شمانیوز

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بورس کالا با دارا بودن رینگ صادراتی از ظرفیت تبدیل به پل صادراتی ایران برخوردار است و اگر دولت و بخش خصوصی از این ظرفیت استفاده کنند می توان به یکی از مراجع قیمت کالاهایی که در آنها مزیت تولید داریم، تبدیل شویم.

به گزارش شمانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دبیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران به نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: کارکرد اصلی بورس کالا به عنوان یک بستر معاملاتی آن است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد اولیه را جذب کند تا آن ها وارد گود عرضه و تقاضا شوند و قیمت کالاها را شفافیت و براساس مولفه های بازار کشف شود.

محمد سجاد ابراهیمی افزود: با ورود شرکت های تولیدی به معاملات بورس کالا شاهد رشد شفافیت کاری آن ها و تبادل بهتر حساب هایشان هستیم که تقویت این روند به حذف واسطه گری و دلالی در اقتصاد کمک می کند.  

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه پادزهر دلال‌بازی، افزایش نظارت و شفافیت است، تأکید کرد: بازار سرمایه به دلیل وجود شفافیت و نظارت دقیق، سهم دلال‌بازی در اقتصاد را کمرنگ کرده است در همین راستا امکان نظارت و رسیدگی به عملکرد تمام افراد حقیقی و حقوقی در بورس اوراق بهادار وجود دارد که در حوزه کالا نیز این شفافیت به واسطه عرضه کالاها در بورس، افزایش یافته است؛ در واقع معاملات در فضای شیشه‌ای بورس، دلالان و واسطه‌ها را به حاشیه رانده است که تقویت این امر به سلامت اقتصادی و رونق تولید منجر می شود.

اهمیت پیاده سازی نظام رتبه بندی

وی با اشاره به راه‌اندازی نظام رتبه‌بندی به‌عنوان متغیر تأثیرگذار در معاملات شرکت ها در بورس کالا عنوان کرد: با اجرایی شدن نظام رتبه بندی، شرکت‌ها و فعالان اقتصادی با توجه به سوابق و به‌منظور شفافیت کاری طبقه‌بندی می‌شوند که این مهم به بورس کالا در جهت پیشبرد اهدافش در زمینه تسهیل مبادلات و تامین نیاز واحدهای تولیدی کمک شایانی می کند.

دبیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: وقتی بر شفافیت در اقتصاد تاکید می شود به معنای آن است که با اجرای نظام رتبه بندی، خریداران واقعی کالاها از خریدارنماها جدا می شوند و با رقابت پذیری بهتری که رقم می خورد، بورس کالا به تکیه گاه اصلی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کشور تبدیل می شود.  

به گفته وی، با وجود آنکه همگان بر لزوم توسعه بازار سرمایه و سازوکارهای لازم برای گسترش این بازار تاکید دارند، بعضاً دخالت‌هایی ناروا از سوی نهادهای سیاست گذار، گریبان گیر بازار سرمایه و بورس کالا است که به منظور افزایش اعتماد تولیدکنندگان به بازار سرمایه این دخالت ها باید کنار رود.

ابراهیمی در پایان خاطرنشان کرد: بورس کالا با دارا بودن رینگ صادراتی از ظرفیت تبدیل به پل صادراتی ایران برخوردار است و اگر دولت و بخش خصوصی از این ظرفیت استفاده کنند می توان به یکی از مراجع قیمت کالاهایی که در آنها مزیت تولید داریم تبدیل شویم.

براساس این گزارش، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران نیز به تازگی از برنامه ریزی به منظور آغاز نظام رتبه بندی در بورس کالا در جهت رونق تولید و تامین مالی صنایع خریدار از این بورس خبر داده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه