شمانیوز

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در نامه‌ای به کانون وکلای دادگستری از الزام قانونی وکلا برای نصب کارتخوان و اتصال آن به سامانه سازمان مالیاتی خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس: در راستای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و مالیاتی و برقراری عدالت میان اقشار جامعه،‌وکلا نیز پس از پزشکان و برخی صنوف بازار مشمول نصب سامانه فروش یا همان دستگاه کارتخوان و اتصال آن به سامانه مالیاتی شدند.

طبق اخرین آمارها محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان مالیاتی در گفت‌وگو با فارس از استقبال 70 درصدی پزشکان برای ثبت کارتخوان‌های خود روبرو شده است.

در همین رابطه نیز علیزاده طی روزهای اخیر نامه‌ای به رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز ارسال کرده است.

در این نامه آمده است:‌ در پاسخ به نامه شماره 9899800782 مورخ 1398/10/15 به اطلاع می‌رساند در راستای اجرای بند(3) آیین‌نامه اجرایی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1397/12/18 به منظور تهیه فهرست مشمولین نصب، راه‌اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش از آقای شهبازی‌نیا رئیس محترم کانون وکلای دادگستری ایران یا نماینده تام‌الاختیار ایشان دعوت به عمل آمد تا در جلسه بررسی فهرست مشمولین شرکت نماینده این جلسه مورخ 1398/06/10 در ساعت 9:30 با حضور آقای نوروزی نماینده تام‌الاختیار اتحادیه کانون وکلای دادگستری ایران تشکیل گردید و مقرر شد حرفه وکیل (وکلا) به فهرست مشاغل مشمولین نصب سامانه فروش (دستگاه کارتخوان) اضافه و فراخوان شود. صورتجلسه مربوطه طی نامه شماره 14529/268/ص مورخ 1398/08/22 توسط دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری تنظیم و به آن کانون ارسال گردید. بنابراین سازمان به تکلیف خود در حکم تبصره (1) ماده (3) آیین‌نامه مذکور عمل نموده است. 

متعاقباً در تاریخ 1398/06/28 آگهی فراخوان نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش توسط (15) گروه از صنوف و حِرف مختلف در روزنامه رسمی کشور و روزنامه‌های کثیرالانتشار توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام و منتشر گردید. این فراخوان در راستای آیین‌نامه اجرایی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم بوده است و با توجه به حکم ماده (29) قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان»، آیین‌نامه مذکور تا انقضاء مواعید ذکرشده در ماده (3) این قانون پابرجا و اجرایی می‌باشد. بنابراین حکم تبصره ذیل ماده(2) قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» برای وکلا در این زمان موضوعیت نداشته و فراخوان منتشره کاملاً قانونی و بر اساس مقررات کشور است، انتظار می‌رود وکلای محترم نسبت به انجام تکالیف خود برابر مقررات موضوعه آیین‌نامه اجرایی تبصره(2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1397/12/18 اقدام نمایند.

_


 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه