شمانیوز

بعد از مدت‌ها انتظار سرمایه‌گذاران برای عرضه شستا در بورس، سرانجام زمان عرضه اولیه سهام این شرکت برای روز چهارشنبه تعیین شد و شرکت بورس طی انتشار اطلاعیه‌ای جزییات این عرضه مهم را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از نبض بورس :

1-دوره ثبت سفارش از ساعت 09:45 الی 13:00 می باشد. امکان اصلاح و یا حذف سفارش در این مدت امکانپذیر می باشد.

2- سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد حقیقی و حقوقی حداکثر 10000 سهم می باشد. هر کد معاملاتی تنا مجاز به ارسال یک سفارش می باشد.

3-ورود سفارش صرفاً با کد معاملاتی و در دوره زمانی اعلام شده و به قیمت محدود در دامنه قیمتی تعیین شده ( کف ق یمت 8500 و سقف قیمت 8600 ریال می باشد) ، جهت ثبت سفارش امکانپذیر می باشد و ورود سفارش بصورت گروهی مجاز نمی باشد. کلیه مشتریان بر خط نیز می توانند با توجه به شرایط ذکر شده فوق نسبت به ورود سفارش اقدام نمایند.

4- پس از اتمام دوره ثبت سفارش، کشف قیمت با توجه به وضعیت سفارشات ثبت شده در دوره ثبت سفارش و مطابق با مفاد مندرج در ماده 17 دستورالعمل پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران مصوب 14/10/1395خواهد بود.

5- لازم به ذکر است صندوق های سرمایه گذاری می توانند در روز شنبه مورخ 30/01/1399بر اساس زمان بندی که متعاقبا اعلام خواهد شد نسبت به ورود سفارش خرید سهمیه در نظر گرفته شده برای هر صندوق طبق اطلاعیه شماره 73362/181 مورخ 25/01/1399 در نماد شستا4 اقدامنمایند.ضمنا ورود سفارش های خرید صندوق های سرمایه گذاری فقط از طریق یک کارگزاری امکان پذیر می باشد.

 

تکمیلی//

همچنین فارس نوشت: مدیرعامل شستا اعلام کرد: چهارشنبه ۱۰ درصد از سهام شستا با دامنه قیمتی ۸۵۰ تا ۸۶۰ تومان در بورس عرضه می‌شود که پیش‌بینی می‌کنیم ۲ میلیون نفر دارای کد بورسی خریدار این سهام باشند.

محمد رضوانی‌فر امروز در نشست خبری از عرضه ۱۰ درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شستا در بازار سرمایه خبر داد و افزود: فردا ۱۰ درصد از سهام شستا با دامنه قیمتی هر سهم بین ۸۵۰ تا ۸۶۰ تومان در بورس عرضه می‌شود که پیش‌بینی می‌کنیم ۲ میلیون نفر دارای کد بورسی خریدار این سهام باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه منابع شستا متعلق به کارگران است و این حق‌الناس نباید در بورس برای عموم عرضه شود، اظهار داشت: ما دارای سرمایه بین نسلی هستیم که باید این دارایی را به بهترین نحو ارتقا دهیم و تهدیدهای متصور شده برای آن را از بین ببریم.

وی با تاکید بر اینکه دارایی‌های شستا باید در ساختار شفاف قرار بگیرد تا پاسخگویی نسبت به این شفافیت افزایش یابد، اظهار داشت: باید تصمیم بگیریم نسبت به حفظ و ارتقای این دارایی بین نسلی اقدام کنیم یا اینکه این دارایی را در گوشه‌ای بگذاریم تا بعضا تصمیمات سیاسی و غیراصولی برای این دارایی‌ها اتخاذ شود.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه این دارایی بین نسلی باید به شفاف‌ترین شکل ممکن اداره شود و بازدهی اقتصادی آن افزایش یابد، گفت: نباید اجازه دهیم فرصت سرمایه‌گذاری در بورس از دست برود.

وی تاکید کرد: اگر نتوانیم برای این دارایی ارزش افزوده ایجاد کنیم، معنی آن مرگ است.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه عرضه سهام باعث می‌شود تا ارزش این دارایی واقعی شود و منابع حاصله از آن هم به ارتقای شفافیت مجموعه کمک کند. در این میان نگرانی وجود دارد که این منابع چگونه باید استفاده شود که به طور قطع به خود بدنه سازمان تامین اجتماعی می‌رسد و ذینفعان این مجموعه مالک این درآمدها هستند.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه چرا سازوکاری اتخاذ نشد که سهام فقط بین کارگران عرضه شود، گفت: این موضوع مسائل حقوقی به دنبال دارد، چراکه این دارایی یک مال مشاع است و هم بیمه‌شدگان قبلی که الان بازنشسته‌اند صاحب این دارایی‌ها هستند و هم اینکه افرادی که در حال حاضر حق بیمه می‌پردازند.

رضوانی‌فر با بیان اینکه فردا تمام سهامی که عرضه می‌شود، متعلق به نماد تامین اجتماعی است، اظهار داشت: درآمد حاصله صرف ارتقای کیفیت و کمیت خدمات به بازنشستگان و مستمری‌بگیران خواهد شد و قطعا این عرضه به اصلاح پرتفوی مجموعه و سرمایه‌گذاری‌های مجدد کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه منابع حاصل از این عرضه هیچ ارتباطی به دولت ندارد و در قالب ETFها نخواهد بود، گفت: ۸ درصد از این سهام فردا برای عموم عرضه می‌شود و ۲ درصد هم روز شنبه برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری عرضه خواهد شد. آنچه که فردا عرضه خواهد شد به عموم مردم تعلق خواهد گرفت، اما برنامه‌هایی هم برای عرضه سهام بین کارگران و ذینفعان هم داریم.

رضوانی‌فر با اشاره به دارایی‌های شستا اظهار داشت: در حال حاضر این مجموعه دارای ۱۸۸ شرکت مدیریتی است که ۸۲ شرکت تاکنون بورسی شدند و ۸۰ درصد پرتفوی شستا کاملا بورسی است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۳۵ درصد عرضه اولیه‌ها توسط شرکت‌های شستا انجام شد، گفت: امسال هم برنامه عرضه اولیه برای هلدینگ سیمان، زغال سنگ طبس و رایتل داریم.

وی با اشاره به رشد ۳۰ درصدی بودجه شرکت‌های تولیدی شستا اظهار داشت: هر چند که بودجه شستا اسفندماه به تمام شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ شد، اما با فرمان رهبری مبنی بر جهش تولید، نسبت به افزاش بودجه شرکت‌های تولیدی اقدام کردیم.

رضوانی‌فر با بیان اینکه به صورت کلی ۷۰ درصد رشد فروش داشتیم، گفت: رشد سود خالص بیش از ۱۷۰ درصد در سال مالی ۹۸ نسبت به ۹۷ بوده است.

وی درباره سوددهی خالص خود مجموعه شستا اظهار داشت: سود شرکت اصلی در تاریخ مالی ۳۱ خرداد سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان بوده که برآورد می‌کنیم این سود خالص برای سال مالی امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه