شمانیوز

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان و انتقادات نمایندگان کارگران از اهمال وزارت کار در برگزاری جلسه شورای‌عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۹ بالاخره سه‌شنبه این هفته ۲۰ اسفند ماه اولین جلسه رسمی بررسی برای تعیین مزد ۹۹ برگزار خواهد شد.

به گزارش شمانیوز و به نقل از تسنیم: 5 اسفند ماه جلسه کمیته دستمزد تشکیل و هزینه سبد معیشت کارگران حدود 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد. این رقم به‌عنوان ورودی جلسه شورای‌عالی کار برای تعیین دستمزد و چانه‌زنی است. در حالی طی یکی دو هفته اخیر نمایندگان کارگران منتظر دعوت دبیرخانه شورای‌عالی کار برای برگزاری جلسه بودند که خبری از تشکیل جلسه نشد و طی چند روز گذشته نمایندگان کارگران در واکنش‌های متعدد پیرامون اینکه شاید جلسه شورای‌عالی کار برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل شده است اعلام آمادگی خود را برای حضور در جلسات بیان کردند.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در چند روز گذشته با اشاره به اینکه امکان برگزاری جلسه غیرحضوری و مجازی برای تعیین دستمزد نیست گفت: کارگران مدتهاست که بابت عقب نگه‌داشته‌شدن مزدشان بستانکارند و در زمان حاضر زمان ترمیم درآمد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه به‌اعتقاد نمایندگان کارگران بحث کرونا ویروس نمی‌تواند مانع برگزاری جلسه شورای‌عالی کار شود افزود: تعداد اعضای اصلی شورای‌عالی کار 9 نفر است که با افزودن افراد متفرقه به 15 نفر می‌رسد. در صورت برگزاری جلسه اعضا هم با رعایت کامل مسائل بهداشتی حاضر خواهند شد. کمیته پیشگیری از کرونا هم برگزاری جلسات بیشتر از 50 نفر را ممنوع کرده است. مگر جلسات هیأت دولت تعطیل است؟ مگر کارگران تعطیل هستند که جلسه شورای‌عالی کار برگزار نشود؟

 فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار کشور هم در چند روز گذشته با اشاره به اینکه دولت هم به این موضوع اعتقاد دارد که سبد هزینه معیشت حدود یک میلیون و 180 هزار تومان نسبت به پارسال افزایش یافته گفت: نمایندگان کارگران برای حضور در جلسات شورای‌عالی کار آمادگی دارند.

وی درباره آخرین وضعیت برگزاری جلسات شورای‌عالی کار گفت: تا کنون خبری از برگزاری جلسه نیست، اما نمایندگان کارگران آمادگی حضور در جلسات را دارند و هر زمان شورای‌عالی کار برگزار شود، نمایندگان کارگران آمادگی حضور در جلسات را دارند.

 نمایندگان  کارگران در فاصله بعد از برگزاری جلسه کمیته دستمزد تا امروز واکنش‌های متعددی نسبت به وقت‌کشی وزارت کار در عدم برگزاری جلسه مزد نشان دادند و گلایه خود را نسبت به این موضوع مطرح کردند.

بالاخره پس از این واکنش‌ها وزارت کار نسبت به برگزاری جلسه چراغ سبز نشان داد و طبق اظهارات یکی از اعضای شورای‌عالی کار اولین جلسه رسمی بررسی دستمزد 99 سه‌شنبه این هفته برگزار خواهد شد و قرار است به‌زودی دعوت‌نامه برگزاری این جلسه برای اعضای این شورا ارسال شود.

مطابق اظهارات این عضو شورای‌عالی کار در جلسه سه‌شنبه 20 اسفند ماه 98 رقم دستمزد 99 مشخص نمی‌شود، بلکه این جلسه برای بحث و بررسی و مطرح شدن دیدگاه‌های شرکای اجتماعی در راستای تعیین مزد است. با توجه به اینکه شرکای اجتماعی رقم هزینه سبد معیشت را 4میلیون و 940هزار تومان تعیین کرده‌اند، انتظار داریم در تعیین دستمزد به این موضوع توجه شود و فاصله افزایش سبد معیشت سال 98 تا 99 که یک‌میلیون و 180هزار تومان است به دستمزد اضافه شود تا قدرت خرید کارگران حفظ شود، بنابراین افزایش حداقل 1میلیون و 180هزارتومانی دستمزد کارگران در سال 99 مبنای مذاکرات شرکای اجتماعی در این جلسه خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه