شمانیوز

نادی قمی مطرح کرد؛

ارزش بازار بورس به رقم ۲۵۹۳ میلیارد تومان رسیده و ارزش بازار برخی از شرکت ها و کارخانجات چند برابر ارزش جایگزینی آنهاست. با این حال کمتر تحلیل‌گری را می توان سراغ گرفت که از توقف رشد بازار سخن بگوید.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، مدیرعامل تامین سرمایه نوین، با بیان این مطلب گفت:  در حال حاضر محرک اصلی رشد چند صد هزار واحدی بازار سهام تورم است و عامل اصلی تورم در سال ۱۳۹۹ کسری بودجه دولت است.

 

این کارشناس بازار سرمایه افزود:  بازار سهام این تورم را برای سال جاری حتی بالاتر از تورم ۴۱ درصدی سال ۱۳۹۸ ارزیابی و برآورد می کند.

 

نادی قمی توضیح داد: به اعتقاد بازیگران اصلی بازار سهام ( لیدرهای بازار) درآمدها و هزینه های دولت در بودجه سال  ۱۳۹۹ واقعی پیش بینی نشده است. بدین معنی که هزینه های دولت کمتر از واقع برآورد شده و امکان تحقق درآمدها، حتی درآمدهای مالیاتی به واسطه کاهش فروش نفت و همه‌گیری ویروس کرونا وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: به اعتقاد این افراد، اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی وابسته است و فعالیت بخش های مختلف آن به این درآمدها بستگی دارد. لذا کاهش عواید نفتی در اثر تحریم ها و بحران جهانی ویروس کرونا به معنی کاهش درآمد سایر بخش های اقتصادی و در نتیجه پایین آمدن میزان مالیات دریافتی از این درآمدها است.

 

نادی قمی در عین حال تصریح کرد: گرچه ابرتورم پدیده شومی است و ارزش پول، پس اندازها و نتیجه تلاش اقتصادی افراد را مخدوش می کند و فاصله بین فقیر و غنی را بیشتر می کند اما برای بازار سهام حکم سوخت را پیدا کرده است.

 

مدیرعامل تامین سرمایه نوین ادامه داد: از طرف دیگر با وجود کاهش قیمت مواد خام در بازارهای جهانی، بازار همچنان نسبت به شرکت های کامودیتی محور خوش بین است؛ چرا که ارز نیمایی در شروع سال ۱۳۹۹ حداقل ۴۰ درصد بالاتر از شروع سال ۱۳۹۸ است و بازار ، قیمت ارز را بسیار بیشتر از اعداد و ارقام مندرج در سایت برآورد می کند.

 

نادی قمی اظهار داشت: این روزها بازار سهام بازیگران جدیدی به خود می بیند که به اعداد و ارقام گزارش های مالی شرکت ها کمتر توجه دارند و معتقدند که تورم قابلیت درک و فهم این اعداد و ارقام را مخدوش کرده است بنابراین به حدس و گمان و شایعات اتکا بیشتری دارند.

 

وی افزود:  ارزش شرکت ها نه لزوما بر مبنای قدرت تولید جریان های نقدی و توان شرکت ها برای ایجاد منفعت انحصاری  بلکه بر مبنای ورود لیدرهای بازار به یک سهم، تعیین می شود. بنابراین مادامی که روح بازار به دنبال کسب سودهای بالاتر  و جبران کاهش قدرت خرید است و به این نتیجه نرسیده که بازار خطرناک شده است، بازار سهام به رشد خود ادامه می دهد.

 

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: به نظر می رسد که بازار سرمایه طی هفته ها و ماه های آینده به رشد خود ادامه خواهد داد و عرضه سهام مازاد توسط صندوق های با درآمد ثابت و عرضه ETF های دولتی نیز  تاثیر فراگیری بر این رونق نخواهد داشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه