت آنچه نرخ دلار را در آذرماه تحت تاثیر قرار داد، مجموع ورود تقاضای واقعی و روانی به بازار بود که مورد دوم انتظارات افراد عادی و سرمایه‌گذاران را نیز تحت تاثیر قرار داد. برخی فعالان، انتظار داشتند بازار با عبور از این جو روانی، کم کم آرام تر شود و رو به سوی قیمت‌های پایین تر نیز بگذارد. این اتفاق تا حدی رخ داد و نرخ این ارز حتی از مرز ۱۴ هزار تومانی عقب نشست و در مقطعی به کانال ۱۲ هزار تومانی نیز بازگشت. در واقع، در هفته انتهایی پاییز کمی فضای بازار آرام تر شد، هر چند که در آخرین روز آذر، این ارز توانست بالای محدوده ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومانی به کار خود پایان دهد که بالاترین نرخ از ۲۱ آذرماه بود. برخی فعالان باور داشتند، معامله‌گران در آستانه سفر رئیس‌جمهوری ایران به ژاپن احتیاط بیشتری در زمینه خرید ارز داشتند، ولی به نظر می‌رسد سیگنال خاصی از بهبود شرایط بین‌المللی از ژاپن به معامله‌گران نرسید و تحت تاثیر همین موضوع، خریدها در روز ابتدایی هفته افزایش یافت. البته برخی فعالان نیز این دیدگاه را باور نداشتند و معتقد بودند، آنچه نرخ دلار را در روز اول هفته بالا برد، مربوط به افزایش تحرکات نوسان‌گیران بود.

از نظر آنها، بازار همچنان تا حدی تحت‌تاثیر تقاضای ژانویه قرار دارد و نوسان گیران سعی می‌کنند در این روزها تا جایی که می‌توانند نرخ دلار را بالا ببرند تا بتوانند ارز خود را نیز در قیمت‌های بالاتر به فروش برسانند. از نظر این گروه، با عبور بازار از هفته اول دی ماه، قیمت‌ها باز هم به مسیر کاهشی باز خواهند گشت. آنچه مسلم است تا زمانی که دلار زیر نقطه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار دارد، افزایشی همچنان جانب احتیاط را تا حدی رعایت خواهندکرد. در این میان، برخی تحلیل‌گران معتقدند بازارساز باید روند بازار در ۱۰ روز اول دی ماه را با دقت بیشتری رصد کند؛ از نظر آنها به‌طور سنتی نوسان‌گیران در این مقطع از زمستان فعال تر هستند و در صورتی که بازارساز بتواند قیمت‌ها را مدیریت کند، احتمال اینکه در ادامه سال قیمت‌ها دچار نوسان خاصی شوند، کمتر خواهد شد.//گسترش نیوز

 

divider1

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 98/10/01// ساعت 09:30

 
تغییر قیمت لحظه نوع
(-۰.۰۵%) -۷۰ ۱۲۹,۴۰۰ دلار
(۰.۰۷%) ۱۰۰ ۱۴۲,۶۰۰ یورو
(۰.۰۲%) ۳۰ ۱۷۳,۲۱۰ پوند
(۰.۰۳%) ۱۰ ۳۶,۴۸۰ درهم امارات
(-۰.۲۲%) -۱۰۰,۰۰۰ ۴۵,۴۹۰,۰۰۰ سکه بهار آزادی
(۰.۰۷%) ۳۰,۰۰۰ ۴۵,۵۹۰,۰۰۰ سکه طرح جدید
(۰.۴۲%) ۱۰۰,۰۰۰ ۲۳,۵۹۰,۰۰۰ نیم سکه
(۰.۶۸%) ۱۰۰,۰۰۰ ۱۴,۶۰۰,۰۰۰ ربع سکه
(۱.۱%) ۱۰۰,۰۰۰ ۹,۱۰۰,۰۰۰ سکه گرمی
(-۰.۲۲%) -۱۰,۰۰۰ ۴,۶۴۰,۰۰۰ گرم طلای 18
(-۰.۱۹%) -۱۲,۰۰۰ ۶,۱۸۷,۰۰۰ گرم طلای 24
(-۰.۱%) -۲۰,۰۰۰ ۲۰,۱۲۰,۰۰۰ مثقال طلا
(-۰.۰۱%) -۱۰ ۱,۴۷۸.۰۸ انس طلادلار
(-۰.۰۱%) -۵ ۹۱۲.۱۵ پلاتیندلار
(۰.۰۶%) ۱ ۱۷.۲۶ انس نقرهدلار
 

divider1

مرور بازار در روز گذشته شنبه 30 آذر:

امروز هر دلار آمریکا در صرافی های بانکی به قیمت ۱۲ هزار و ۹۴۰ تومان قیمت خورد که افزایشی اندک از نسبت به روز گذشته نشان می دهد اما به واسطه نزدیکی به کانال سیزده هزار تومان ،این تغییر از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر اساس این گزارش قیمت خرید هر دلار در صرافی های بانکی ۱۲ هزار و ۸۴۰ تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در بازار آزاد از کانال ۱۳ هزار تومان فراتر رفته است.فعالان بازار معتقدند که مرز روانی و حمایتی دلار ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است.

نرخ یورو نیز با تثبیت در کانال ۱۴ هزار تومان به قیمت ۱۴هزار و ۲۵۰ تومان رسید .نرخ خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شده است.

بر این اساس فعالان بازار ارز معتقدند ماجرای FATF عامل مهم التهابات اخیر عنوان شده است.نزدیکی به موعد نشست FATF و شایعات فراوان در این حوزه عامل افزایش نرخ ارز بوده است.

divider1

** منبع قیمت ها در جدول سایت .tgju.org می باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه