شمانیوز

وزیر اقتصاد:

در سال گذشته اقدامات خوبی نظیر افزایش سرمایه بنگاه ها در جهت عمق بخشیدن به بازار سرمایه و عرضه اولیه ها در این بازار صورت گرفته و در سال جهش تولید با توجه به تاکید مقام معظم رهبری باید این اقدامات را چندجانبه کنیم. یعنی باید نیازمندی های تولید را از طریق بازار سرمایه و بازار پول تأمین کنیم تا جهش تولید، دچار مشکل نشود.

به گزارش شمانیوز به نقل از شادا، وزیر امور اقتصادی و دارایی شب گذشته با حضور در استودیوی برنامه زنده “تیتر امشب “ شبکه خبر، برنامه های این وزارتخانه در سال جهش تولید را تشریح کرد.

 

فرهاد دژپسند گفت: مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر نامگذاری سال را به موضوعات اقتصادی بویژه بحث تولید اختصاص داده اند که بحمدالله با تلاش های انجام شده، تاکنون نتایج خوبی هم نصیب کشور شده است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت مساعدت به کسب و کار ها در پی شیوع بیماری کرونا، پیشنهاد اعمال مهلت سه ماهه برای پرداخت مالیات از سوی مودیان را دادیم، تاکید کرد: مقابله با کرونا آنقدر ارزش دارد و مهم هست که اگر نیاز باشد، این معافیت ها را باز هم تمدید می کنیم.

 

وزیر اقتصاد افزود: در خصوص برنامه های سال جهش تولید،  یکی از ماموریت های اصلی وزارت اقتصاد بهبود فضای کسب و کار است و در این راستا جلسات متعددی در سال گذشته برگزار و مصوبات بسیار خوبی هم داشتیم که در این زمینه یکی از مهمترین اقدامات تحقق صدور مجوزهای صنوف در محیط الکترونیکی بود.

 

وی ادامه داد: امسال باید در راستای نامگذاری سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، این اقدامات را توسعه دهیم و پنجره واحد در محیط الکترونیکی را ایجاد کنیم.

 

دژپسند خاطرنشان کرد: در سال گذشته موفقیت های خوبی در جلب سرمایه گذاری خارجی داشتیم و هم اکنون نیز ۸۰۰ میلیون دلار تقاضای سرمایه گذاری وجود دارد که علی رغم محدودیت های ایجاد شده به دلیل شیوع ویروس کرونا در سطح بین الملل، دستور اقدام لازم با رعایت تمهیدات بهداشتی را صادر نمودم.

 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای جهش تولید باید بازار ها را توسعه داد، گفت: علاوه بر این برای جهش تولید باید هم زنجیره تولید و  عرضه و ‌ هم تامین نیاز و تقاضا را ببینیم و در عین حال  باید به افزایش بهره وری و ارتقای استفاده از ظرفیت تولید نیز  بپردازیم.

 

وی گفت: وقتی می گوییم جهش تولید نیازمند جهش صادرات است، گمرک باید فرش قرمز برای صادرات پهن کند.

 

دژپسند خاطرنشان کرد: از آنجا که ۸۵ تا ۸۷ درصد واردات ما، کالاهای واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید است، در صورت ایجاد وقفه در واردات، چرخ تولید معطل می ماند، به همین خاطر، به همان شکلی که این روز ها در امر مبارزه با کرونا شاهد هستیم که ثبت سفارش تا واردات کالا، ۴۸ ساعته انجام می شود؛ در مورد واردات کالای واسطه ای و سرمایه ای و مواد اولیه نیز باید با همین جدیت و سرعت عمل کار شود.

 

وزیر اقتصاد ادامه داد: برای تحقق این امر، یکی از توصیه های وزارت اقتصاد، پذیرفتن "ضمانت معتبر" برای ترخیص کالای مورد نیاز تولید کنندگان داخلی است تا به دلیل عدم وجود نقدینگی، امر تولید با مشکل مواجه نشود؛ بدیهی است، تقویت تولید، منجر به ایجاد اشتغال و تقویت صادرات کشور می شود.

 

دژپسند افزود: رونق تولید و جهش تولید از سه رکن حاکمیت، فعالان اقتصادی و مردم تشکیل شده است، که "حاکمیت" با روان سازی و پشتیبانی، "فعالان اقتصادی" با مدرن کردن کار، بهبود کیفیت و متناسب سازی قیمت و "مردم" بعنوان رکن اساسی با جایگزینی مصرف کالای داخلی با کالاهای خارجی در اجرایی شدن این امر نقش دارند.

 

تامین مالی بخش مولد اقتصاد از طریق بازار سرمایه

دژپسند خاطرنشان کرد: در سال گذشته اقدامات خوبی نظیر افزایش سرمایه بنگاه ها در جهت عمق بخشیدن به بازار سرمایه و عرضه اولیه ها در این بازار صورت گرفته و در سال جهش تولید با توجه به تاکید مقام معظم رهبری باید این اقدامات را چندجانبه کنیم. یعنی باید نیازمندی های تولید را از طریق بازار سرمایه و بازار پول تأمین کنیم تا جهش تولید، دچار مشکل نشود.

 

وی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال ۱۳۹۹ حداقل سازی شرکت داری در بخش دولتی است، گفت: این برنامه راهکاری برای ارتقای کارایی و تسریع در جهش تولید در سالجاری است.

 

دژپسند در پایان با بیان اینکه امسال در قالب طرح تأمین مالی صنایع صادرات محور، از جمله صنایع نفت و گاز و صنایع معدنی باید به سمت تأمین سرمایه از بازار سرمایه رفت، خاطرنشان کرد: یکی از شیوه های موثر تأمین منابع صنایع نفت و گاز وصنایع معدنی، پذیره نویسی و فروش اوراق و اوراق قابل تبدیل به سهام است، بدین معنی که وقت سر رسید اوراق، فرد خریدار بجای فروش آن، می تواند سهامدار شرکت مورد نظر شود؛ این موضوع در خصوص صنایع نفت و گاز به دلیل صادرات محور بودن آنها برای خریداران اوراق، بسیار جذاب است.

 

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این و در حاشیه بازدید از گمرک منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی بیان کرده بود: بازار سرمایه و بازار پول دو بال تحقق جهش تولید هستند. امروز  افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید کشور ضروری است و یکی از نیازمندی های اولیه این کار، تسریع در تامین مالی واحدهای تولیدی دایر است و به همین دلیل به زودی به بانک ها ابلاغ خواهد شد که اولویت اصلی آنها باید تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی باشد. در بحث تامین مالی واحدهای تولیدی باید، تامین مالی از طریق بازار سرمایه هم مورد توجه جدی قرار گیرد و بنگاه های اقتصادی برای تامین مالی نباید صرفا به منابع بانکی تکیه کنند. در این زمینه ابزارهای مدرن مالی در بازار سرمایه توسط شورایعالی بورس مصوب شده و از امسال می توانیم برای واحدهای تولیدی صادرات محور و صنایع متکی بر نفت و گاز و صنایع معدنی در بازار سرمایه ؛ خط ویژه ای ایجاد کنیم که از طریق اوراق قابل تبدیل به سهام، پذیره نویسی و همچنین از روش های دیگر در بازار سرمایه تامین مالی کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه