شمانیوز

در نخستین ماه سال ۹۹سود سهام ۲ شرکت از طریق سامانه جامع توزیع سود با استخراج اطلاعات سهامداران حقیقی از سامانه سجام پرداخت شد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی سمات، سود سهام 80 در صد از سهامداران شرکت تامین سرمایه امید و پرداخت الکترونیک سامان کیش از طریق سامانه جامع توزیع سود پرداخت شد.

 

بر اساس این گزارش، سود سهام شرکت تامین سرمایه امید با  بیش از 10هزار سهامدار حقیقی و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با بیش از 11 هزار سهامدار حقیقی از طریق سامانه جامع توزیع سود با دریافت اطلاعات از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) در روزهای 25 و 26 فروردین 99 پرداخت شد.

 

گفتنی است یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده از درگاه سجام، پرداخت سود سهامداران بدون نیاز به مراجعه سرمایه‌گذاران به شعب بانک‌ها خواهد بود. در واقع پیش از این توزیع سود سهامداران شرکت‌ها به‌صورت دستی با هزینه و زمان بسیار زیاد انجام می‌شد. علاوه بر این، اشتباهات انسانی هم مزید بر علت شد تا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، برنامه مکانیزه توزیع سود را در دستور کار قراردهد.منطق سامانه جدید بر این اساس استوار است که هیچ سهامداری برای دریافت سود، لازم نیست به هیچ شرکتی مراجعه کند یا اینکه شماره حساب ویژه‌ای برای شرکت خاصی داشته باشد. یعنی در واقع، سهامدار بودن به تنهایی برای دریافت سود کافی است.

 

به‌طور کلی می‌توان از طریق سامانه جامع توزیع سود، عایدی سهامداران شامل سود سهام شرکت‌ها، سود در مقاطع و سررسیدهای مختلف، وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات را به‌صورت متمرکز به حساب آنها واریز کرد.علاوه بر این، اطلاعاتی از این قبیل که آیا این شرکت سود پرداخت می‌کند یا خیر، هر سهامدار چه میزان سهم دارد و چه مبلغی به وی تعلق می‌گیرد یا در چه بانکی شماره حساب دارد که سود به آن حساب واریز شود، همه به‌صورت مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می‌شود.سامانه جامع توزیع سود فعالیت آزمایشی خود را اواسط تیرماه امسال، با توزیع سود سهام بورس انرژی و یک شرکت بخش‌خصوصی آغاز کرد.

 

سامانه جامع توزیع سود این قابلیت را دارد که عایدی سهامداران شامل سود سهام شرکتها، سود در مقاطع و در سررسیدهای مختلف، وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات را به صورت متمرکز به حساب آنها واریز کند.

 

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

 

بر اساس این گزارش، سهامداران می توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir  ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه