شمانیوز

در راستای سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت و به منظور حرکت در مسیر خودکفایی کشور "مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب"به عنوان بزرگترین و مدرن ترین مجتمع تولید آلومینیوم ایران(منطقه ویژه اقتصادی لامرد ) افتتاح می شود.

به گزارش شمانیوز؛ بر همین اساس فاز اول طرح آلومینیوم جنوب  فردا (پنجشنبه، 4 اردیبهشت ماه) با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، مدیران ارشد شرکت سرمایه گذاری غدیر و ایمیدرو ، اعضای هیات مدیره ، مقامات و مسئولین کشوری، استانی و منطقه ای به بهره برداری می رسد.

 

با افتتاح این مجتمع با سرمایه گذاری سازمان ایمیدرو و شرکت سرمایه گذاری غدیر علاوه بر اینکه ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور افزایش 70درصدی خواهد داشت شاهد اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم برای 6 هزار و 500 نفر خواهیم بود.

 

گفتنی است سهامداران عمده شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، شرکت سرمایه گذاری غدیربه میزان51 %  و سازمان توسعه  و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) برابر با  49 % در اختیار دارند.

 

ارزش سرمایه گذاری فاز اول طرح آلومینیوم جنوب برابر با 2/1 میلیارد دلار بوده که از طریق تسهیلات فاینانس خط اعتباری و آورده سهامداران و بانک عامل تامین شده است.

 

این مجتمع در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد به مساحت زمین  200  هکتار ایجاد و راه اندازی شده است.

 

واحدهای اصلی  این پروژه شامل واحد رکتیفایر – واحد احیاء – واحد آند سازی – واحد ریخته گری – تاسیسات و یوتیلیتی- ساختمانهای عمومی غیر صنعتی  و ترمینال ( شامل تاسیسات تخلیه ، انتقال و ذخیره سازی مواد اولیه ) در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان می شود.

 

محصول تولیدی این کارخانه با ظرفیت 300 هزارتن درسال  آلومینیوم اولیه ( بصورت شمش – بیلت – اسلب ) می شود.

 

گفتنی است میزان اشتغال زایی بهره برداری فاز اول طرح تعداد1500 نفر بصورت مستقیم و5000 نفر بصورت غیرمستقیم است .

 

در همین رابطه علی عبداله نژاد - مدیرعامل آلومینیوم جنوب پیامی صادر کرد که متن آن به سرح ذیل است:

 

 

افتتاح بزرگترین مجتمع تولید آلومینیوم کشور با دستور ریاست محترم جمهوری و با حضور وزیر محترم صمت در تاریخ 04/02/99 گامی بزرگ در صنعت آلومینیوم کشور می باشد و نقش مهم و تأثیرگذاری در رشد و توسعه صنعتی جنوب استان فارس شهرستان لامرد را بهمراه خواهد داشت.

 

اجرای این طرح بزرگ صنعت آلومینیوم با تلاش و پیگیری جدی سهامداران این شرکت و با پشتیبانی و حمایت های بی شائبه مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر جناب آقای دکتر بازارگان و همچنین با جدیت و پیگیری مستمر جناب آقای دکتر محمودزاده ریاست محترم هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری غدیر از یک طرف و حمایت و پشتیبانی جناب آقای دکتر غریب پور ریاست محترم هیأت عامل ایمیدرو و با همت و پایمردی و راهنمایی های دلسوزانه جناب آقای دکتر ترکان ریاست محترم هیأت مدیره شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب به ثمر نشسته است.

 

افتخار دارم بعنوان مدیرعامل این شرکت افتتاح این طرح و راه اندازی آن را در سال جهش تولید به مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی و مردم شریف ایران تبریک عرض نموده و یادآور باشم که سربازان عرصه تولید و صنعت کشور همچون سایر خدمتگزاران به نظام آماده خدمتگزاری و انجام وظیفه می باشند.

 

گفتنی است این پروژه با حمایت مالی بانک صادرات ایران به عنوان بانک عامل در حال انجام است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه