شمانیوز

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌وگو با شمانیوز:

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره علت افزایش قیمت لوازم خانگی در روزهای اخیر گفت: گرانی لوازم خانگی در روزهای گذشته ریشه در افزایش قیمت ارز دارد و به ارتباطی به تولیدکنندگان ندارد.

حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، درباره علت افزایش قیمت لوازم خانگی در روزهای اخیر اظهار کرد: تولیدکنندگان مانند گذشته به تولید خود می‌پردازند و هیچ کاهش تولیدی را در دستور کار خود قرار نداده‌اند، اما گرانی لوازم خانگی در روزهای گذشته ریشه در افزایش قیمت ارز دارد.

وی افزود: همچنین مقداری هم تورم انتزاعی در بازار وجود دارد؛ یعنی چون مردم فکر می‌کنند قیمت لوازم خانگی بیش از این هم افزایش پیدا خواهد کرد، به سمت بازار هجوم می‌آورند تا لوازم خانگی خریداری کنند و این مسئله در آستانه سال نو تشدید هم شده است.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه بخشی از این گرانی‌ها علاوه بر افزایش قیمت ارز به مسئله عدم تناسب در عرضه و تقاضاست، یادآور شد: تولیدکنندگان به هیچ وجه افزایش قیمت نداشته‌اند و افزایش قیمت فعلی توسط خود بازار صورت گرفته است.

غزنوی وجود هرگونه احتکار توسط تولیدکنندگان لوازم خانگی را رد کرد و گفت: اصلاً تولیدکنندگان توان احتکار و انبار کردن محصولات تولیدی خود را ندارند؛ چون باید هزینه‌های شب عید خود را پرداخت کند و ارز را به روز خریداری کند تا ارز را گران‌تر خریداری نکند.

وی با بیان اینکه نباید در قضیه گرانی لوازم خانگی، تولیدکننده را مقصر دانست، یادآور شد: تولیدکننده به محض اینکه تولید کرد باید اجناسش را به فروش برساند تا در انبارها نماند و هم بتواند هزینه کارگر و مواد اولیه و سایر هزینه‌های جاری و نیز هزینه‌های تولید را تأمین کند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی خاطرنشان کرد: البته بر خلاف تولیدکننده، ممکن است یک تاجر یا واردکننده لوازم خانگی دست به احتکار بزند؛ چون او هزینه ثابتی ندارد و قرار نیست حقوق کارگر و هزینه تولید را تأمین کند. پس امکان دارد، وارکننده کالا را انبار و احتکار کند تا تعادل در بازار بر هم بریزد.

غزنوی گفت: طی صحبت‌هایی که با تولیدکنندگان انجام شده، تمامی تولیدکنندگان گفته‌اند که قبل از سال جدید هیچ‌گونه افزایش قیمت نخواهند داشت، اما افزایش قیمت‌ها در سال جدید، نیازمند تجزیه و تحلیل شرایط تورمی، قیمت ارز و میزان دستمزد و حقوق‌ها است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه