شمانیوز

اختصاصی شمانیوز/

مسئولیت اجتماعی در حوزه بانکی به معنای نقش بانک ها در موضوعات اجتماعی است و شامل مجموعه وظایف و تعهداتی است که بایست در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.

به گزارش پایگاه خبری شما نیوز مسئولیت اجتماعی بانک ها در پیوند با مسئولیت بانک در برابر جامعه، انسان‌ها و محیطی است که در آن فعالیت می‌کند و این مسئولیت از جستارهای اقتصادی و مالی فراتر می‌رود.

در حال حاضر با هجمه­ ای از انواع بحران‌های زیست محیطی مواجه هستیم که نمونه آن تغییرات جهانی وضعیت جوی است و احتمالاً نشان از بزرگترین چالش‌های زیست محیطی در آینده ­ای نه چندان دور دارد.

 امروزه تأمین مسایل رفاهی، معیشتی و امنیتی میلیاردها انسان در سراسر جهان از جمله دغدغه­ هایی هستند که توسط جامعه علمی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

در این راستا به منظور بررسی عملکرد بانک ایران زمین با مدیران این بانک به گفت و گو پرداختیم که نتایج آن در ادامه آمده است:

 

مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه باید به یک دغدغه تبدیل شود 

عبدالمجید پورسعید، مدیر عامل بانک ایران زمین در خصوص فعالیت های اجتماعی بانک ها گفت: بانکها به عنوان نهادهایی اجتماعی همواره در کنار مردم هستند و اجرای مسئولیت اجتماعی همسو با خواست جامعه و مخاطبین را از اولویت های خود می دانند.

 ‌

 وی با بیان اینکه بانک ها نقش موثری در اجرای مسئولیت اجتماعی دارند، افزود: بانکها از بدو تاسیس خود همواره اجرای مسئولیت اجتماعی را جزو اولویت های خود قرار داده و این امر باعث شده همواره جزو موسسات پیشرو در اجرای مسئولیت اجتماعی باشند.

 ‌

 ‌پور سعید در ادامه گفت:  در سال جاری یکی از تصمیمات هیئت مدیره بانک ایران زمین ساخت دو مدرسه و یک خانه بهداشت در مناطق سیل زده بود که اقدامات اجرایی آن آغاز و بزودی در اختیار دانش آموزان و مردم منطقه قرار خواهد گرفت.

 

مدیرعامل بانک ایران زمین با اشاره به اهمیت مسئولیت پذیری در جامعه گفت: امروز مسئولیت اجتماعی سازمانی و فردی در قبال جامعه و افراد آن باید به یک دغدغه تبدیل شود لذا این دغدغه کمک میکند تا فرهنگ مسئولیت پذیری در جامعه رشد و سازمان ها و افرادی مسئول در قبال جامعه پرورش یابند.

 وی با اشاره به حمایت های محیط زیستی بانک ایران زمین در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر شاهد حضور مردان و زنانی هستیم که تا پای جان در محافظت از میراث طبیعی کشور ایستاده اند، اما برای اینکه این ایستادگی پابرجا بماند نیازمند حمایت جمعی همه مردم، ارگانها و سازمانهای کشور است.  

  پورسعید خاطر نشان کرد: حمایت از محیط زیست کشور، مسئولیت اجتماعی همه ماست و تفاوت نمی کند که در چه سمت و جایگاهی هستیم.

 

 

نقش کلیدی بانکها در نهادینه سازی مسئولیت اجتماعی در جامعه 

هادی قدیمی، معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین با اشاره به تلاش بانک ایران زمین برای اجرای مسئولیت اجتماعی خود در حوزه اقتصادی و اجتماعی اظهار داشت: بانکها به عنوان سازمان هایی مردم نهاد نقش بسزایی در گسترش فرهنگ مسئولیت اجتماعی در جامعه ایفا می کند.  

معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین با تشریح نقش راهبردی بانکها در حوزه مسئولیت اجتماعی اظهار داشت: مخاطبین و مشتریان بانکها امروز از بانک خود انتظار دارند مسیر حرکت اقتصادی خود را هم راستا با شرایط اجتماعی انتخاب کنند.

 

وی افزود: بانکها امروز علاوه بر اینکه نقشی راهبردی در کاهش آلودگی هوا، مصرف سوخت و کاهش مصرف کاغذ دارند، همسو با جامعه خود را در قبال اتفاقات طبیعی و اجتماعی مسئول می دانند.

 

معاون عملیات بانکی، بانک ایران زمین با اشاره به زلزله اخیر آذربایجان شرقی و کمک های این بانک به زلزله زدگان اظهار داشت: با توجه به گستردگی شعب ما در سراسر کشور علاوه بر اینکه همکاران من بصورت خود جوش نسبت به ارسال کمک به این مناطق اقدام نمودند، با پیشنهاد مدیر استان های آذربایجان شرقی و غربی و و موافقت هیئت عامل تعدادی کانکس برای زلزله زدگان میانه تهیه و ارسال شد.

   

وی با اشاره به نقش مسئولیت اجتماعی در پیشرفت و ایجاد همبستگی در جامعه گفت: فرهنگ مسئولیت اجتماعی باید در جامعه نهادینه شود، زیرا این امر باعث می‌شود همه ما نسبت به رفع مشکلات اجتماعی، حساس باشیم و رفع آنها را وظیفه‌ی خود بدانیم.

 

 وی افزود: بانک ایران زمین مسئولیت اجتماعی خود را در حوزه محیط زیست تعریف کرده، از این رو با همراهی مشتریان سعی داشته گام های موثری را در این حوزه بردارد.

 قدیمی در ادامه گفت: پویش "بلوط ایران زمین" برگرفته از دغدغه‌های مشتریان بانک ایران زمین است و مشتریان ما در نقاط مختلف کشور با اطلاع از اقدامات بانک در حوزه مسئولیت اجتماعی در خواست‌های خود را برای ما ارسال می‌کنند و ما به فراخور زمان و امکانات سعی می‌کنیم با مشارکت مخاطبین و مشتریان به آنها بپردازیم.

وی تصریح کرد:  بانکها سازمانهای تاثیر گذار و پیشرو در اجرای مسئولیت اجتماعی هستند و محصولات و خدمات بانکها تاثیر مستقیمی در توسعه و زندگی افراد دارد.

 

معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین ادامه داد: حذف کاغذ، کاهش ترافیک، حفظ منابع، کاهش زمان، کارایی بالاتر، ایجاد بستر کارآفرینی و کمک به تولید تنها بخش کوچکی از تاثیر خدمات بانکها در زندگی امروز هستند.

 

وی در ادامه گفت: در واقع یکی از دغدغه های ما احساس مسئولیت نسبت به جامعه است که در آن فعالیت می کنیم و در این زمینه فعالیت های مختلفی را در حوزه های محیط زیست، امور خیرخواهانه، حمایت از ورزش و جوانان انجام داده ایم.

 

 بانکداری اجتماعی موجب بهبود شرایط عمومی کل جامعه ‌می شود

وهاب قلیچ، کارشناس پژوهشی اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری شما نیوز در خصوص مسئولیتهای اجتماعی بانک‌های اسلامی اظهار داشت: توجه به مسائل اجتماعی در نظام بانکداری باعث پدید آمدن پدیده‌ای به نام بانکداری اجتماعی و در نهایت پرداختن به مقوله مسئولیت اجتماعی شده است.

وی افزود: در بانکداری با محوریت پرداختن به موضوعات اجتماعی  هدف تهیه خدمات مالی و بانکی با تمرکز بر افزایش رضایتمندی جامعه جهت برآورده‌سازی نیازهای اقتصادی و اجتماعی موجود است تا جایی که پایداری اجتماعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و اقتصادی به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه تاکید کرد: قطعاً بانک‌ها در پرداختن به مسئولیت اجتماعی بر مبنای ارزش‌هایی که از خدمات مالی جهت تاثیرگذاری مثبت بر جامعه و محیط‌زیست استفاده می‌کنند پایه‌گذاری شده‌اند.

 

وی تصریح کرد: مسئولیت اجتماعی بانک ها موحب فراهم کردن فرصت‌ اشتغال و تولید برای محرومان، حفظ و صیانت از محیط‌زیست و رعایت اصول اخلاقی شده و  این نوع بانک‌ها تلاش دارند در فعالیت‌هایی سرمایه‌گذاری نمایند که علاوه بر سودآوری، موجب بهبود شرایط عمومی کل جامعه می‌گردد.  

  

بر اساس این گزارش و با بررسی عملکرد بانک ایران زمین برآورد می شود که یکی از دغدغه های این بانک احساس مسئولیت نسبت به جامعه در حوزه های محیط زیست، امور خیرخواهانه، حمایت از ورزش و جوانان است.

بانک ایران زمین به منظور ایفای نقش خود در حوزه مسئولیت اجتماعی و با هدف کمک رسانی در مواقع بحرانی کشور، پروژه ساخت 2 باب مدرسه در مناطق سیل زده در استان خوزستان، ساخت و نوسازی مدارس سیل زده آق قلا در استان گلستان، معرفی پویش «بلوط ایران زمین»، یک دستگاه هماتولوژی و چند دستگاه تهیه آب مقطر به بیمارستان سرپل ذهاب، دو دستگاه نوار قلب به بیمارستان شهرستان ثلاث باباجانی، حمایت از هم‌میهنان سیل‌زده و ... را عملیاتی کرده است.

گفتنی است که عملکرد مطلوب و شاخص بانک ایران زمین با توجه به هم سویی اقتصادی و اجتماعی این بانک موجب شده تا میزان رضایت مشتریان از این بانک در درجه قابل قبولی قرار گیرد و نسبت به دوره های پیشین از اقبال بیشتری برخوردار باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه