شمانیوز

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت:

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری با تصمیم 3 نهاد کمتر از یک ماه دیگر آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس: امروز علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری از اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری در استان‌های خوزستان و ایلام خبر داد و گفت: فاز دوم این پروژه در کمتر از یک ماه آینده در سطح 220 هزار هکتار اجرا خواهد شد.

وی افزود: در جلسه‌ای که روز گذشته سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و وزیر نیرو داشتند، این تصمیم گرفته شد و قرار شد سازمان برنامه و بودجه هم برای تعیین اعتبار لازم اقدام کند.

اکبری همچنین افزود: در کمیسیون تلفیق 50 میلیون یورو برای اجرای فاز 2 پیش‌بینی شده و امیدوارم که در مجلس تصویب شود.

*‌ فاز دوم 10 هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که پرسید میزان بودجه لازم برای اجرای فاز دوم این طرح چه میزان است، گفت: برای اتمام این فاز بخشی که مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است نیاز به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد.

طرح 550 هزار هکتاری در سفر مقام معظم رهبری به استان‌های ایلام و خوزستان در سال 1375 تصویب شده و اجرای کامل این طرح می‌تواند سیمای کشاورزی و اقتصاد منطقه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متحول کند.

اکبری گفت: در فاز نخست این طرح 295 هزار هکتار به آبیاری نوین مجهز شده که توانسته تولید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از 1.75 میلیون تن به 4.55 میلیون تن برساند و پیش‌بینی شده تا پایان امسال تولید فاز یک طرح 550 هزار هکتاری به 6.5 میلیون تن برسد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ * پیش‌بینی تخصیص 150 میلیون یورو برای آب کشاورزی در سال آینده

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تاکنون حدود یک میلیارد و 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به بخش آبیاری‌های نوین تخصیص یافته گفت: امسال هم 150 میلیون یورو تخصیص یافته بود که حدود 480 میلیارد تومان آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دریافت کردیم.

وی افزود: آنطور که از گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اعلام شده 150 میلیون یورو بودجه آب کاملا جذب شده و برای سال آینده هم همین میزان پیش‌بینی شده است.

*‌ وزارت نیرو شبکه‌های طرح غرب و شمال غرب کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آماده نکرده است

اکبری با بیان اینکه طرح شبکه آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در سطح 227 هزار هکتار اجرا می‌شود، گفت: این طرح پیشرفت 94 درصدی داشته و 203 هزار هکتار آن به بهره‌برداری رسیده و 52 هزار هکتار آن کشت و کار می‌شود.

وی درباره اینکه چرا 150 هزار هکتار باقیمانده زیر کشت نرفته گفت: وزارت نیرو به علت کمبود بودجه هنوز نتوانسته شبکه‌های آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آماده کند. این وزارتخانه برای اتمام شبکه‌ها نیاز به 12 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد و البته وزارت جهاد کشاورزی نیز برای انجام 6 درصد باقیمانده نیاز به 1450 میلیارد تومان اعتبار دارد.

*‌ 26 هزار هکتار باقیمانده طرح سیستان تا پایان سال تکمیل می‌شود

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح 46 هزار هکتاری سیستان به مراحل پایانی خود رسیده است، گفت: این طرح در سطح 200 هزار هکتار انجام شده اما قرار است به منظور پایداری در تامین آب به 46 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزان آبرسانی شود.

اکبری افزود: 20 هزار هکتار از زمین‌ها آماده تحویل آب است و 26 هزار هکتار هم تا پایان امسال تکمیل می‌شود.

* طرح سیستان کاملا اقتصادی است

وی در پاسخ به منتقدانی که اجرای این طرح را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اقتصادی نمی‌دانند گفت: کل اعتباری که دریافت کردیم 3 هزار و 400 میلیارد تومان است و با سطح کاری که انجام شده نشان می‌دهد این طرح صد درصد اقتصادی است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس پرسید در طرح سیستان منابع آب شما از سیلاب‌ها و آب‌هایی است که از منطقه افغانستان می‌آید و اگر آنها به هر دلیلی اجازه ندهند این آب‌ها وارد کشور شود، تکلیف این همه سرمایه‌های شما چه خواهد شد، گفت: ایران در سال 1351 پروتکلی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با افغانستان امضا کرده که آنها متعهد شده‌اند سالانه 820 میلیون مترمکعب حقابه از هیرمند به ایران بدهد و در طرح سیستان ما تنها روی 400 میلیون مترمکعب آب سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

اکبری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که ظاهرا شما در طرح سیستان با افراد بومی منطقه در مورد خرید زمین و هم‌آب کردن آنها به مشکل خورده‌اید، گفت: از آنجایی که در این طرح به 46 هزار هکتار زمین کشاورزان آبرسانی می‌شود، در حقیقت به دوسوم زمین‌های آنها آب نخواهد رسید. بنابراین آنها این اعتراض را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنند که چرا همه زمین‌های ما آبیاری نمی‌شود اما وزارت جهاد به خاطر اینکه بتواند آب پایدار به آنها تحویل دهد، این پروژه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سطح 46 هزار هکتار اجرا کرد.

* آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک امروز به رؤیت 3 نهاد مرتبط می‌رسد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک آماده شده، گفت: قرار است امروز یا نهایتا فردا این آیین‌نامه به حضور عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و نمکی وزیر بهداشت و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه برسد.

وی همچنین گفت: دفتر خاک هم برای اولین بار در معاونت آب و خاک کشور تشکیل شده است.

اکبری همچنین با بیان اینکه گله‌ای از مسئولان دارم افزود: قرار بود در برنامه ششم توسعه برای بهبود سالانه 500 هزار هکتار خاک کشاورزی بودجه منظور شود، اما دو سال است این اعتبار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندادند. اما امسال تصمیم گرفتیم که از محل بودجه آب 3 تا 5 درصد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در بخش افزایش ماده آلی خاک استفاده کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با این توضیح که امروزه خاک تاثیر بسیار مهمی در کشاورزی دارد، اظهار داشت: متاسفانه ماده آلی خاک کشور میانگین یک درصد و در بعضی جاها حتی نیم درصد است. در حالی که این رقم باید به 2 درصد برسد.

وی افزود: در صورتی که ماده آلی خاک 2 درصد باشد می‌تواند تولیدات کشاورزی کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 35 درصد افزایش دهد.

خبرنگار ما با طرح این سوال که در کشور آزمایشگاه خاک‌شناسی در حد کفایت وجود ندارد و بعضی موقع کشاورزان بیش از 60 کیلومتر با این مراکز فاصله دارند و بخش ترویج کشاورزی نیز اهمیت این کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به کشاورزان کمتر اعلام می‌کنند، بنابراین شکاف بزرگی در این بخش وجود دارد، وی در توضیح آن گفت: آزمایشگاه خاک در کشور وجود دارد و اکنون 180 آزمایشگاه خاک‌شناسی در کشور است و در بخش ترویج هم اطلاع ندارم که آنها تا چه میزان به کشاورزان مسائل و نکات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آموزش می‌دهند.

اگر 180 مرکز خاک‌شناسی کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سطح 4.5 میلیون بهره‌بردار کشاورزی محاسبه کنیم برای هر 25 هزار کشاورز یک آزمایشگاه می‌رسد و اگر این تعداد آزمایشگاه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای 18.5 میلیون هکتار زمین کشاورزی کشور حساب کنیم برای حدود 103 هزار هکتار زمین کشاورزی یک آزمایشگاه خاک می‌رسد و اگر این میزان آزمایشگاه خاک‌شناسی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کل کشور حساب کنیم، در بعضی زمان هر کشاورز باید یک روز با خودرو رانندگی کند تا دسترسی به چنین آزمایشگاهی داشته باشد.

در این نشست علیمراد اکبری آمارهای موجود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با آمارهای قبل از انقلاب مقایسه کرد که نشان می‌دهد پس از 40 سال بهبود قابل توجهی در اقدامات اتفاق افتاده است، اما این توضیح را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نداد که آیا این شتاب و سرعت منطبق بر استانداردها بوده یا نه. این معیارها می‌تواند افق 1400 یا برنامه‌های 5 ساله توسعه‌ای و یا مقایسه با کشورهای پیشرفته باشد. در مصاحبه‌هایی که خبرنگار فارس با کارشناسان بین‌المللی و نماینده فائو در ایران داشته آنها همواره پایین بودن عملکرد آب در بخش کشاورزی ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسئله مهمی می‌دانند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه