شمانیوز

اختصاصی شمانیوز/

بانک تجارت در سال 98، که به سال رونق تولید ملی نامگذاری شد، از تمام ظرفیت های خود برای تحقق این پیام استفاده کرد و در میادین اقتصادی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، بهداشتی و سلامتی به ایفای نقش پرداخت.

بانک تجارت در سال 98، که به سال رونق تولید ملی نامگذاری شد، از تمام ظرفیت های خود برای تحقق این پیام استفاده کرد و در میادین اقتصادی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگی، بهداشتی و سلامتی به ایفای نقش پرداخت.

دریافت الواح متعدد از مسئولان کشوری گواهی بر این مدعا است که این بانک در صف اول حمایت از تولید ملی ایستاده است. این بانک در سال گذشته در حوادث و رویدادهای ملی به خوبی نقش آفرینی کرد و در کنار واحدهای تولیدی و اقتصادی به تحقق اهداف رونق تولید ملی کمک کرد.

 

تصویب صورت‌های مالی بزرگترین شرکت بورس

 

بررسی ها از اقدامات این بانک با سابقه نشان می دهد مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده بانک تجارت با حضور بیش از 73 درصد سهامداران در تاریخ ٣١ تیرماه برگزار و صورت‌های مالی این بانک تصویب شد.

 در خلاصه گزارش عملکرد این بانک در سال مالی 1397 و سه ماهه اول سال 1398  اعلام شد که زیان این بانک 91 درصد کاهش یافته است بدین ترتیب زیان عملیاتی شش هزار میلیارد ریالی به سود عملیاتی 65 هزار میلیارد ریالی تبدیل شد.

برنامه های منسجم مالی باعث سبب شد تا این بانک کاهش نرخ هزینه پول خود را افزون بر 2 درصد نسبت به سال 96, حدود 1.4 درصد در سال 98 کاهش دهد.

افزایش سرمایه 390 درصدی بانک از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در سال 1397 و خروج بانک از ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت فراهم شد و بانک را در جایگاه بزرگترین شرکت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران قرار داد .

 

 

اگرچه بانک تجارت سال 1397 را با بیش از 40 هزار میلیارد ریال بدهی به بازار بین بانکی و 4 هزار میلیارد ریال اضافه برداشت از بانک مرکزی (مجموعا 44 هزار میلیارد ریال) آغاز کرد، اما توانست در پایان سال 1397 تراز نقدینگی خود را مثبت کند به نحوی که موجودی بانک نزد بانک مرکزی و در بازار بین بانکی به 6400 میلیارد ریال افزایش یافت. به این معنا که نه تنها 44 هزار میلیارد ریال بدهی بین بانکی و اضافه برداشت از بانک مرکزی جبران شد، خالص این تراز به موجودی 6400 میلیارد ریالی این بانک در بازار بین بانکی و طلب از دیگر بانک‌ها تبدیل شد.

 

طرح ها و برنامه های بانک تجارت

 

بررسی ها نشان می دهد بانک تجارت به منظور توسعه تامین مالی و ارایه در اردیبهشت ماه 98، حداقل موجودی حساب های سپرده کوتاه مدت مشتریان در این بانک از 50.000 ریال به 100.000 ریال افزایش یافت. حداقل موجودی برای حساب‌های قرض الحسنه مشتریان نیز مبلغ 200.000 ریال تعیین شده است.

همچنین در دهه فجر طرح گواهی اعتبار مولد (گام) با ظرفیت اولیه ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در شبکه بانکی کشور آغاز به کار کرد. در واقع این طرح که با مشارکت بانک‌های تجارت، ملی، صادرات و ملت، با ظرفیت اولیه۵۰ هزار میلیارد تومان تأمین اعتبار، آغاز شد.  بانک تجارت در این راستا طی شش ماه اول سال 98 بیش از 698 هزار میلیارد ریال تسهیلات، به بخش های اقتصادی کشور پرداخت کرده است.  همراهی بانک تجارت درتامین منابع مالی طرح ها و پروژه های صنعتی، علمی و دانش بنیان به قدری شایان بود که مورد تقدیر و تشکر وزیر علوم قرار گرفت و در همین راستا لوحی به این بانک اعطا شد.

سال گذشته همچنین بانک تجارت از سرویس جدید پرداخت مبتنی بر QR code در اپلیکیشن پات شرکت کارت اعتباری ایران کیش رونمایی کرد.

بانک تجارت همسو با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان ، در اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان نیز عملکرد شاخصی داشته و در بازه زمانی سه ماهه اول امسال به 21.564 نفر از زوج‌های جوان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده که مبلغ تسهیلات اعطایی بالغ بر 6 میلیارد و 746 میلیون ریال است. ضمن آنکه امکان صدور حواله اینترنتی تا سقف پانزده میلیون تومان از طریق سامانه بانکداری اینترنتی نیز فراهم شده است.

 

طرح سپرده تسهیلاتی فردا

 

بانک تجارت طرح سپرده‌گذاری فردا را به مرحله اجرا درآورده و در این  طرح سپرده گذاران تا 2 برابر مبلغ سپرده خود از یک تا 10 میلیارد ریال بلافاصله و همزمان با افتتاح حساب از این بانک تسهیلات می گیرند.

از سوی دیگر و در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان خرد و تنوع بخشی به سبد خدمات بانک، طرح سپرده ‌- تسهیلاتی فرصت را بر مبنای سپرده‌گذاری در حساب های جاری کارت از سرفصل ویژه طراحی و به مشتریان خود ارائه کرد.

باید توجه داشت نه تنها گسترش همکاری دانش بنیان همچون صندوق نوآوری و شکوفایی از برنامه های این بانک بوده . بلکه در راستای حمایت از تولیدات داخلی نسبت به انعقاد تفاهم نامه ای تحت عنوان طرح پیوند ایرانی با شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه به منظور اعطای تسهیلات 240 میلیون ریالی خرید کالای داخلی با نرخ سود 18 درصدی و اقساط 36 ماهه اقدام کرده است طرح کارآمد، طرح دیگری بود که بانک تجارت  با هدف ارائه خدمات اعتباری متمایز و ویژه به دارندگان پایانه‌های فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت اینترنتی متصل به حساب بانک تجارت، طراحی و اجرا کرد.

 

افتتاح مرکز شتاب‌دهنده نوآوری

 

همزمان با چهل سالگی بانک تجارت، مرکز نوآوری این بانک به عنوان یک بانک شتاب‌دهنده حوزه فین‌تک با نام پنجره نوآوری تجارت (TIWIN) و با هدف توسعه فعالیت‌های حمایتی از کسب و کارهای فناورانه افتتاح شد و همزمان با گذشت 4 دهه از فعالیت طرح سپرده- تسهیلاتی آنی طلایی نیز رونمایی شد. ضمن آنکه در راستای ارائه خدمات بیشتر به دارندگان دستگاه های POS متصل به بانک تجارت، در قالب طرح جدید تسهیلات پایانه های فروشگاهی تسهیلات ویژه پرداخت شده که  در این طرح تسهیلات بر اساس میانگین حساب‌های جاری، کوتاه مدت و قرض‌ الحسنه متصل به پایانه فروشگاهی و درگاه پرداخت اینترنتی و همچنین تعداد تراکنش ها در ماه  اعطا شده است.

 

خدمات مشتریان

 

ایجاد شبکه امن همراه و اینترنت بانک به همراه راه اندازی اپ های مانند پات از جمله خدماتی بودند که بانک تجارت در سال گذشته به مشتریان خود ارائه کرد. رمز پویا و نحوه دستیابی به آن یکی دیگر از مواردی بود که بانک تجارت، با انتشار اطلاعیه ها، انتشار آنها در شبکه های اجتماعی و رسانه ای سعی کرد تا به بهترین وجه مشتریان خود را راهنمایی کند. شبکه تخفیفی باشگاه مشتریان بانک تجارت (چابن) با ارائه بن‌های تخفیفی ۵ تا ۱۰۰ درصدی از چندین مجموعه فروشگاهی و خدماتی نیز از دیگر خدماتی بود که اعضای باشگاه مشتریان بانک تجارت ارائه شد. اپلیکیشن سِت با خدمات متنوعی همچون پرداخت عوارض عبور از آزادراه ها، کیف پول همراه ، دریافت، پرداخت و انتقال وجه الکترونیک توسط سیمرغ تجارت از شرکت‌های بخش فناوری اطلاعات بانک تجارت از خدمات متنوعی بوده که در سال گذشته ارائه شده است البته خدمات این بانک به این موراد ختم نشده به طوریکه در راستای حمایت تسهیلاتی بانک تجارت از صادر کنندگان در اختتامیه اجلاس توسعه صادرات ایران، نشان ملی ارائه تسهیلات حمایتی به صادرکنندگان و تولید کنندگان کشور، تندیس عقاب طلایی مدیریت موفق بانکداری نوین و همچنین لوح تقدیر استاندارد و جایزه بین المللی (MII-Best Bank Services Awards 2019) به بانک تجارت اعطا شده است. همچنین شرکت سامانه های یکپارچه سیمرغ تجارت نیز پس از بررسی ۳ ماهه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان معرفی شد.

 

هنر و تجارت

 

بانک تجارت در سال 1398 در حوزه فرهنگ و هنر نیز با افتتاح گالری موزه این بانک و ترمیم و نمایش 15 تابلوی فاخر از آثار هنرمندان داخلی و خارجی به همراه تعدادی از قدیمی ترین اسناد صنعت بانکداری کشور به به فعالیت پرداخت.

گزارش: معصومه افلاکی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه