شمانیوز

مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: این شرکت 50 درصد فولاد کشور را تولید می‌کند و در نظر دارد هم‌زمان و همراه با افزایش تقاضا هم در کمیت و هم در کیفیت سهم 50 درصدی خود را در بازار ایران حفظ کند.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، حمیدرضا عظیمیان در دهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار در «میزگرد تخصصی تعامل متقابل دو حوزه سنگ‌آهن و فولاد، هم‌افزایی و چالش‌ها» در پاسخ به سؤالات خبرنگاران و مدیران و کارشناسان حوزه معدن و صنایع معدنی در خصوص وضعیت فعلی فولاد مبارکه  و پیش‌بینی شرکت از روند قیمت فولاد در روزهای آتی و سال جدید، اظهار کرد: در بهمن‌ماه سال گذشته فولاد مبارکه دارای دو ذخیرهٔ کنسانترهٔ سنگ‌آهن و گندله و اسلب بود که با کاهش ورود مواد اولیه به مبارکه و به‌منظور جلوگیری از توقف تولید، این دو ذخیره مصرف شده و اگر این روند اصلاح نشود، به‌دلیل عدم تولید فولاد مبارکه و سایر فولادسازان، بحران تفاوت قیمت و افزایش قیمت ایجاد خواهد شد.

 

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با تأکید بر این‌که در تمام دنیا ارزش‌افزوده معدن بیش از فولاد است، گفت: جای تأمل است که چرا معدنی‌ها فولادساز شده‌اند و تأمین‌کنندگان سنگ‌آهن خودشان در حال حاضر مصرف‌کننده سنگ‌آهن هستند و این امر باعث شده فولادساز هم به سمت معدن‌کاری برود.

 

وی افزود: ما در شرایط صددرصد تحریمی، الکترود موردنیاز را تأمین کرده‌ایم، ما هیچ‌گاه اعتراض و گلایه‌ای از کمبود قطعهٔ یدکی و کالاهای استراتژیک نداشته‌ایم، اما از نبود مواد اولیهٔ داخلی (سنگ‌آهن) به‌شدت در رنجیم و کسی نیست به این سؤال پاسخ دهد که فولاد مبارکه باید از کجا مواد اولیه موردنیاز خود را تأمین کند.

 

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: این شرکت 50 درصد فولاد کشور را تولید می‌کند و در نظر دارد هم‌زمان و همراه با افزایش تقاضا هم در کمیت و هم در کیفیت سهم 50 درصدی خود را در بازار ایران حفظ کند؛ یعنی همواره بتواند نیاز کشور را در بخش‌های مختلف خودروسازی، نفت و گاز، لوازم‌خانگی، صنایع ساختمان، لوله و پروفیل و همه بخش‌هایی که نیاز به مقاطع عریض دارند، پاسخ‌گو باشد.

 

عظیمیان تصریح کرد: در آینده نیز فولاد مبارکه با تقاضاهای جدید مواجه خواهد بود. این تقاضاها عمدتاً در حوزه فولادهای باکیفیت و با استحکام بیشتر، وزن کمتر، قیمت مناسب و ضدخوردگی خواهند بود و فولاد مبارکه برای اینکه بتواند به این نیاز پاسخ دهد، تلاش مضاعف، بهینه‌سازی، به‌روزرسانی فرایند و ارتقای تکنولوژی و ظرفیت‌های خطوط تولید را در دستور کار خود قرار داده است.

 

 مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان در خصوص طرح نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه و جزئیات آن، تصریح کرد: برای اجرای طرح نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه که 5/4 میلیون تن ظرفیت دارد، با یک شرکت خارجی به توافق رسیده‌ایم. بنا بر توافقات انجام‌شده 54 درصد پروژه به دست پیمانکاران و سازندگان داخلی و 46 درصد به دست پیمانکار خارجی انجام می‌شود. 

 

وی افزود: اجرای این پروژه به‌طور مستقیم برای 1000 نفر در داخل شرکت فولاد مبارکه فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. با اجرای این طرح، کلیهٔ نیازهای صنایع مختلف کشور و انواع ورق در ابعاد و کیفیت‌های مختلف تأمین خواهد شد. در صورت آغاز اجرای طرح، مقرر است طرح مذکور طی 900 روز به بهره‌برداری برسد.

 

عظیمیان گفت: امیدواریم بتوانیم این کار را انجام دهیم و برای تحقق حداکثری راهبرد مقام معظم رهبری در زمینه رونق تولید گام مؤثرتری برداریم؛ با راه‌اندازی این خط تولید صدها کارخانه در سراسر کشور فعال خواهد شد.

 

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهن در خصوص برنامه‌های شرکت برای بومی‌سازی و استفاده از توان داخلی، عنوان کرد: فولاد مبارکه در بیست سال گذشته با بومی‌سازی حدود 4000 قطعه استراتژیک در این راه گام برداشته است. در حال حاضر این شرکت تغییر رویکرد داده و از بومی‌سازی قطعه به بومی‌سازی فرایند و ماشین که در مراتب بالاتر و بسیار دشوار است روی آورده تا با کنار هم قرار دادن هزاران قطعه بتواند ماشین بسازد و اتوماسیون آن را داخلی کند و در صنعت به کار ببرد و سال آینده خبرهای جدیدتری در این خصوص خواهید شنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه