شمانیوز

با واریز یارانه بهمن ماه هر یارانه بگیری که از ابتدا در لیست سازمان هدفمندی یارانه ها قرار داشته تاکنون، حدود پنج میلیون تومان دریافت کرده است.

به گزارش شما نیوز به نقل از ایسنا ؛ از آذر ماه 1389 اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کلید خورد و با اصلاح قیمت حامل های انرژی در گام اول، از محل درآمد آن ماهانه مبلغی تحت عنوان یارانه های نقدی به حساب سرپرستان خانواری که به این منظور درخواست خود را ارائه کرده بودن واریز می شود. 

 

حدود 10 سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گذشت و دولت ها 108 مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده اند، این نشان می دهد که طی این دوران حدود چهار میلیون و 914 هزار تومان برای هر نفر پرداخت شده است. 

 

طی این سال ها سبد یارانه بگیران گرچه کم و زیاد شده اما همواره عمده جمعیت ایران در آن قرار داشتند؛ به طوری که اکنون حدود 78 میلیون نفر در هر ماه خواستار دریافت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی هستند که در بین آنها از افراد نیازمند تا پردرآمد و کسانی که احتیاجی به دریافت این مبلغ ندارند حضور دارد. 

 

روند پرداخت یارانه های نقدی و مشمولان آن طی دوره اجرای قانون هیچگاه اصلاح نشد و در نهایت با وجود این که قانون بودجه بارها تکلیف کرده بود که سه دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه نقدی کنار گذاشته شوند روال دریافت آنها نیز ادامه دارد.

 

اما روند پرداخت های یارانه ای در ماه های اخیر به نوعی دیگر تغییر کرد؛ به نحوی که با اصلاح قیمت بنزین در آبان ماه امسال دولت پرداخت کمک های معیشتی از محل درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین را در دستور کار قرار داد و براساس آن به تناسب افراد خانوار پرداختی از این محل انجام می شود که متمایز از یارانه 45 هزار و 500 تومانی است.

 

براین اساس برخلاف یارانه نقدی که شامل مبلغ ثابتی برای هر نفر (45 هزار و 500 تومان) می شود، واریز کمک های معیشتی به تناسب افراد خانوار است؛ به طوری که برای خانوارهای تک نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهارنفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان در نظر گرفته شده است. 

 

اما با تصمیم گیری اخیر مجلس برای سال آینده قرار بر این شده تا یارانه نقدی و کمک های معیشتی در قالب یک یارانه 72 هزار تومانی بر ای هر نفر به مجموع 78 میلیون نفری که یارانه نقدی دریافت می کند پرداخت شود از این رو تمامی افرادی که مشمول کمک معیشتی نشده و احتمال می رفت به تدریج از یارانه نقدی حذف شوند مجددا به لیست دریافت یارانه اضافه خواهند شد

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه