شمانیوز

شرکت "نوتلا" به دلیل حمایت از یک تبلیغ نژادپرستانه در شبکه اجتماعی اینستاگرام، مجبور به عذرخواهی شد.

به گزارش اختصاصی شمانیوز به نقل از ایدنیدپندنت، روز چهارشنبه انیمیشنی در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شد که انتقادات زیادی برای شرکت معروف "نوتلا" به دنبال داشت. این تبلیغ دو کودک سفیدپوست را نشان می داد که دور دهانشان به شکلات "نوتلا" آغشته بود. هر دو کودک در حالی که به یک کودک سیاهپوست اشاره می کردند از هم پرسیدند: "چه کسی همه "نوتلا" را خورده؟"

در این پست از هشتگ روز جهانی "نوتلا" (5 فوریه به عنوان روز بین المللی "نوتلا" نامگذاری شده است) استفاده شده بود.

 

0c80a5bf-7cb6-4a5b-a03c-86c25008a3bd

 

حساب کاربری "نوتلا" در اینستاگرام که دارای تیک آبی است، در زیر این پست انیمیشنی نوشت: شما بهترین کمک برای ما در برگزاری جشن جهانی "نوتلا" هستید. به سرگرمیتون ادامه بدید و بهتون خوش بگذره

با انتشار این کامنت از سوی "نوتلا" ، یکی از کاربران اینستاگرام با گرفتن اسکرین‌شات از این کامنت، آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد و نوشت: به نظر من شوخی کردن با رنگ پوست افراد کار قشنگی نیست. برای شرکت بزرگی مانند "نوتلا" بسیار شرم‌آور است که از نژادپرستی و افکار نژادپرستانه در رسانه‌های اجتماعی حمایت می‌کند.

با انتشار این پست در فیسبوک و اشتراک آن در رسانه های اجتماعی مختلف، "نوتلا" بلافاصله کامنت خود را از زیر پست تبلیغاتی حذف و در بیانیه ای عذرخواهی کرد.

سخنگوی "فررو"، شرکت مادر "نوتلا" در این بیانیه نوشت: ما واقعاً از کسانی که ناخواسته با کامنت اشتباهمان در اینستاگرام او را رنجانده‌ایم ، عذرخواهی می کنیم. این کامنت به اشتباه ارسال شده بود و یکی از کارمندان پس از فهمیدن این خطا ظرف 10 دقیقه آن را پاک کرد.

در ادامه این بیانیه "نوتلا" آمده است: ما خود مخالف هر نوع نژادپرستی و گفتار و کلمات نژادپرستانه هستیم و قصد نداریم با افرادی که چنین پیام‌هایی ارسال می کنند و طرفدار نژادپرستی هستند ارتباط برقرار کنیم. “نوتلا”  این اطمینان را به همه می دهد که چنین اشتباهی در آینده تکرار نخواهد شد.

گفتنی است این ماجرا تنها یک روز پس از آن اتفاق افتاد که اعلام شد کارمندان خانه مُد ایتالیایی "پرادا" به دلیل تولید محصولاتی که  تبلیغ نژادپرستی است باید تحت آموزش "روانشناسی حساسیت" قرار گیرند.

به گزارش شمانیوز، در دسامبر 2018 برند تجاری "پرادا"  که با تولید سرکلیدهای کلکسیون "پرادامالیا" موجی از اعتراضات را در کشورهای مختلف برانگیخته بود مجبور به عذرخواهی شد. این سرکلیدها، صورت مجسمه ای کوچک از یک میمون بود که به شکل چهره سیاهپوستان ساخته شده و منعکس کننده افکار نژادپرستانه بود. با ادامه اعتراضات، "پرادا" تولید این سرکلیدها را متوقف و با صدور بیانیه ای عذرخواهی کرد.

مترجم: مریم حسینی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه