شمانیوز

رئیس کل بانک مرکزی گفت:

درواقع اینها تضامینی را که واحدها پیش بانک‌ها دارند این اوراق را به آنها می‌دهد و تا پایان سال باید تسویه کند ولی در میانه سال هر کسی این اوراق را گرفته می‌تواند با آن اوراق کالا بخرد و یا در بازار سرمایه بفروشد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس: عبدالناصر همتی در جمع خبرنگاران درخصوص طرح گام، اظهارداشت: هر بانکی که بانک مرکزی بداند آمادگی این کار را دارد اجازه انجام این عملیات را خواهد داد چون بالاخره باید ضمانت کند و اگر بعد از 9 ماه مشکلی پیدا کرد باید بتواند تامین مالی کند.

وی ادامه داد: ما اصرار داشتیم دهه فجر این طرح راه بیافتند و تاکید من هم این بود که در سال جاری به رقم‌های قابل توجهی در تامین مالی با ابزار طرح گام برسیم که در سالی مقام معظم رهبری به عنوان رونق تولید نامگذاری کردند بخشی از تامین مالی در این سال انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص مصوبه ستاد رفع موانع تولید گفت: طبق ماده 62 قانون رفع موانع تولید اختیاراتی به بانک مرکزی و ستادهای اقتصادی اختیاراتی داده است و ما در ستاد بحث کردیم و جمع بندی این بود که مرّ قانون را اجرا کنیم و ستاد‌های تسهیل استان‌ها مجاز هستند با تولیدکنندگان توافق کنند.

وی تصریح کرد: اگر بانکی هم این توافق را قبول نکرد به هیات خبرگان که منصوب رئیس کل بانک مرکزی و در استان‌های مختلف حضور دارند مراجعه کنند و تصمیم خبرگان منصوب رئیس کل فصل‌الخطاب خواهد بود. بنابراین مشکل واحدهای تولیدی توسط ستادهای تسهیل استانی ان‌شاالله حل خواهد شد.

همتی در پاسخ به این سوال که بحث نرخ سود برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط خیلی مهم است، نرخ سود تامین مالی در طرح گام چقدر است، گفت: نرخ سود در این طرح از نرخ مصوب بانک مرکزی بیشتر نخواهد بود و درواقع اینها تضامینی را که واحدها پیش بانک‌ها دارند این اوراق را به آنها می‌دهد و تا پایان سال باید تسویه کند ولی در میانه سال هر کسی این اوراق را گرفته می‌تواند با آن اوراق کالا بخرد و یا در بازار سرمایه بفروشد. 

وی نرخ کارمزد این اوراق را حداکثر 2 درصد اعلام کرد. 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه