شمانیوز

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس؛

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان اینکه طی چند سال اخیر نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور افزایش داشته، گفت: در سال جاری، بازدهی بازار سرمایه فاصله معناداری با تمام بازارهای موازی داشت.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس امروز در سمینار "بررسی قابلیت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه" که در فرهنگسرای شهرکرد و با همکاری کارگزاری نهایت نگر برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق گفت: بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال تا امروز (۲۴ دی ماه) بیش از ۱۰۰ درصد بازدهی عاید سرمایه گذاران کرده است .

یاسر فلاح با اشاره به بازدهی بازار سرمایه در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت افزود: بورس از ابتدای سال تاکنون از رشدی ۱۲۲ درصدی برخوردار بوده که این رقم در بین دیگر بازارها بی نظیر است .

به گفته  مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، در این مدت، بازار مسکن در تهران ۲۳ درصد، بانک و ابزارهای بادرآمد ثابت ۱۷ درصد ، سکه بهار آزادی ۲ درصد و دلار تنها  یک درصد بازدهی داشته است.

یاسر فلاح همچنین بورس را بهترین دارایی برای سرمایه گذاری در افق ۱۰ ساله دانست و افزود: بررسی مقایسه ای بازدهی بازارهای موازی در ۱۰ سال گذشته نشان می دهد  در حالی که سرمایه گذاران بورسی در این مدت ۳۴۱۰ درصد بازدهی کسب کرده اند، بازدهی در اولین بازار بعد از بورس که سکه بهار آزادی بوده حتی به نصف این بازدهی هم نرسیده است .

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، با بیان اینکه میزان بازدهی بازار سرمایه در ۱۰ سال اخیر بالاتر از نرخ تورم و نرخ بهره بوده است، تصریح کرد: البته نگرش بلندمدت لازمه بهرمندی از سود در هر بازاری است و بازار سرمایه هم طبیعتا از این مساله مستثنی نیست.

یاسر فلاح بورس را شفاف ترین نهاد اقتصادی دانست و تصریح کرد: یک شرکت تولیدی پذیرفته شده در بازار سرمایه در سال حداقل ۱۶ گزارش فعالیت و عملکرد مالی به عموم مردم ارائه می کند که از این حیث می توان این بازار را  شفاف ترین بازارها در بین همه بازارهای موازی دانست.

وی با اشاره به مزایای  حضور بنگاه های اقتصادی در بازار سرمایه اظهار داشت: معتقدیم بورس مظهر شفافیت اقتصاد کشور است و کمک می کند تا بخش های مهم اقتصادی کشور از طریق این بازار شفاف تر عمل کنند؛ چرا که در بورس هیچ شرکتی نمی تواند فعالیت های خود را اعلام و افشا نکند و باید همه فعل و انفعالات اقتصادی خود را به اطلاع عموم و سهامداران خود برساند.

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به طیف وسیع ابزارهای مالی در بازار سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: امروز به روزترین ابزارهای مالی و کارآمدترین ابزارهای کنترل ریسک در دسترس فعالین بازار سرمایه است.

یاسر فلاح با اشاره به رویارویی اقتصاد ایران با مساله تورم و تکانه های آن در دهه های اخیر افزود: چنانچه مردم را با سرمایه گذاری در بورس آشنا و در این راه فرهنگسازی کنیم،  سرمایه های مردم از اثرات منفی تورم مصون خواهند ماند و دیگر شاهد هجوم  مردم به صف دلار و سکه برای حفظ ارزش دارایی نخواهیم بود. ضمن این که هدایت نقدینگی به سمت بخش مولد از طریق بازار سرمایه فواید بسیاری برای اقتصاد کشور به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس دانش و تخصص را لازمه حرکت صحیح در بازار سرمایه  عنوان کرد و افزود: در بورس دو نوع تحلیل چراغ راه هدایت سرمایه گذاران است که تحلیل فاندامنتال شناسایی وضعیت شرکت و تکیه بر اطلاعات بنیادی سهم است و تحلیل تکنیکال که پیش بینی رفتار یک سهم در آینده با بررسی رفتارهای گذشته سهم است که در دنیا و در ایران این تحلیل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یاسر فلاح در پایان بیان کرد: افرادی که از دانش کافی مالی برخوردار نیستند باید با روشهای غیر مستقیم همچون صندوق ها به بورس وارد ‌شوند. بورس فقط خرید و فروش سهام نیست! ابزارهای مالی، ریسک های متعدد، روش های تحلیل مختلف و غیره بازار سرمایه ‌را تشکیل می دهند. بنابراین برای ورود به این بازار به دانش نیاز است و صندوق های سرمایه گذاری ابزارهایی ‌هستند که می توانند ریسک سرمایه گذاران تازه وارد را کاهش دهند.‌

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان اینکه  سرمایه گذاران به مشاوران دارای مجوز مراجعه کنند، تاکید کرد: فضای مجازی و کانال های تلگرامی که پشت صحنه و جایگاه مشخصی ندارند مشاور مطمئنی برای سرمایه گذاری نیستند..

یاسر فلاح با بیان اینکه سهامداران باید از رفتار هیجانی  دوری و از تصمیم گیری بر اساس شایعات پرهیز کنند، افزود: تشکیل سبدی از سهام، سرمایه گذاری تحلیل محور و حضور در کلاس های آموزشی  به میزان قابل ‌توجهی ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد. فراموش نکنید سود بازار سرمایه به افراد صبور تعلق دارد  و افرادی که با رفتار هیجانی در این بازار داد و ستد می کنند با زیان ‌مواجه می شوند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied