شمانیوز

رپرتاژ آگهی/

با قطعیت و اطمینان خاطر می‌توان ادعا کرد که اولین و قدیمی‌ترین نوع کولر آبی زمزیران همان بادگیرها هستند که حدود هزاران سال پیش در کشور ما ابداع‌شده‌اند. با پیشرفت علم و اسفتاده از کولر گازی ایستاده و کولر آبی که ایده ی اصلی آنها از بادگیرها گرفته شده است.

فرهنگ غنی آریایی همیشه در طول تاریخ زبانزد عام و خاص بوده، و در تمام شرایط می‌توان این مهم را دید .محدودیت‌های موجود بر سر راه ایرانیان همواره باعث پیشرفت و رفع نیازهایشان بر اساس امکانات موجود به بهترین نحو ممکن شده است.

 

با قطعیت و اطمینان خاطر می‌توان ادعا کرد که اولین و قدیمی‌ترین نوع کولر آبی زمزیران همان بادگیرها هستند که حدود هزاران سال پیش در کشور ما ابداع‌شده‌اند. با پیشرفت علم و اسفتاده از کولر گازی ایستاده و کولر آبی که ایده ی اصلی آنها از بادگیرها گرفته شده است که کارکرد بادگیرها بدین شکل است که جریان هوای خارج از خانه را به داخل خود می‌کشد و با حوضچه‌هایی که در زیر و یا در وسط آنها تعبیه می‌شد هوا را به‌صورت کاملاً طبیعی و بدون نیاز به سوخت‌های فسیلی و با رطوبت نسبی عالی، هوا را خنک و سبک می کرد و به داخل خانه هدایت می‌کرد. کارکردی که بسیار شبیه به نسل جدید کولرهای آبی سلولزی است؛ که در سالیان کهن در شهرهای ایران مورداستفاده قرارگرفته است و امروزه با مهندسی‌های فراوان به شکل توسعه‌یافته درآمده و به اسم کولرهای آبی سلولوزی بدون تسمه به بازار عرضه می‌شوند.

 

نسل جدید کولرهای آبی

 

ازنظر ظاهری کولرهای آبی بیشتر مانند هم هستند. در نسل جدید کولرهای آبی با استفاده از پدهای سلولوزی به‌جای پوشال که در کولرهای آبی قدیمی مورداستفاده قرار می‌گرفت انقلابی در کارکرد این نوع کولرها روی‌داده است. بدین شکل که در این نوع کولرها با پدهای سلولوزی هم هوای تمیزتر و پاک‌تر وارد منزل می‌شود هم خنک‌کنندگی و دوام بسیار بیشتری دارند، و از بروز حساسیت‌های ناشی از خشکی هوا و ایجاد آلرژی تنفسی در افراد جلوگیری می‌کند. با آمدن کولرهای آبی سلولوزی بدون تسمه که از سیستم خنک‌کنندگی دومرحله‌ای بهره می‌برد و برای کاهش دما تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد بسیار مفید است، و با کاهش مصرف آب  و مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های نگه‌داری از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و تقاضا برای این مدل بسیار بیشتر شده است، می‌توان ادعا کرد بعد از گذشت سال‌های متمادی و استفاده از کولرهای معمولی شاید جایگزینی مناسب برای آنها کولرهای سلولزی است.

 

کولر پرتابل (ایستاده)

 

با توجه به فنّاوری متفاوت این دسته از کولرهای ایستاده و قابلیت جابجایی راحت، می‌توان گفت این مدل گزینه‌ی بسیار مناسب برای محیط‌های اداری است که به‌راحتی قابلیت حمل را با وزن کم خود برای کاربران فراهم کرده است. کولرهای آبی پرتابل (ایستاده) نیازی به کانال‌کشی ندارد و به‌صورت دستی مخزن آب آنها را پر می‌شود. در نسل جدید این نوع کولرها، یعنی کولرهای گازی پرتابل (ایستاده) که به آنها اسپلیت هم گفته می‌شود علاوه بر قسمت سرمایشی قابلیت تولید گرمایش را هم دارند و این امر باعث محبوبیت بیش‌ازپیش کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی و معمولی شده است. صدای کم و قابلیت جابجایی از نقطه قوت‌های کولرهای پرتابل نسبت به کولرهای قابل‌نصب است.

 

راهنمای انتخاب کولر آبی مناسب

 

با توجه به تنوع زیاد برندهای تولیدکننده کولرآبی و گازی (آبسال، سپهر الکتریک، آزمایش، انرژی، نسیم، برفاب، آکس، پارس خزر، فلر و ...) انتخاب مناسب‌ترین کولر را بسیار مشکل کرده است. بدین شکل که باید از روی دانش و با نیازسنجی درست کولر موردنظر خود را انتخاب کرد. تا با جلوگیری از هدر رفتن و اتلاف انرژی بتوانید حداکثر راندمان و بهره‌وری را با کمترین میزان مصرف آب و صرفه جویی در انرژی، داشته باشید.

 

دئ

در هنگام خرید کولرآبی نکاتی را باید با توجه ویژه مدنظر داشته باشید که یکی از آنها ظرفیت کولر است که هم در مورد کولرآبی و هم در مورد کولرگازی باید با دقت بر اساس متراژ محیطی که می‌خواهد سرمایش آن را تامیین کنید، آن را  انتخاب نمایید. بدین‌صورت در صورت ظرفیت بیشتر با مصرف بیشتر آب و آلودگی صوتی بیشتر و افزایش مصرف انرژی همراه خواهد بود. در مورد ظرفیت کمتر کولر نیز به دلیل جوابگو نبودن کولر میزان انرژی بیشتری را مصرف می‌کند و باید از حداکثر توان کولر استفاده کرد که این امر به‌نوبه‌ی خود طول عمر مفید کولر را کاهش خواهد داد و باعث افزایش هزینه نگهداری می‌شود. ظرفیت خنک‌کنندگی، و نوع کولر بر اساس مناطق گرمسیری و مرطوب متفاوت است؛ که در مناطقی که میزان رطوبت موجود در هوا کمتر از ۲۵ درصد است باید از کولرهای گازی استفاده شود تا بازدهی موردنظر را داشته باشد و نیاز شمارا برآورده سازد.

 

با توجه به موارد فوق جهت مشاهده نمونه‌هایی از کولرهای آبی معمولی، کولرهای سلولوزی، کولرهای گازی معمولی و پرتابل و آگاهی از قیمت می‌توانید به سایت فروشگاه آنلاین زمزیران مراجعه نمایید و جهت راهنمای بیشتر از کارشناسان قسمت فروش در راستای انتخابی مناسب جهت خرید لذت‌بخش و کارآمد در ۲۴ ساعت شبانه روز، به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره خرید دریافت نمایید، تا محصولی که انتخاب و تهیه می نمایید در بالاترین حد ممکن راندمان و کارایی داشته باشد و نیازهای شمارا به نحو احسن برآورد سازد.

 

منبع پست:

https://zamziran.com/product-category/heating-and-storage/cooling/cooler/

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه