شمانیوز

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس: محمد حسینی با اشاره به گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ دیوان محاسبات که بخشی از آن مربوط به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌ها بود، اظهار داشت: بانک مرکزی پاسخ این گزارش را به ریاست جمهوری، مجلس و دیوان محاسبات ارسال کرده است. جزئیات این گزارش امروز در جلسه کمیته امور عمومی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بررسی می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی بلاتکلیف بود، افزود: در گزارش بانک مرکزی میزان ارز اختصاص داده شده (۳۱.۴ میلیارد دلار) به کالا‌های اساسی و ... را منطبق با گزارش دیوان محاسبات اعلام کرد.

وی با بیان اینکه اختلاف گزارش بانک مرکزی با دیوان محاسبات حدود ۱.۶ میلیارد دلار است، بیان داست: در گزارش آمده است؛ ۱- حدود ۸۳۰ میلیون دلار ارز اختصاص یافته مربوط به بخش خدمات ارزی است. ۲- بخشی مربوط به ارز کالا‌هایی بوده که واردات صورت گرفته و تعهدات آن انجام شده است. ۳- به میزان ۱.۵ میلیارد دلار گزارش ارز اختصاص یافته به دستگاه قضایی و تعزیرات حکومتی داده شده است. ۴- ۱.۸ میلیارد دلار ارز اختصاص یافته که کالای آن به کشور نیامده است که این بخش مربوط به کالا‌های خط تولید کارخانجات است که کشور مبدا به تعهدات عمل نکرده و یا تولید کننده باید مجددا ارز ارسال می‌کرده که این اتفاق نیفتاده است.

 

ثبت نام آنلاین در بورس

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در حال بررسی آخرین وضعیت ارز‌های اختصاص یافته است، تصریح کرد: در حقیقت ۳.۲ میلیارد دلار از ارز اختصاص یافته به کالا‌ها را تایید کرده و آورده که کالای مربوط به ۱.۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداختی به کشور وارد نشده است.

حسینی یادآور شد: کمیسیون برنامه و بودجه بعد از استماع و بررسی گزارش بانک مرکزی، اظهارنظر نهایی را اعلام می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه