شمانیوز

مانده حساب نقدینگی بانک قرض الحسنه مهر ایران نزد بانک مرکزی بعد از ده سال به حالت قرمز درآمده است و باعث ایجاد نگرانی های فراوانی شده است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﮐﺎﻓﻲ ﻳﮑﻲ ﺍﺯ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍﻱ ﺣﻔﻆ ﺳﻼﻣﺖ ﻧﻈﺎﻡ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﺮﻳﮏ ﺍﺯ ﺑﺎﻧﮏ ﻫﺎ ﻭ ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻀﻤﻴﻦ ﺛﺒﺎﺕ ﻭ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭﻱ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻧﺴﺒﺖ ﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺭﺍ ﻣﻴﺎﻥ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻭ ﺭﻳﺴﮏ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺩﺍﺭﺍﻳﻲﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭ ﻧﻤﺎیند . ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺑﺎﻧﻚ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺯﻳﺎﻧﻬﺎﻱ ﻏﻴﺮﻣﻨﺘﻈﺮﻩ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺍﺯ ﺳﭙﺮﺩﻩﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﺩﻫﻨﺪﮔﺎﻥ ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺣﻔﺎﻇﻲ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺯﻳﺎﻧﻬﺎﻱ ﻭﺍﺭﺩﻩ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻣﻲﻛﻨﺪ، ﺣﻔﻆ ﻭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﻱ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻛﺎﻓﻲ ﻭ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﻣﺨﺎﻃﺮﺍﺕ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﻣﻨﺒﻊ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺑﺎﻧﻚ ﺑﻄﻮﺭ ﺍﺧﺺ ﻭ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺎﻧﻜﻲ ﺑﻄﻮﺭ ﺍﻋﻢ ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻳﻦ ﻟﺤﺎﻅ ﺩﺭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﭘﻮﻟﻲ ﻭ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﮐﺸﻮﺭ ﻧﻴﺰ ﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺗﺎﮐﻴﺪ ﮔﺮﺩﻳﺪﻩ ﻭ ﺩﺭ ﻣﺎﺩﻩ ١٤ ﺍﻳﻦ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺩﺍﺭﺍﻳﻲﻫﺎ ﺻﺮﻳﺤﺎﹰ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

 

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال با مشارکت ۱۰ بانک بزرگ کشور توسط رئیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد در تاریخ ۱۳۸۶/۹/۲۲ افتتاح و در تاریخ ۱۳۸۷/۶/۶ از بانک مرکزی ایران مجوز رسمی فعالیت گرفت که می توان از اهداف اصلی بانک توسعه فرهنگ پسندیده قرض الحسنه، حفظ حقوق سپرده گذاران نام برد.

این بانک در دهه اول فعالیت خود عملکرد مثبتی از خود ثبت کرد به طوری که همیشه وضعیت نقدینگی بانک قرض الحسنه مهر ایران نزد بانک مرکزی مثبت بوده است (65%) متاسفانه در چند سال اخیر این نسبت هر روز کمتر شده و در چند ماه اخیر منفی شده است.

 

WhatsApp Image 2020-04-18 at 11.49.36

 

مدیران ارشد این بانک قرمز شدن وضعیت مانده حساب نقدینگی بانک قرض الحسنه مهر ایران نزد بانک مرکزی  را امری طبیعی جلوه داده و آن را به موضوع کرونا و کسر نشدن اقساط وام ها ارتباط می دهند در صورتی که در ماه اسفند تقریبا تمام اقساط از مشتریان کسر شده و وضعیت قرمز هیچ ارتباطی به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر تعویق اقساط بانکی برای حمایت از کسب و کار‌ها آسیب دیده از کرونا ندارد و از سمت دیگر بانک مرکزی یک خط اعتباری با مبلغ مشخص در اختیار این بانک قرارداده که بانک با مشکل مواجه نشود.

 

ماجرای کسر مبالغ وام از افراد هم بسیار جالب است که چند بانک معدود بخشنامه بانک مرکزی را نمی پذیرند و اقدام به کسر جریمه و اقساط آن از مشتریان خود می کنند و به نظر می رسد هنوز شرایط سخت ایجاد شده برای مردم را درک نکرده است و تقصیر را به گردن سیستم اتوماتیک بانک می اندازند . درست است که سیستم به صورت اتوماتیک اقساط را کسر می کند ولی جای سوال است که در 5 فروردین چه کسی دستور کسر وجوح را به سیستم داده است . در حال حاضر حدود هزار و ششصد مورد شکایت در سامانه بانک مرکزی جهت بازگرداندن وجوح اقساط از بانک قرض الحسنه مهر ایران ثبت شده است.

 

با یک حساب ساده می توان نتیجه گرفت که قرمز شدن وضعیت بانک قرض الحسنه مهر ایران به کرونا ارتباطی ندارد و به زبان ساده می توان عدم تعادل بین درآمد و مصارف را دلیل اصلی این بحران دانست.

 

با بررسی عملکرد دو سال اخیر بانک به هزینه هایی بر می خوریم که هر موردش یک گزارش کامل و مفصل است که در مطالب بعدی مفصل به آن می پردازیم مثل تعهدات چند برابری سرمایه اولیه با مراکز مختلف ، فراخوان های استخدام ، خرید املاک و... برای روشن شدن موضوع در این گزارش به یکی از اقدامات غیرضروری و پرهزینه بانک می پردازیم.

 

کم رنگ شدن قرض الحسنه و حرکت به سمت بانک مهرایران

 

فلسفه وجودی این بانک قرض الحسنه می باشد و این امر بر تمام افراد حتی غیر مطلع هم روشن است. ولی متاسفانه مدیریت در شرایط حساس اقتصادی کنونی در جهت برندیگ با هزینه های چند ده میلیونی تصمیم به تغییر آرم بانک می گیرد . در یک نگاه سطحی می توان نتیجه گرفت تغییر آرم و هزینه تیم طراح ، برگزاری جشن رونمایی و بعدا هم تغییر سردر شعب یک هزینه چند میلیاردی را به بانک تحمیل می کند ولی وقتی کمی دقیق تر می شویم می بینیم در برندینگ جدید بانک کلمه قرض الحسنه به حداقل اندازه ممکن می رسد و ارزش این کلمه آسمانی در نوشتار به پایین ترین سطح می رسد و فقط در یک نگاه بانک مهرایران که یاد آور خاطرات قبل انقلاب است در ذهن طراحی می شود. آیا پروژه نفوذ در طراحی آرم های بانک ها هم نقش دارد؟!

 

جناب آقای وزیر اقتصاد و رئیس کل محترم بانک مرکزی ؛ آیا اقدامات فوق در جهت صرفه جویی بانکها در هزینه ها و یا در جهت شعار سال و جهش تولید می باشد؟! در شرایطی که مردم درگیر بیماری و ویروس کرونا هستند جشن رونمایی از آرم جدید بانک مهرایران باید برگزار شود؟! به راستی مردم و اصحاب رسانه دنبال یک جواب برای تسکین دردهای خود هستند نه ...

همیشه بیاد داشته باشید شفافیت و صداقت معجزه می کند و اعتماد از دست رفته را برمی گرداند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه