شمانیوز

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: افرادی که قصد خرید تسهیلات مسکن داشته و تمایل دارند واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را خریداری کنند از محدودیت معاملات کد اولی ها مستثنی هستند.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، محسن خدابخش با بیان این مساله که از دیروز محدودیت های معاملاتی بر روی کداولی ها اجرایی شده است، افزود : افرادی که از دیروز کدهای معاملاتی برای آنها صادر شده است امکان معامله نخواهند داشت و پس از گذشت یک ماه و قبولی در آزمون می توانند معامله داشته باشند اما افرادی که قصد اقدام برای تسهیلات خرید مسکن داشته و تمایل دارند واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را خریداری کنند از این محدودیت ایجاد شده بر روی کدهای معاملاتی مستثنی هستند.

 

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس اظهار داشت: بازار سرمایه یک بازار تخصصی است. هدف ما این نیست که با یک ماه افراد تحلیل گر بازار شوند ولی حداقل هایی را باید بدانند، از جمله اینکه آن چیزی که برای یک شرکت مهم است تداوم سودآوری یک شرکت است و تشکیل صف خرید فاکتوری برای انتخاب سهم برای پرتفو نیست.

 

وی با اشاره به آشنایی کداولی ها با مفاهیم بازار سرمایه بیان خاطر نشان کرد: کداولی ها حتما باید با مفاهیمی مثل ای پی اس و پی به ای آشنا باشند و باید بدانند که اصلی ترین و اساسی ترین مساله سودآور بودن شرکت است و بعد از آن به بحث دارایی های شرکت و ... می رسیم. ولی آن چیزی که شرکت را در بلند مدت رشد می دهد، فعالیت و اقدامات عملیاتی شرکت است.

 

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس گفت: بازار سرمایه یک بازار تخصصی است که یا باید دانش اولیه را کسب کنید و یا به متخصصین مراجعه کنید. علی رغم اینکه گفته ایم آنهایی که تخصص ندارند به صندوق ها مراجعه کنند. افراد فعلا در بازار فقط بازده را لحاظ می کنند. در صورتی که هیچ تضمینی برای سودآوری در بازار نیست و بازده باید در کنار ریسک سنجیده شود. افراد با مفهوم ریسک آشنا شوند و بدانند که در بازار سرمایه، سود تضمینی نیست .

 

وی ادامه داد:کسانی که می گویند در یک ماه هیچ سهامداری تحلیل گر نمی شود و ... درست است. ولی حداقل در خصوص ای پی اس، پی به ای، سود شرکت و مجمع آگاهی پیدا می کند و اگر سهمی را خریداری می کند حداقل باید در مجمع سودی از آن بگیرند و فقط بحث سودسرمایه مد نظر نباشد. این ها مسائلی است که افراد باید بدانند و سپس وارد بازار شوند.

 

براساس ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار، فرآیند صدور کد معاملاتی برای مشتریان جدید در بازارسرمایه تغییر کرد.

در این ابلاغیه آمده است: مشتریان جدید یک ماه پس از صدور کد امکان معامله خواهند داشت. در این راستا، قبولی در آزمون کانون کارگزاران یا سازمان بورس شرط صدور کد معاملاتی است، همچنین شخص متعهد می‌شود سیگنال فروشی و ... نکند زیرا کد مسدود می‌شود.

 

بنابر تصمیم‌گیری کانون کارگزاران در راستای افزایش دانش افراد حقیقی که قصد معامله در بورس دارند آزمون به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود؛ در صورت قبولی اشخاص در آزمون مذکور مشخصات مربوط به افراد حداکثر ظرف سه روز به سمات ارسال می‌شود و پس از طی فرآیندهای مربوطه کدهای معاملاتی از قابلیت معامله برخوردار می‌شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه