شمانیوز

حجت‌الاسلام خلیلی در گفت‌وگو با شمانیوز:

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مسیرهای رانت و رانت‌خواری در سیستم بانکداری کشور باید مسدود شود و سازوکار شفافی در بانک‌ها و سیستم اقتصادی حاکم شود که در این میان بخش خصوصی می‌تواند به شفافیت سیستم اقتصادی و مبارزه با رانت کمک کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین امیرعلی خلیلی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، درباره سامان‌دهی به وضعیت بانک‌ها و نحوه جلوگیری از فرار مالیاتی اظهار کرد: در این رابطه باید اولاً تلاش لازم صورت گیرد تا مسئله بانکداری بدون ربا که مورد تأکید همه دولت‌ها بوده، به صورت دقیق اجرا و پراکندگی‌های احتمالی به طور دقیق به سمت صحیح هدایت و پیگیری شود.

وی افزود: ثانیاً باید بانک‌ها به وظیفه ذاتی خودشان که عبارت است از تأمین سرمایه و نقدینگی تولید و هر نوع خدمت مورد توجه نظام هدایت شوند.

کارشناس مسائل اقتصادی با تمام توان و گفت: همچنین به کمک افراد خبره و کارشناس باید تلاش کرد، قوانینی که قبلاً مورد مطالعه قرار گرفته و تهیه شده، اجرای و به کار گرفته شود و هم‌زمان چناچه کاستی‌هایی هم در این خصوص وجود دارد، باید رفع شود .

خلیلی ادامه داد: همچنین بانک‌ها باید از بنگاه‌داری فاصله بگیرند و به وظیفه اصلی خودشان بازگردند. تا وقتی بدون زحمت، پرداخت وام به بنگاه‌های اقتصادی و کارهای تجاری از طریق دخالت در بازار سرمایه، مسکن ،مسکوکات صورت گیرد و بانک‌ها در این خصوص دخالت داشته باشند و نیز کسب سود را در آن ببینند، وضعیت اصلاح‌شدنی نیست.

وی بیان کرد: مجلس و کمسیون اقتصادی آن به حکم وظیفه‌ای که قانون اساسی برای او معین کرده، باید نظارت دقیق در جهت اصلاح وضع موجود داشته باشد تا در تعقیب کار های مفیدی که تاکنون صورت گرفته و در این خصوص وظیفه آن محسوب می‌شود، اقدام دقیق به عمل آورد.

این کارشناس اقتصاد در ادامه افزود: این موضوع مورد توجه بوده و در این مسیر گام‌هایی برداشته شده و نیز باید همت کرد تا این مسیر ادامه یابد تا از سرعت لازم برخوردار شود. ضمناً تغییرات اقتصادی با احساس تقابل دارد؛ لذا باید از کارشناسان برای یافتن راهکار حل مشکلات اقتصادی بهره برد. 

خلیلی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور فرار مالیاتی است، گفت: در فضای غبارآلود اقتصادی دریافت، هدفمندی و سروسامان دادن به وضعیت مالیات‌ها در حل مشکلات اقتصادی کمک خواهد کرد.

وی تأکید کرد: همچنین مسیرهای رانت و رانت‌خواری در سیستم بانکداری کشور باید مسدود شود و سازوکار شفافی در بانک‌ها و سیستم اقتصادی حاکم شود که در این میان بخش خصوصی می‌تواند به شفافیت سیستم اقتصادی و مبارزه با رانت کمک کند و هزینه فرار مالیاتی را بسیار افزایش دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه