شمانیوز

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت‌وگو با شمانیوز:

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه ظرفیت و عملکرد بندر چابهار در سال جاری بیش از دو برابر سال گذشته بوده است، گفت: اینکه برخی می‌گویند مناطق آزاد به مکانی برای واردات تبدیل شده‌اند خیلی صحت ندارد.

عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، درباره نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی کشور اظهار کرد: از مناطق آزادی تجاری قطعاً بهره‌برداری‌های اقتصادی فراوانی شده، اما مقداری محدودیت‌های ارزی در این مناطق وجود دارد و کار را کمی دشوار کرده است.

 

وی با بیان اینکه ظرفیت و عملکرد بندر چابهار در سال جاری بیش از دو برابر سال گذشته بوده است، گفت: اینکه برخی می‌گویند مناطق آزاد به مکانی برای واردات تبدیل شده‌اند خیلی صحت ندارد؛ چون وارداتی که از مناطق آزاد انجام می‌شود، از مجموع هفت منطقه، کل کالایی که در سال 96 وارد کشور شده حدود 500 میلیون دلار بوده و آن هم برای مصرف و فروش در منطقه صورت گرفته، در سال 97 این عدد بسیار کمتر شده و در سال 98 هم این عدد به کمتر از 100 میلیون دلار کاهش یافته است.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار درباره آمار صادرات از مناطق آزاد کشور عنوان کرد: اعداد صادارت طبیعتاً بسیار بالاتر است. در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد دلار از تمام مناطق آزاد صادارت صورت گرفته است؛ لذا الان به لحاظ مصرف در منطقه و صادراتی که از درون منطقه انجام می‌شود، تراز مناطق مثبت است.

 

کُردی ادامه داد: برخی آمارهایی که در رابطه با واردات مطرح می‌شود، مربوط به کالاهای تجاری است؛ کالای تجاری، کالایی است که می‌تواند از هر گمرکی وارد ایران شود، اما به دلیل تسهیلاتی که مناطق آزاد در بحث انبارداری و خدمات به واردکنندگانشان می‌دهند، از کانال منطقه آزاد فقط عبور می‌کنند و وارد کشور می‌شوند و اصلاً در مناطق آزاد باز نمی‌شوند؛ لذا این کالاها اگر از مناطق آزاد وارد نشوند از سایر نقاط کشور وارد می‌شوند، پس مناطق آزاد هرگز واردکننده کالا نیستند و ادعاهایی که مطرح می‌شود، نادرست است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه