شمانیوز

از آغاز راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در خرداد 96 تاکنون بیش از 1000 دستگاه و موسسه‌ی مشمولِ قانون در سامانه فعال شده و علاوه بر انتشار 8083 سند از مجرای این سامانه، پاسخگوی نیازهای اطلاعاتیِ مردم بوده‌اند.

به‌گزارش شمانیوز به نقل از دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تاکنون نهادها و دستگاه‌های زیرمجموعه قوه مجریه با انتشار 7659 سند بیشترین مشارکت را در اجرایی کردن این قانون داشته است؛ در این میان وزارت نفت با انتشار 1903 سند، سازمان برنامه وبودجه 1669 سند، وزارت جهاد کشاورزی با 1389 سند و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با انتشار 1084 سند، از حیث میزان مشارکت در صدر دیگر دستگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

 

بنابراین گزارش، استانداری‌ها با انتشار 99 سند در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات فعال هستند که بیشترین همکاری مربوط به استانداری‌های گلستان با 23، سمنان با 22 و خراسان شمالی و آذربایجان غربی هرکدام  با 6 سند بوده است؛ قوه مقننه نیز تا کنون 9 سند که به مجلس شورای اسلامی مربوط است را منتشر کرده است.

 

همچنین شهرداری‌ها نیز مجموعا 281 سند را از مجرای این سامانه در اختیار مردم قرار داده‌اند که در این میان شهرداری مشهد با انتشار 161 سند و پس از آن شهرداری تهران با 43 سند و شهرداری گیلان با 17 سند اهتمام بیشتری را به نسبت دیگر شهرداری‌ها در انتشار اسناد خود داشته‌اند.

 

مؤسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی نیز 6 سند را منتشر کرده‌اند که 5 سند آن مربوط  به کانون سردفترداران و دفترداران قوه قضائیه  است.

 

بنابراین و با احتساب سایر اسناد، در مجموع 8083 سند بر روی سامانه برای دسترسی عمومی توسط دستگاه‌ها و موسسات فعال در بخش اسناد منتشر شده است.

 

*انتشار 300 مصوبه و دستورالعمل مقابله با کرونا؛ ابتکاری نو در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

 

یکی از اهداف مهمی که برای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصور است انتشار اطلاعات کلیدی است که صرف‌نظر از هرگونه تقاضا، نفع عمومی قابل ملاحظه‌ای دارند و در قانون مقرر است این اطلاعات به صورت ابتکاری منتشر شوند؛ موضوعی که با ترویج و تکلیف علاوه بر این قانون در قوانین متعددی دیگری نظیر قانون بورس اوراق بهادار، قانون اجرای سیاست های کلی اصل44، قانون ثبت اختراعات، طرح ها و علائم تجاری و قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد وجود دارند که موسسات عمومی را ملزم به انتشار اطلاعات کلیدی کرده‌اند که در راستای نفع عمومی و حقوق شهروندی و افزایش اعتمادسازی و دسترسی عمومی باید صورت پذیرد. 

 

به‌عنوان نمونه با توجه به شیوع بیماری کرونا و نیاز به اطلاع‌رسانی به‌هنگام و مستند برای آگاهی‌بخشی و ارتقای سلامت عمومی جامعه، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در یک هم‌افزایی ملی و همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا کنون بیش از 300 سند مرتبط با مقابله عمومی با شیوع ویروس کرونا را به‌صورت متمرکز در سامانه foia.iran.gov.ir  منتشر کرده است.

 

بنابر اعلام دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مردم می‌توانند برای اطلاع از آخرین مصوبات و دستورالعمل‌های دستگاه‌های مختلف کشور در رابطه با بیماری کرونا به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به نشانی الکترونیکی foia.iran.gov.ir : مراجعه کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه