شمانیوز

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار:

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ، بهبود وضعیت نقدشوندگی سهام در بازار سرمایه کشور را از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی ابزار فروش تعهدی دانست .

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، حسن امیری، امروز در آیین رونمایی از ساز و کار فروش تعهدی در بورس تهران اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار، دو کارکرد مهم افزایش شفافیت و تقویت نقدشوندگی را  را در طراحی و راه‌اندازی ابزارهای جدید دنبال می کند.

 

وی توضیح داد: ابزارهای معرفی شده به بازار کمک می کنند تا در بحث نقدینگی وضعیت بهتری داشته باشیم . همچنین در زمینه شفافیت، طی دو سال گذشته با همکاری ناشران، اطلاع‌رسانی سریع و به‌موقع، بسیار بهبود پیدا کرده است .

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: از آنجا که  شفافیت حد و مرز ندارد، تلاش می کنیم علاوه بر انتشار به موقع اطلاعات، روی کیفیت گزارش‌دهی نیز کار می کنیم و  از سال آینده سازمان بورس به طور ویژه روی این موضوع  تمرکز خواهد کرد.

 

امیری اظهار داشت: در خصوص نقدشوندگی نیز با توجه به اصلاح دستورالعمل‌ها  در دو سال گذشته، روند بازگشایی و بسته شدن نمادها روند خوبی بوده و شاهد توقف های طولانی‌ نبودیم.

 

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در حال حاضر، شروع به کار این ابزار  با ۸ نماد و به صورت آزمایشی است؛ با این هدف  که هم سرمایه‌گذاران با روش های انجام کار آشنایی بیشتری پیدا کنند و هم ایرادات احتمالی آن رفع و رجوع شود .

 

امیری بار دیگر توصیه و تاکید کرد : با توجه به شرایط فعلی بازار و نقدینگی جذب شده ، سهامداران حتما با تحلیل وارد بازار سرمایه شوند و از ورود مستقیم پرهیز کنند . به ویژه با توجه به ساز و کار تخصصی بازار سرمایه ، حتما از طریق صندوق ها یا سبدگردان ها اقدام کنند و حتی الامکان تک سهم  نباشند .

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سهامداران عمده هم با توجه به جذب بالای نقدینگی در بازار سرمایه، از فرصت استفاده و شرکت ها را توانمند کنند . همچنین شرکت ها برای افزایش سرمایه از این امکان استفاده کنند تا شاهد تداوم سودآوری شرکت ها باشیم .

 

امیری اظهار داشت: سازو کارهای افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم و صرف سهام در یک ماه گذشته معرفی شدند و بعضی شرکت ها برای استفاده از این روش اعلام آمادگی کردند . بدیهی است منابع حاصل از این افزایش سرمایه مستقیما به شرکت ها تزریق خواهد شد؛ از طرف دیگر سهامداران هم باید تعهدات قبلی خود را اجرا کنند .

 

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بعضی شرکت ها می توانند از این فرصت استفاده کنند و برای سهمی که عرضه قبلی شده، از طریق بوک بیلدینگ عرضه مجدد داشته باشند . به این ترتیب سهم در اختیار تعداد زیادی از سهامداران قرار می گیرد و  نگرانی های احتمالی درخصوص کرسی هیات مدیره مرتفع خواهد شد .

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه