شمانیوز

آمارهای شرکت سپرده گذاری مرکزی نشان می دهد: در مجموع ۸۲۲ هزار کد سهامدار جدید سال گذشته صادر شد تا جمعیت کل سهامداران به ۱۱ میلیون و ۶۵۵ هزار نفر برسد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی سمات، آمارهای سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار (سمات) از تعداد سهامداران تازه وارد بورس در سال ۹۸ نشان می دهد؛ پارسال، در هر ماه به طور میانگین ۶۸ هزارو ۵۰۰ سهامدار جدید وارد بورس شده‌اند و شیب ورود سهامداران تازه وارد رفته رفته رشد کرده به طوری در نخستین ماه سال ۵۵ هزار سهامدار جدید وارد بورس شده‌اند در حالی که  این رقم در ماه پایانی سال ۹۸ از مرز ۱۷۲ هزار نفر هم عبور کرد.

 

مطابق این اطلاعات پارسال در مجموع ۸۲۲ هزار سهامدار جدید وارد بورس شده اند که با اضافه شدن این تعداد سهامدار، جمعیت کل سهامداران بورس به ۱۱ میلیون و ۶۵۵ هزار نفر رسیده است.

 

نکته حائز اهمیت این است که روند ورود سهامداران جدید به بورس نه فقط ثابت نمانده بلکه هرماه تعداد سهامداران جدید نسبت به ماه قبل در حال رشد است. آمارها می‌گوید در بهمن و اسفند سال قبل به یکباره تعداد سهامداران تازه وارد ۲.۵ برابر افزایش یافته و از ۶۸ هزار نفر به ۱۵۴ هزار نفر در بهمن ماه و ۱۷۲ هزار نفر در اسفند ماه رسیده است.

 

تعداد سهامداران حرفه ای

اطلاعات دقیقی که نشان دهد در حال حاضر چه تعداد سهامدار حرفه ای در بورس وجود دارد در دست نیست اما برآوردهای به نسبت دقیق از میزان معاملات کدهای سهامداری نشان می‌دهد در حال حاضر یک میلیون ۵۰۰ هزار سهامدار فعال در ایران وجود دارد که می توان گفت از این تعداد دست کم ۳۱۰ هزار نفر به صورت تمام حرفه‌ای و یک میلیون نفر به صورت نیمه حرفه ای در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. مطابق آمارهای موجود پارسال یک میلیون و ۹۰ هزار سهامدار دست کم یک تا ۱۰ معامله در بازار سهام انجام داده اند و ۳۱۰ هزارو ۳۰۰ نفر هم بیش از ۲۱ معامله انجام داده اند.

 

 سهامداران حرفه ای، سهامدارانی هستند که بخش عمده منابع درآمدی خود را بر روی سرمایه گذاری در بورس متمرکز کرده اند و اگرچه نمی توان برآورد کرد که دارای شغل دوم هستند یا خیر اما می توان گفت روزانه زمان زیادی را صرف معاملات در بورس می کنند. این اطلاعات همچنین نشان می دهد ۱۲۶ هزار نفر نیز سال قبل به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ معامله در بازار سهام انجام داده اند.

 

2

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه