شمانیوز

در راستای جلوگیری از گاز سوزی و آلودگی محیط زیست توسط مارون انجام شد:

مدیر امور فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از راه اندازی فاز اول طرح شیرین سازی گازهای ترش آسماری مجتمع صنعتی شماره 3 این شرکت خبر داد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز وبه نقل از روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب: مهندس منصور ترکمان اسدی در این باره گفت:  به دلیل آلودگی بخشی از مخزن آسماری مارون به هیدروژن سولفوره، گاز تولیدی تعدادی از چاههای این مخزن به H2S آلوده گردیده که امکان جمع آوری و فرآورش آن به دلیل آلوده شدن محصولاتی نظیر گاز خشک و مایعات گازی وایجاد خوردگی شدید در کارخانه گاز و گاز مایع-400 میسر نبوده و به ناچار به مشعل هدایت می شد.

 وی افزود: جهت جمع آوری و فرآورش این گازها و همچنین گازهای مراحل پایین خامی، احداث کارخانه گاز و گاز مایع 2300  مصوب و همزمان با پیگیری پروسه احداث این کارخانه، جهت جلوگیری از آلودگی هوا و هدر رفت انرژی، تولید برق توسط شرکت های خصوصی از گازهای در حال مشعل از سوی وزارت نفت ابلاغ گردید که شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با فراخوان عمومی واگذاری این گازها در واحدهای مختلف را در دستور کار قرار داد و یک شرکت خصوصی برنده مناقصه جمع آوری کوتاه مدت گازهای ترش آسماری مارون-3 به میزان 15 میلیون فوت مکعب در روزگردید.

مهندس ترکمان اسدی با بیان اینکه به دلیل ارزش افزوده بالای استحصال مایعات گازی از گاز غنی به عنوان خوراک کارخانجات پتروشیمی، فشار افزایی و شیرین سازی گازهای ترش مارون-3 جهت استحصال مایعات گازی از سوی این شرکت خصوصی با استفاده از ظرفیت خالی امکانات موجود به جای تولید برق پیشنهاد و احداث تجهیزات شیرین سازی  در برنامه قرار گرفت. با پایان عملیات اجرایی، فاز اول این طرح جهت شیرین سازی حدود 12 میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش پرفشار راه اندازی و با موفقیت در مدار قرار گرفت.

 گفتنی است در فاز دوم این طرح، نصب الکتروکمپرسور جهت فشار افزایی و شیرین سازی حدود 3 میلیون فوت مکعب در روز گازهای کم فشار ترش در برنامه است. 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه