شمانیوز

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: به خاطر شیوع ویروس کرونا، بازار مسکن به حالت رکود درآمده و معاملات با سیر نزولی روبه‎‌رو بوده و این روند تا سه ماهه اول سال 99 هم ادامه خواهد یافت.

فرج‌الله رجبی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، درباره پیش‌بینی بازار مسکن در سال آینده اظهار کرد: کرونا همه بخش‌های اقتصادی را از خودرو گرفته تا بخش مسکن تحت تأثیر قرار داده است؛ لذا این روزها به خاطر شیوع ویروس کرونا، بازار مسکن به حالت رکود درآمده و معاملات با سیر نزولی روبه‎‌رو بوده و این روند تا سه ماهه اول سال 99 هم ادامه خواهد یافت.

 

وی درباره اجاره مسکن گفت: براساس آمارهایی که به کمیسیون عمران مجلس رسیده، درخواست اجاره مسکن به صفر نزدیک شده است.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت با اتخاذ سیاست‌های معقول نباید اجازه افزایش دوباره مسکن را در سال آینده بدهد، خاطرنشان کرد: البته پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که علی‌رغم تشدید نرخ تورم در سال آینده، اما بخش مسکن با رکود قیمت و یا حتی با کاهش قیمت مواجه خواهد بود.

 

رجبی بیان کرد: با حاکم شدن آرامش بر بازار ارز و فروکش کردن قیمت ارز، حتماً در سال آینده قیمت تمام شده ساخت مسکن به تعادل چشم‌گیر خواهد رسید.

 

وی با بیان اینکه پارامتر‌های مختلفی بر روی قیمت مسکن تأثیرگذار هستند، گفت: برخی از آن‌ها به این جهت که به صورت روزانه تغییر می‌کنند، اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر پارامتر‌ها دارند. به عنوان مثال قیمت زمین پارامتری نیست که به صورت روزانه تعیین شود، اما نرخ دلار و قیمت آهن‌آلات به خصوص میلگرد همواره دو محرک اصلی قیمت در بازار مسکن هستند.

 

عضو کمیسیون عمران مجل تصریح کرد: قیمت مسکن از ابتدای امسال طبق آمارهای بانک مرکزی در شهرهای بزرگ رشد ۱۲۰ درصدی داشته است، که این جهش ناگهانی قیمت باعث شده بود که این بازار وارد رکود عمیقی شود به طوری که در دهه گذشته این بازار چنین رکودی را تجربه نکرده بود.

 

رجبی ادامه داد: همچنین بازار مسکن تا ابتدای سال آینده کمی روند رکود غیرتورمی را تجربه خواهد کرد و این شرایط باعث خواهد شد که فروشندگان واقعی وارد بازار مسکن شوند؛ به علاوه فروشندگان واقعی مسکن املاک خود را در این شرایط برای آن که قدرت خرید مردم کاهش یافته سعی می‌کنند با سود کمتری عرضه کنند که همین امر زمینه‌ساز ایجاد رونق در بازار مسکن خواهد شد.

 

وی درباره احتمال افزایش قیمت بر اثر احتکار مسکن گفت: برخی از سوداگران سعی می‌کنند املاک خود را احتکار کنند تا آلودگی بیشتری از بازار مسکن بگیرند، اما با توجه به جهش ناگهانی قیمت مسکن و افزایش نیافتن تسهیلات نه تنها مردم به سمت املاک نجومی خواهند رفت، بلکه شرایط در این بازار به سمت رکود حرکت خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied