شمانیوز

مدیر بازاریابی شرکت تامین سرمایه نوین تاکید کرد:

یک کارشناس مالی با اشاره به روند طی شده در دنیا در خصوص بهره گیری از معاملات الگوریتمی و استفاده از ابزارهای هوشمند گفت: آنچه اتفاق افتاده در حقیقت استفاده از پلت فرم های هوشمند معاملاتی است و مهمترین مزیت آن کاهش خطاهای انسانی در داد و ستد بازارهای مالی است.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، علی جبل عاملی در تشریح انواع مختلف الگوریتم ها و ضرورت همگام شدن بازار سرمایه با این ترند جهانی، گفت: برخی از الگوریتم ها مبنای فاندامنتال و برخی مبنای تکنیکال دارند،همچنین برخی بر روی اخبار کار می کنند. موج استفاده از الگوریتم ها بازارهای مالی دنیا را فراگرفته و ما نیز باید خود را با این موج همراه کنیم. حتی این موج باید بخشی از معامله گران سنتی را نیز به خود جذب کند، همانطور که کارگزاری های قدیمی بورسی نیز در این موضوع وارد و پیشرو شده اند. طبیعتا مشتری های خوبی برای خود خواهد داشت؛ چراکه کسانی که سعی می کنند از تکنولوژی روز استفاده کنند از موهبت های ایده های نو و به روز بی بهره نمی مانند.

آموزش؛ راه صحیح ورود مردم به میدان بورس

مدیر بازاریابی شرکت تامین سرمایه نوین در مورد نقش فرهنگ سازی در بازار سرمایه و ایجاد بستر معاملات حرفه ای در بورس گفت: بازار سرمایه در کشور ما با وجود سابقه فعالیت بیش از ۵۰ سال، نسبت به برخی از کشورهای دیگر بازاری جوان است. طبیعتا مسائل بسیاری درمورد بورس برای مردم آشنا نیست، ولی به همت سازمان بورس و شرکت اطلاع رسانی و نهادهای بازار سرمایه در سالهای اخیر احساس وظیفه مناسبی به وجود آمد که از دو جنبه بود؛ یکی از جنبه کسب و کار و دیگری از جنبه مسئولیت اجتماعی که بازار سرمایه را به نحو مقتضی به افراد و آحاد جامعه معرفی کنند.

وی با تشریح برخی فعالیت های نهاد ناظر بازار سرمایه برای شناساندن بورس به مردم افزود: به طور طبیعی نقش بورس به عنوان پرچمدار بازار سرمایه نقش مهمی بود که از طریق برگزاری نمایشگاه ها و مسابقات و اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی و رسانه های صوتی و تصویری به مردم معرفی شد. ضمن این که به طور طبیعی بازار سرمایه به سطوح مختلفی از تخصص احتیاج دارد، البته بحث  فقط آشنا کردن افراد نیست، بلکه باید به آن ها مفاهیم ریسک و بازده و نحوه کار ابزارهای متناسب با ریسک  و ... را آموزش داد تا از آن در شرایط نیاز استفاده کنند.

جبل عاملی یادآور شد: باید بپذیریم که بدون فرهنگ سازی صحیح هیچ اقدام بنیادی و موثری میسر نمی شود. ممکن است فردی با اطمینان از خوب بودن سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بدون اطلاع درباره نحوه فعالیت در آن و تنها با تکیه بر صحبت دیگران اقدام به خرید سهمی کند، در این میان بدون فراگیری فرهنگ سرمایه گذاری این اقدام نه تنها برای او مفید نیست، بلکه برای وی ابزاری مخرب خواهد بود و ممکن است متضرر شده  و سرمایه اش را از دست بدهد. فرهنگ سازی امری غیر قابل انکار در بازار سرمایه است. بر این اساس دوره های آموزشی مختلف می تواند کمک کند تا مردم به نحوی صحیح درگیر بازار سرمایه شوند.

بورس؛جایگاه واقعی نقدینگی سرگردان

عضو هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین با بیان این که روزانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در کشور خلق می شود،گفت: آنچه در خلق این نقدینگی به میزان زیاد و به طور روزانه حائز اهمیت است این است که این نقدینگی در هر بازاری وارد شود آن بازار را حرکت داده و به صورت منطقی یا غیر منطقی بازار رشد می کند. در حال حاضر میزان این نقدینگی به ۲۲۰۰ هزارمیلیارد تومان رسیده و هر روزه نیز در حال افزایش است. اگر این نقدینگی وارد بازارهایی مانند ارز، مسکن، طلا و هر نوع سفته بازی دیگر شود،چیزی جز ایجاد تقاضای کاذب و افزایش نرخ ها و در نتیجه تخریب آن بازار و آسیب به مردم در پی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر این که "جایگاه واقعی  نقدینگی بازار سرمایه است" تصریح کرد: به دلیل به کارگیری این نقدینگی از کانال بورس در بخش مولد اقتصاد، همه با حرکت این نقدینگی به سمت بازار سرمایه خوشحال خواهند بود و صاحبان نقدینگی نیز به تدریج به این نتیجه رسیده اند. بر این اساس کدهای بورسی جدیدی صادر شده و تعداد کدهای بورسی به ۱۳ میلیون کد رسیده است. افراد جدید و پول های جدیدی وارد بازار سرمایه شده است و سبدگردانها رونق گرفته اند.

جبل عاملی انتظار افزایش حجم و ارزش معاملات را همزمان با ورود نقدینگی های جدید دور از ذهن ندانست و یادآور شد: این نقدینگی گردش مالی بسیاری را در بازار ایجاد می کند، به طوری که حتی در روزهایی که شاخص رشد زیادی نیز ندارد حجم و ارزش معاملات عددهای خوبی را ثبت می کند که نشان از قدرت پول در بازار است.

سهم های خوب به رشد خود ادامه می دهند

مدیر بازاریابی شرکت تامین سرمایه نوین در پیش بینی خود از روند بازار در ماه های پیش رو گفت: به دلیل وجود برخی ریسک های غیرسیستماتیک نمی توان روند بازار را پیش بینی کرد، اما نکته ای که وجود دارد این است که پس از رشد چشمگیر بازار، در ادامه سهم ها راه خود را از هم جدا می کنند. چراکه ویژگی ارزش ذاتی هر سهم از هیجان موجود تا به امروز می کاهد. بر این اساس  معاملات بنیادی تر خواهد شد.

وی با تاکید بر توجه بهتر بازار به گزارش های ۹ ماهه نسبت به گزارش های ۶ ماهه خاطرنشان کرد: اثر این توجه در بازار محسوس بود، به طوری که حتی معامله گران جدید نیز کم کم به روش منطقی معاملات سوق داده شده اند. بنابراین نمی توان گفت که بازار به طور قطع صعودی یا به طور قطع نزولی است؛بلکه در همین محدوده و با توجه به بنیاد و گزارش سهم ها حرکت می کند و برآیند این حرکت ها نیز روند شاخص را می سازد.البته با اقداماتی که در جهت هدایت نقدینگی به سمت بازار انجام می شود می توان گفت که روند به طور کلی صعودی خواهد بود.

جبل عاملی عرضه های اولیه را در مقطع کنونی نیاز بازار سرمایه دانست و تصریح کرد: چنانچه عطش بازار با عرضه اولیه و انتشار سهم های جدید پاسخ داده نشود، نقدینگی ممکن است وارد سهم هایی شود که یا بنیاد مناسبی ندارند یا رشد خود را کرده اند. ضمن این که اگر بخواهیم نقدینگی را در جامعه به خوبی مدیریت کنیم، هیچ جایی شفاف تر و قابل ردگیری تر از بورس نیست. بنابراین  امیدوارم از طریق عرضه های اولیه و عرضه های سهام  شناور آزاد بتوانیم عطش سرمایه گذارانی که در یک سال اخیر به بازار سرمایه اقبال خوبی نشان داده اند را پاسخ دهیم.

نقش بازار بدهی پررنگ تر شده است

کارشناس بازار سرمایه در خصوص نقش رونق بورس در خروج اقتصاد از رکود در شرایط فعلی گفت: مساله مهم این است که نباید بازار سرمایه را تنها محدود به معاملات ثانویه سهام بدانیم؛چراکه بحث بازار بدهی و تامین سرمایه از طریق بورس بسیار حائز اهمیت است. در یک سال اخیر هم بخش دولت و هم بخش خصوصی توجه ویژه ای به تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه به جای تامین سرمایه از بازار پول داشته و دارند. ضمن این که ابزارهای جدیدی نیز طراحی شد و خلق ابزارها نیز برای پوشش انواع نیازهای تامین مالی از طریق بازار سرمایه ادامه دارد.

وی رونق تامین مالی از طریق بازار سرمایه و هدایت آن به بخش های مولد اقتصاد را برای مردم انگیزه بخش ارزیابی کرد و افزود: چنانچه این انگیزه ها و تامین مالی پروژه های مولد برای مردم به خوبی تشریح شود،مشارکت مردم در بورس و هدایت نقدینگی به بخش واقعی اقتصاد افزایش می یابد؛چراکه این مهم فقط از طریق بازار سرمایه رخ می دهد. البته به شرط عمق پیدا کردن بازار بدهی و توسعه آن و همینطور صندوق های سرمایه گذاری که پشتوانه تامین مالی تعدادی از پروژه ها می شوند می توان به بخش واقعی اقتصاد کمک کرد، ضمن این که معاملات ثانویه نیز جزئی از بازار است و نمی توان آن را نادیده گرفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه