شمانیوز

عضو شورایعالی بورس بیان کرد:

یکی از اتفاقات خوب بازار سرمایه در دو سه سال گذشته ابداع و استفاده از ابزارهای متفاوت مالی است که به این ترتیب، موجب توسعه بازار سرمایه شده و تمام سلایق سرمایه گذاری را پوشش داده است.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، شاهین چراغی، عضو شورایعالی بورس در خصوص ابزار فروش تعهدی اظهار داشت: توسعه ابزارهای مختلف سرمایه گذاری در بازار سرمایه در دو سه سال گذشته بی نظیر بوده و یکی از این ابزارها، ابزار فروش تعهدی است که در روزهای منفی بازار نیز می تواند برای یک سهامدار موفق کسب سود کند.

وی در این خصوص بیان داشت: کاربرد این ابزار به این گونه است که سرمایه گذار متعهد می شود تا سهامی را که فروخته شده، از بازار بخرد و برگرداند؛ در واقع سهم را قرض نمی گیرد، بلکه متعهد به خرید و بازگرداندن آن می شود. از نظر عقد وکالت، این روش قابل قبول ترین شکلی است که می تواند برای فروش تعهدی اتفاق بیفتد.

چراغی در ادامه گفت: بازار ما تا قبل از این تقریبا بازاری یک طرفه بوده و به دلیل این که تنوع بالایی در ابزارهای معاملاتی نداشتیم  فشار به سمت خرید بوده اما با استفاده از ابزار فروش تعهدی، در کنار بقیه ابزارها مثل آپشن، ابزارهای مشتقه در بازار سرمایه تکمیل می شود.

عضو شورایعالی بورس در ادامه با اشاره به هم ترازی بازار سهام ایران با دیگر کشورها در زمینه تنوع ابزارها بیان داشت: بازار سرمایه ایران جزء معدود بازارهایی است در دنیا که تنوع بالایی در ابزارهای معاملاتی دارد اما الان در مرحله ای هستیم که باید به این ابزارها عمق بخشیده و زیرساخت های معاملاتی آنها را هموار کنیم . به این ترتیب، با شرایط موجود یکی از ابزارهای خوبی که حرفه ای ها می توانند از آن استفاده کنند، ابزار فروش تعهدی است.

چراغی در ادامه با اشاره به رویکرد دولت در تامین مالی از بازار سرمایه گفت: در اقتصاد ایران دگردیسی ایجاد شده است و این رویکرد جدید موجب شده اقتصاد ایران از بانک محوری به سمت بازار سرمایه محوری حرکت کند. لذا به نظر می رسد دولت و تمامی افرادی که بازار سرمایه را به خوبی می شناسند و حتی آنهایی که آشنایی جزئی با بازار سرمایه دارند به این واقعیت پی برده اند که مهم ترین منبع تامین مالی در حال حاضر، بازار سرمایه است.

وی در این خصوص تاکید کرد: در حال حاضر دو مدل تامین مالی از بازار سرمایه وجود دارد. یکی از این مدل ها این است که شرکت های بورسی با افزایش سهام شناور یا عرضه بلوک های مدیریتی ، عملا سهام خود را به فروش می رسانند و از این طریق برای پروژه های خود تامین مالی می کنند و با افزایش سرمایه خود را به ثبت می رسانند. مدل دوم تامین مالی،  به این صورت است که شرکتی برای تامین مالی، سهام خود را به صورت عرضه اولیه وارد بازار سهام می کند.

وی ادامه داد: تا صحبت از تامین مالی می شود افکار عمومی به سمت اوراق مشارکت جلب می شود در حالی که یکی از ابزارهای تامین مالی از سیستم بانکی اوراق مشارکت است ولی بازار سرمایه با تنوع ابزارهای معاملاتی، تامین مالی را تسهیل کرده است .

این کارگزار بازار سرمایه در پایان با ارائه توصیه هایی به سهامداران خاطرنشان کرد: سهامداران باید بسیار با دقت وارد معاملات شوند و از هر گونه توجه به شایعات پرهیز کنند. ارزش ذاتی سهام را بررسی کرده و از شرکت های مشاور سرمایه گذاری بهره ببرند. اما بهترین راه برای ورود به بازار سرمایه استفاده از صندوق های سرمایه گذاران یا مشاوران خبره و بی توجه به شایعات در کانال های تلگرامی است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه