شمانیوز

این هفته نیز بازار‌های مالی در خط مقابله با ویروس کرونا با ریزش‌ها و حتی افزایش نرخ‌ها همراه بوده اند، اما در نهایت پایان هفته را با نوید ریزش نرخ طلا و ارز به اتمام رساندند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان : صعود و اُفول این روزهای بازارهای مالی، یک نوسان طبیعی را گزارش نمی کند و تغییرات تورمی و حتی رکودی در بازارها همگی از یک منشا انسانی با نام " ویروس کرونا" سر چشمه گرفته است.

عاملی که از بیماری انسانی آغاز و به عامل اصلی برهم زننده بازارهای مالی جهان تبدیل شد.

هفته ای که گذشت بازار رسمی طلا و سکه هم به نوعی تحت تاثیر جدی این ویروس قرار گرفت چرا که نرخ هر اونس جهانی طلا با اوج گیری به یک هزار و ۶۵۸ دلار رسید.

این روند افزایش نرخ اونس جهانی طلا، بازار سکه و طلای ایران و سایر کشورها را هم پر تنش کرد به طوری که هر سکه بهار آزادی را به نرخ بالای ۶ میلیون هم رساند.

اما در هفته ای گذشت بالا با تخلیه حباب قیمتی نرخ خود را به زیر ۶ میلیون رساند و عدد ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان را برای معاملات سکه به ثبت رساند. عده کثیری در این میان معتقدند که بازار طلا علاوه بر تاثیر در نرخ جهانی طلا، تابع قیمت دلار هم بود که این موضوع صحیح و اثبات شده است.

 

ریزش نرخ ارز و طلا آغاز شد / نفت به بشکه‌ای ۴۹ دلار سقوط کرد

 

سبقت اونس جهانی طلا در افزایش قیمت 

در آخرین روز معاملات بازار طلا ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و سکه در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جواندرباره وضعیت بازار امروز طلا و سکه اظهار کرد: سکه طرح جدید، نسبت به روز گذشته ۳۷ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

رئیس اتحادیه طلا و سکه ادامه داد: امروز نسبت به دیروز هر اونس جهانی ۴۰ دلار، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵ هزار تومان و هر مثقال طلا ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

محمدولی با بیان اینکه امروز در بازار حباب سکه نداریم، گفت: امیدواریم به زودی شاهد روند کاهشی  قیمت طلا و سکه در بازار باشیم.

رئیس اتحادیه طلا و سکه از مردم درخواست کرد تا زمانی به خرید طلا و سکه اقدام کنند که بازار روند متعادلی دارد.

این هفته برای اسعار آزاد هم به نوعی، هفته سقوط قیمتی بود. بازاری که در دو هفته گذشته نرخ ۱۵ هزار تومان را برای دلار به ثبت رساند در این هفته روی عدد ۱۵ هزار تومان تکانه های زیادی را تجربه کرده و در نهایت از قله سقوط و به نرخ ۱۴ هزار و ۸۹۰ تومان تنزل پیدا کرد.

 

طلا و ارز ارزان شدند /

 

بازارهای جهانی همچنان در بهت ویروس کرونا

بر اساس گزارش رویترز، شیوع گسترده ویروس کرونا در مناطق مختلف جهان، باعث افزایش ترس و نگرانی نسبت به همه‌گیری آن شده است. به همین دلیل بازار‌های سهام در سراسر جهان افت جدی داشته‌اند.

شاخص گسترده پان‌اروپایی، امروز (پنج‌شنبه) ۲.۳ درصد افت کرد. شاخص‌های مهم بورس‌های ایتالیا نیز افت گسترده‌ای داشتند. بسیاری از شرکت‌های اروپایی نسبت به امکان خسارت جدی به سودآوری‌شان، هشدار داده‌اند.

در آمریکا، تاکنون شرکت اپل نسبت به خسارت گسترده ویروس کرونا به گردش مالی خود گزارش داده بود. حالا مایکروسافت، دومین شرکت تریلیون دلاری این کشور نیز اعلام کرده است که گردش مالی و سود آن‌ها کاهش جدی خواهد داشت. به همین دلیل، سهام مایکروسافت ۴ درصد سقوط کرد.

در این شرایط، ارزش پناهگاه‌های امن سرمایه‌گذاری افزایش یافته است. قیمت هر انس طلا، در روز پنج‌شنبه نیز نیم درصد رشد کرد و به ۱.۶۴۹ دلار رسید. انس طلا در روز دوشنبه با قیمت ۱.۶۸۸ دلاری، رکورد ۷ ساله خود را شکسته بود.

ارزش ارز‌های امن مانند ین ژاپن و فرانک سوئیس نیز این هفته ۲ درصد در مقابل دلار بالا رفت؛ در حالی‌که ارزش دلار، ۰.۳۲ درصد افت کرد.

رویترز می‌نویسد: «تحلیل‌گران پیش‌بینی‌های مربوط به رشد اقتصادی چین و رشد اقتصادی جهان را کاهش داده‌اند. سیاست‌گذاران در آسیا، اروپا و آمریکا نیز برای رکود اقتصادی تندتر، آماده شده‌اند.»

ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون بیش از ۸۰ هزار نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۲ هزار نفر را گرفته است.

نمودار زیر، روند شاخص گسترده MSCI در جهان را نشان می‌دهد که از زمان گسترش سریع ویروس کرونا، بیش از ۲۷۸ واحد افت کرده است. در مجموع تنها در یک هفته اخیر، ۳ تریلیون دلار از ارزش بورس‌های جهان از بین رفته است.

 

بازار های مالی کشور به واکسینه شدند

همایون دارابی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص تاثیر ویروس کرونا بر بازار بورس اظهار کرد: در حال حاضر ما توقع آن نداریم که مدت زیادی درگیر این بیماری باشیم  چرا که این ویروس مانند سایر ویروس ها یک دوره ای صعود و اُفول دارد به همین علت تاثیر چشم گیری بر اقتصاد نخواهد گذاشت

او در ادامه تصریح کرد: اُفت اندکی که بازار بورس در روز شنبه با آن مواجه بود و تاثیر اندکی روی سهام بانکی گذاشت و دلیل آن خبر قرار‌ گیری اقتصاد ایران در لیست سیاه FATF  بود و هیچ ارتباطی با ویروس کرونا نداشت.

دارابی در ادامه گفت: بیش‌ترین علتی که در این چند روز اقتصاد و تا حدی بورس را تحت شعاع قرار داد، شایعه پراکنی هایی است که در خصوص این ویروس در سطح جامعه پخش شده است و سبب افزایش هیجانات و استرس در بین افراد جامعه شده است.

این کارشناس در ادامه افزود: ما هر ساله درفصل زمستان با انواع مختلف ویروس درسطح جامعه مواجه هستیم پس باید اقتصاد جامعه را به نحوی مدیریت کنیم تاسبب کسادی اقتصادی جامعه دراین مدت زمانی نشود.

او در ادامه یاداوری کرد: باتوجه به وضیعت فعلی کشور, خبر رسانی های نابخردانه و شیوع پراکنی‌هایی که در این مدت‌ در خصوص ویروس کرونا صورت گرفته سبب ان شده است که صادرات مرزی به علت بسته شدن مرز های همسایه با مشکل روبه‌رو شود.

دارابی درپایان گفت: امیدوار هستیم که هر چه سریع تر جلوی این شایعه پراکنی ها درخصوص ویروس کرونا که در کشور‌های همسایه پخش گردیده است و سبب ایران گریزی شده ازطریق وزرای ایران در کشور ها هم مرز گرفته شود.

 در پایان باید به بازار نفت و ریزش چشمگیر نرخ جهانی نفت اشاره کرد و گفت این بازار این روزها ریزش های قیمتی پیاپی را برای کشورهای دارای این منابع طبیعی مخابره می کند. در آخرین اطلاعات دریافتی شما می توانید ببینید که نرخ هر بشکه نفت برنت به ۴۹ دلار رسیده است و شاید در هفته های آتی به علت تصمیمات جدی اجلاس اوپک نرخ حتی کاهش بیشتر را نیز شاهد باشد.

 

ریزش نرخ ارز و طلا آغاز شد / نفت به بشکه‌ای ۴۹ دلار سقوط کرد

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied