شمانیوز

رییس هیات عامل ایمیدرو در نخستین نشست مدیران روابط عمومی معدن و صنایع معدنی مطرح کرد:

بخش معدن و صنایع معدنی امروز در حال خدمات رسانی به سایر اجزای اقتصاد کشور است به طوری که از هر سه دلار ارز کشور،‌ یک دلار از این حوزه تامین می شود. چنین پدیده ای در قالب همکاری بدنه حاکمیتی، شرکت ها و بانک مرکزی ایجاد شده است و اکنون نیازمندیم که روابط عمومی ها چنین همگرایی برای انعکاس دستاوردها، داشته باشند.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، دکتر خداداد غریب پور پیش از ظهر امروز در نخستین گردهمایی مدیران روابط عمومی ایمیدرو و شرکت های معدنی و صنایع معدنی با تاکید بر این امر، خاطر نشان کرد: کارگروه کنترل مدیریت، توانسته همگرایی و همراستایی ملی در این حوزه ایجاد کند که پیش از چنین انسجامی نداشت.

وی با تاکید بر اینکه روابط عمومی ها نیز پیرو این همراستایی شوند، افزود: یکی از تصمیمات این کارگروه هدایت سود انباشته شرکت ها به توسعه و سرمایه گذاری است و این سبب شده آینده معدن و صنایع معدنی روشن و درخشان باشد.

به گفته غریب پور، امسال 580 میلیون دلار طرح در گل گهر راه اندازی شده و این مجموعه 2.5 میلیارد دلار طرح در دست اجرا یا راه اندازی دارد، فولاد مبارکه تختال های API را با صرفه جویی سالانه 300 میلیون یورویی راه اندازی کرده،‌ عملکرد ملی مس در 6 ماه به اندازه 12 ماه سال قبل بوده،‌ فولاد خوزستان به بالاترین صادرات رسیده، منطقه ویژه خلیج فارس نقش ارزنده ای در توسعه صادرات و ارزآوری ایفا می کند و همچنین آلومینای جاجرم (بنابر گزارش سازمان مدیریت صنعتی) سریع ترین رشد را در بین 500 شرکت به دست آورده است.

افزایش سرمایه ها غول ها در راه است؛ مبارکه، بزرگ ترینِ بازار می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: فولاد مبارکه به زودی با رسیدن به سرمایه 21هزار میلیارد تومانی از بزرگ ترین هلدینگ بازار بورس (پتروشیمی خلیج فارس) سبقت می گیرد. همچنین پس از آن شرکت مس، چادرملو و گل گهر هم افزایش سرمایه خواهند داشت.

 

1.5 میلیارد دلار طرح آماده راه اندازی

وی با بیان رشد 15درصدی صادرات معدن و صنایع معدنی در هشت ماه امسال و بیش از 5درصدی تولید فولاد خام در 11 ماه 2019، گفت: حوزه معدن و صنایع معدنی بیش از 1.1 میلیارد دلار طرح از ابتدای سال 98 راه اندازی کرده و 1.5 میلیارد دلار نیز آماده راه اندازی دارد.

 

تولید و صادرات، بهاری شد

رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: وقایع فوق سبب شده تولید و صادرات در فصل سرد پاییز، بهاری شود.

غریب پور همچنین به اقدامات جدید این سازمان اشاره کرد و گفت: ایمیدرو برنامه حمایت از صنایع سنگ های تزئینی و همچنین قیمتی را با همکاری تشکل های تخصصی، اتاق بازرگانی و اتاق اصناف در استان های خراسان رضوی و اصفهان را آغاز کرده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه حفظ شرایط توازن و همگرایی به اندازه ایجاد آن، ارزش دارد، ادامه داد: روابط عمومی شرکت های این بخش، سیستم چند رسانه ای را در اطلاع رسانی ها با تمرکز بیشتری به پیش برند تا مدیران بالادستی نیز به ارایه اطلاعات و دستاوردهای بیشتر ترغیب شوند.

وی نبود یا ضعف اطلاع رسانی را به نفع این حوزه و حتی کشور ندانست و تصریح کرد: اطلاع رسانی ها باید به موقع و هوشمندانه صورت گیرد تا مخاطب و جامعه نسبت به تغییرات و اثرگذاری این بخش آگاهی بیشتری پیدا کنند.

 

غریب پور با بیان اینکه امروزه مستندسازان با توجه به تحولاتی که در این حوزه پدید آمده، علاقمند به حوزه معدن و صنایع معدنی شده اند، گفت: علاوه بر حوزه مکتوب و چاپ،‌ مستندسازی در قالب فیلم و عکس و همکاری با مستندسازان در معدن و صنایع معدنی یکی از اقداماتی است که می تواند آشنایی بیشتری برای مخاطب و جامعه فراهم سازد. وی در سخنانش از اقدامات و عملکرد دوره حسین منصوری مدیریت پیشین روابط عمومی ایمیدرو قدردانی و اظهار امیدواری کرد که برنامه ها و اقدامات روابط عمومی در دوره محمد سپهر مدیر جدید روابط عمومی این سازمان نیز با نگاهی نو و تعامل سازنده پیاده سازی شود.

تصمیم گیری بر مبنای هوش تجاری

رییس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: امروزه شرکت ها با پردازش داده ها و تبدیل آن ها به اطلاعات، از BI(Business Intelligence) یا هوش تجاری در جهت پیشبرد استراتژی ها بهره می برند و با توجه به وقایع جهانی در بازار مصرف، تقاضا، توازن در مصرف و تجارت،‌ اعمال قوانین جدید و مواردی مشابه، تصمیم گیری می کنند و این نگرش باید توسط شرکت های داخلی نیز به درستی پیاده سازی شود.

غریب پور به اکتشافات انجام شده اشاره کرد و گفت: از نیمه دوم سال گذشته سطح اکتشافات از 250هزار کیلومتر مربع به 650هزار کیلومتر مربع افزایش پیدا کرده و طبق گزارش های جدید، اکنون 90درصد از مقدمات در این برنامه انجام شده است.

غریب پور تاکید کرد: امروزه کشور در حال آشناشدن با امکانات و توانمندی های بخش معدن برای توسعه، اشتغال،‌ رفع محرومیت، ایجاد توازن و همینطور محرومیت زدایی است که این امر، نیاز به هماهنگی و همسویی روابط عمومی ها در انعکاس اقدامات را برجسته تر می سازد.

الگوی انتقال آب

وی با بیان اینکه بخش معدن در حال خدمات دهی به سایر بخش ها است، ادامه داد: الگوی انتقال آب از خلیج فارس به نواحی مرکزی و صنایع مرتبط از جمله گل گهر،‌ مس و چادرملو برای پروژه خط انتقال استان های شرقی به کار گرفته می شود.

پارسیان در کنار ماهشهر و عسلویه قرار می گیرد

رییس هیات عامل ایمیدرو جایگاه منطقه ویژه پارسیان را مورد اشاره قرار داد و گفت: با برنامه تولید 15 میلیون تن محصولات پتروشیمی قرار است پارسیان نیز به عنوان قطب تولید این بخش تبدیل و عسلویه ای دیگر شود و پس از پتروشیمی ماهشهر و عسلویه قرار گیرد.

غریب پور با بیان اهمیت بخش ایمنی و محیط زیست، اظهار داشت: نگاه حاکمیتی ایمیدرو ایجاب می کند که این بخش دارای استانداری واحد باشد تا شاهد وقوع حادثه ای نباشیم. از این رو کمیته ای مشغول تدوین برنامه ای جدید است تا استانداردهای مربوطه ارتقا پیدا کند.

رییس هیات عامل ایمیدرو به اهمیت ارتباط دو سویه روابط عمومی ها با جامعه پرداخت و افزود: بخش روابط عمومی نیز با هدف آگاه سازی و ارتباط بیشتر با مردم، نیاز به تدوین و اجرای استراتژی در جهت همراستایی و همگرایی در جهت منافع ملی دارد.

وی با بیان اینکه هر نشست این بخش می تواند به میزبانی یکی از شرکت ها انجام شود، افزود: تدیون برنامه های سال 99 و مشخص کردن شاخص های رشد و موفقیت روابط عمومی ها‌ می تواند گامی در جهت هم افزایی و همکاری های نزدیک شرکت های این حوزه باشد.

غریب پور، ایجاد همگرایی و همراستایی را یکی از دشوارترین کارها دانست. وی اظهار داشت: ایمیدرو – به عنوان سازمان راهبر و محوری- هر چه بتواند امور حاکمیتی خود را منسجم تر و قوی تر هدایت کند، مجموعه شرکت های معدنی و صنایع معدنی نیز قدرت افزون تری در پیشبرد اهداف و برنامه ها دارند.

غریب پور تصریح کرد: اختلاف برنده ندارد،‌ اما اتحاد رمز پیروزی است و شکست به آن راه ندارد.

وی کل بخش معدن و صنایع معدنی را اجزای یک پیکره دانست که موفقیت هر یک از اجزا به نفع کل مجموعه در نهایت اقتصاد کشور است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه