شمانیوز

دستیار ارشد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، فرآیند انجام پروژه های فرآورشی با تجهیزات سریع الاحداث کارخانه ای در منطقه غرب کارون را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران: محمد رسول ایزدی که به نمایندگی از شرکت متن در نشست معرفی فرصت ها و چارچوب سرمایه گذاری در پروژه های فرآورش نفت خام سخن می گفت، فرآیند به کارگیری نخستین دستگاه فرآورش سیار پیش ساخته (Skid-Mounted) نفت خام در میدان مشترک آزادگان جنوبی را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه تولید زودهنگام به عنوان بخش مهمی از پروژه های بزرگ نفت و گاز در نظر گرفته می شود، گفت: با توجه به وسعت پروژه توسعه میدان آزادگان جنوبی، تولید زودهنگام برای استفاده حداکثری از تجهیزات مستقر در منطقه و ایجاد ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه، ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار بشکه ای این میدان و تعداد ۲۰۰ حلقه چاه حفر شده در این پروژه، تصمیم بر آن شد که تولید زودهنگام با واحدهای فرآورشی سیار انجام شود.

به گفته ایزدی، با بررسی و انجام مطالعات کاربردی در مدیریت پژوهش و توسعه شرکت متن، در نهایت الگوی واحد فرآورشی میدان آزادگان جنوبی طراحی شد و پس از آن سازوکار لازم برای نهایی سازی این قراردادها فراهم شد.

عضو کمیته فنی و بازرگانی شرکت متن در ادامه، سریع الاحداث بودن کارخانه فرآورش نفت خام را به عنوان یکی از اولویت های انجام این طرح عنوان کرد و افزود: در امکان سنجی های فنی و اقتصادی به یک الگوی ۶ ماهه رسیدیم که با توجه به محدودیت های کشور در واردات کالا به طور نسبی محقق شد.

ایزدی همچنین با تاکید بر لحاظ کردن منافع پیمانکار و کارفرما در قراردادهای مربوطه گفت: همسوسازی منافع پیمانکار و کارفرما شاه کلید شرکت متن در تحقق اهداف تولیدی خود بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این پروژه رکوردهای خوبی در حوزه HSE و انجام سریع کار وجود داشته است، گفت: یکی دیگر از محورهای انجام موفق این پروژه مربوط به دخالت حداقلی کارفرما در انجام آن و ایجاد بستر مناسب برای حضور حداکثری پیمانکار بوده است.

گفتنی است، قراردادهای B.O.O نوعی قرارداد بین المللی است که در آن سرمایه‌گذار خصوصی نسبت به ساخت، تملک، راه اندازی و نگهداری پروژه برای همیشه اقدام کرده و عوارض اجاره‌ها، مخارج و درآمد پروژه را جمع می‌کند.

به گزارش NIOC، نشست معرفی فرصت ها و چارچوب سرمایه گذاری در فرآورش نفت خام با حضور فاطمه گودرزی؛ مشاور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، رضا دهقان؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه، فرخ علیخانی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، تالین منصوریان؛ مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران، رامین قلمبر دزفولی؛ مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران و سایر مدیران و کارشناسان نفتی در محل مجتمع آموزشی کوشک در حال برگزاری است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه