شمانیوز

مدیر کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه بیمه شدگانی که به علت شیوع ویروس کرونا، شغل خود را از دست داده اند، تحت پوشش بیمه بیکاری خواهند بود، شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمولین را تشریح کرد.

به گزارش شمانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، جعفر سمساری، با بیان اینکه کارگران مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی که لیست حق بیمه کارکرد ماهانه آنها به انضمام سه درصد بیمه بیکاری از کارگاه محل اشتغال به سازمان تأمین اجتماعی ارسال می شود، مشمول این تسهیلات هستند، اذعان داشت: مطابق قانون بیمه بیکاری، کارگرانی که به علت حوادث غیرمترقبه و به صورت غیرارادی شغل خود را از دست داده و بیکار می شوند، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

 

مدیر کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، سازمان تأمین اجتماعی تمهیداتی در راستای تسهیل و روانسازی امور متقاضیان پیش بینی نموده است که مطابق آن بیمه شدگان مشمول، تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری می توانند در سامانه الکترونیکی ثبت درخواست بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کاریابی های غیر دولتی نسبت به ارائه درخواست خود اقدام نمایند.

 

 سمساری تصریح کرد: واحدهای اجرایی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی استان ها با حذف مراحل حضور و غیاب و بازرسی احراز اشتغال تا پایان اردیبهشت ماه به مدت سه ماه نسبت به پرداخت مقرری بیمه بیکاری مشمولین اقدام خواهد نمود.

 

وی با بیان اینکه تداوم پرداخت مقرری بیمه بیکاری مستلزم عدم اشتغال و احراز شرایط مندرج در قانون بیمه بیکاری خواهد بود، تصریح کرد: اعاده به کار بیمه شدگان به کار با عادی سازی شرایط و کنترل بیماری کرونا مورد انتظار است.

 

سمساری خاطر نشان کرد: ضمن اتخاذ تمهیدات خاص برای کارفرمایان برای پرداخت حق بیمه سه ماهه اسفند تا اردیبهشت ماه برای کارگاهها، مطابق مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، پرداخت تسهیلات مالی به کارفرمایانی میسر خواهد بود که اشتغال بیمه شدگان در شرایط بحران را حفظ نموده و از اخراج کارگران خودداری کنند.

 

مدیر کل تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی تأکید کرد: بیمه شدگانی که در چارچوب قانون بیمه حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری از جمله رانندگان درون شهری و برون شهری که به صورت خویش فرما تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گرفته و رأسا نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام می کنند، مشمول این مقررات نیستند و صرفاً کارگرانی که در کارگاه های موضوع قانون کار شاغل بوده و حق بیمه کارکرد ماهانه و بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می نمایند، مشمول این طرح خواهند بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه