شمانیوز

مدیر بازار اولیه سازمان بورس اوراق بهادار:

بحث واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، در قانون اجرای سیاست های اصل ۴۴ به شکل مشخص تعریف شده است. بر اساس این قانون، واگذاری به روش های مختلف از جمله مزایده (این روش قبلاً انجام شده است)، بورس (واگذاری به مردم)، روش مذاکره (قانون مبنای واگذاری تمام شرکت های اصل ۴۴) امکان پذیر است.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، علی بیک زاده، مدیر بازار اولیه سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص واگذاری این دو باشگاه اعلام داشت: در قانون بودجه سال ۹۸ تکلیف شده است که ۵ درصد از سهام استقلال و پرسپولیس در بورس عرضه و کشف قیمت شود و بعد بلوکی فروخته شود. قانون گذار این را برای حکمران در بند «ح» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۸ تکلیف کرده است.

بیک زاده عنوان داشت: وزارت ورزش و سازمان خصوصی سازی طی ۲۰ جلسه مسأله را بررسی کرده اند . ولی اهم مطالب و اساس ساز و کار بورس بحث شفافیت صورت های مالی است. یعنی وقتی یک شرکت به مردم عرضه می شود اولین موضوعی که مردم بر اساس قوانین و قانون تجارت مطالبه می کنند صورت های مالی شفاف است.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفت: در این دو باشگاه، حساسیت بسیار خاصی وجود دارد که یک فرصت به وجود آورده است؛ ما می توانیم هواداران را به سهامداران تبدیل کنیم. ولی سهامداران و هواداران هم باید شفافیت داشته باشند. این دو باشگاه سال ها به شکل دولتی اداره شده اند و اکنون نیازمند این موضوع هستند. در حالی که، در صورت های مالی زیان دارند و بندهایی در حسابرسی دارند که باید تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: ازدیاد بدهی ها به دارایی ها ایجاد زیان می کند. یعنی اگر در باشگاه یا مجموعه درآمدها کفاف هزینه ها را ندهد زیان ایجاد می شود. در قانون تجارت تعریف زیان مشخص است و موارد متعددی دارد. باید توجه داشت که، صورت های مالی شرکت ها، دارایی ها و بدهی ها می تواند متعلق به سال فعلی یا منتقل شده از گذشته باشد. یک شرکت یا مجموعه اقتصادی گردش حساب دارد و ممکن است بدهی هایی از گذشته داشته باشد.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس در ادامه بیان داشت: ما باید در صورت های مالی به دنبال جزئیات باشیم. یادداشت ها و اسناد مالی شرکت باید در صورت های مالی شرکت دیده شود. چون نگاه به صورت های مالی از بعد اقتصادی وضعیت بدهی های گذشته را مشخص می کند . همه این ها در بحث های مالی تعریف دارد. در تعیین تکلیف بدهی گفته می شود طلب چقدر است و بابت آن چک داده می شود.  نیاز مردم برای حمایت از این باشگاه ها شفافیت است. ممکن است تعداد سهامداران این دو باشگاه بیشترین تعداد سهامداران تاریخ باشد.

وی در این خصوص افزود: موضوع دوم اصلاح ساختار مالی است. ما در این دو باشگاه یک مقدار زیان و یک مقدار سرمایه داریم که باید تعیین تکلیف شود. در یک باشگاه یک میلیون تومان و در یک باشگاه ۱۰ میلیون تومان سرمایه داریم. اگر قرار بر واگذاری باشد باید ظرفیت دادن سهم به خریداران را داشته باشد و این نیازمند افزایش سرمایه است و این سرمایه به واسطه قانون تجارت باید افزایش پیدا کند. طبق قانون تجارت سرمایه و سهام شرکت به مردم عرضه می شود ، بنابراین سرمایه باید افزایش پیدا کند که بتوان سهام را به مردم عرضه کرد.

این مقام مسئول با اشاره به بندهای قانونی این واگذاری اظهار داشت: بر اساس بند «ح» تبصره ۲ قانون بودجه ۹۸ ، باید ۵ درصد از سهام این دو باشگاه به مردم عرضه و کشف قیمت شود و سپس به صورت بلوکی فروخته شود.

وی با اشاره به عرضه های بازار سرمایه بیان داشت: میزان عرضه های اولیه بستگی به متقاضیان عرضه و بورس ها دارد . در فرابورس هر ماه یک الی دو عرضه داریم. در مورد عرضه این دو باشگاه، وزارت ورزش و هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس مسئول هستند. چارچوب و بستر آماده است ولی احصا این شرایط به این دو باشگاه مربوط است. لذا، اگر دوستان اسناد و مدارک را ارائه کنند و شرایط داشته باشند واگذاری صورت میگیرد ولی این که آیا دوستان می توانند این شرایط را داشته باشند یا خیر باید از هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس این موضوع را جویا شویم.

بیک زاده در ادامه با اشاره به اطلاعات لازم برای واگذاری سهام این دو باشگاه گفت: قانون برخی از ابهامات این واگذاری اعم از شرایط و ضوابط شفافیت اطلاعاتی، سرمایه کافی و بحث اظهار نظر حسابرس و بحث برند این دو باشگاه را برای ما مشخص کرده است.‌ اگر با این موارد همه ابهامات برطرف شود، ما بر اساس قانون مکلف هستیم و عرضه را انجام می دهیم.

بیک زاده با بیان اینکه ما بیشترین تعداد صنایع را در بورس داریم افزود: جای شرکتهای ورزشی در بورس خالی است که اگر درآمدزایی و شفافیت مالی آنها بررسی و مشخص شود می توانند در بورس عرضه شوند.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس اوراق بهادار کشور در پاسخ به این سوال که آیا عرضه باشگاه ها به بورس را راهکار مناسبی می دانید یا خیر؟ گفت: بورس برای صنایع سودده و گسترش تامین مالی بهترین راهکار است و در اکثر کشورهای دنیا نیز سهام باشگاه ها در بورس پذیرفته شده اما متاسفانه باشگاه های ما درآمد مشخصی نداشته و بیشتر به صنایع یا دولت وصلند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه