شمانیوز

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون فرعی شورایعالی بورس، مشمولان سهام عدالتی که دارای شماره حساب شبا هستند، نیاز به احراز هویت مجدد در بازار سرمایه را نخواهند داشت.

به گزارش شمانیوز به نقل از سمات، حسین  فهیمی دوشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان مطلب فوق افزود:  بر اساس ابلاغیه جدید مقام معظم رهبری به زودی شاهد حضور ۴۹ میلیون نفر دیگر از اشخاص حقیقی در  باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران خواهیم بود.

 

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اظهار داشت : خوشبختانه این شرکت از دو سال قبل زیر ساخت های لازم را برای این طرح بزرگ آماده کرده است و هم اکنون نگرانی برای ورود مشمولان سهام عدالت به بازار سرمایه وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه کد بورسی برای ۳۶ میلیون مشمول سهام عدالت صادر شده است، گفت: بر اساس آخرین تصمیم کمیسیون فرعی شورایعالی بورس و اوراق بهادار، اگر افراد در نظام بانکی احراز هویت شده باشند دیگر نیازی به احراز هویت مجدد برای دریافت کد بورسی نخواهند داشت.

 

فهیمی افزود: لذا توصیه ما به افراد این است که با مراجعه به سایت سازمان خصوصی سازی و وارد کردن شماره شبا از احراز هویت مجدد برای دریافت کد بورسی معاف شوند.

 

توصیه ما نگهداشتن سهام عدالت است

 

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه  هرگونه تصمیم درخصوص سهام عدالت بر عهده مشمولین است، تصریح کرد: روش آزادسازی سهام عدالت باید کار براساس توانمندی و دانش و تشخیص آنها انجام شود، اما توصیه ما نگهداری سهام عدالت و نفروختن آن است.

 

وی خاطرنشان کرد: تلاش و هدفگذاری ما این است که برای تمام مشمولان بدون جابه‌جایی و مراجعه، خدمات لازم فراهم شود. برای افرادی که قصد خرید دارند، طبیعتا مسیر ورود به بازار سرمایه همان سامانه سجام است، اما اگر افرادی قصد فروش یا نگهداری دارند، کار خاصی لازم نیست انجام دهند و تنها باید به سایت خصوصی‌سازی مراجعه و اطلاعات هویتی خود به ویژه تلفن‌همراه متعلق خود را به روزرسانی کنند.

 

فهیمی ادامه داد: تا هشتم خرداد ۹۹ به کدهای بورسی، دارایی تخصیص پیدا خواهد کرد و بعد از آن با تمرکز بیشتر به سوی استیفای حقوق مشمولان پیش خواهیم رفت.

 

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت عنوان کرد: ورود این مشمولان به بازار سرمایه فرصتی تاریخی است  که زیرساخت‌ها، محیط حقوقی و فضای کسب و کار را در کشور متحول خواهد کرد.

 

فهیمی در ادامه با اشاره به تحول در نحوه احراز هویت مشمولان اظهار داشت:  احراز هویت غیرحضوری مشمولان سهام عدالت به زودی آغاز می شود. مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به افزایش مراکز احراز هویت در کشور گفت: هم‌اکنون مراکز احراز هویت به ۲ هزار مرکز ارتقا یافته است و به زودی شعبه های بانک های ملی و سپه نیز به جمع مراکز احراز هویت افزوده می شوند.

 

وی با اشاره به اینکه حدود ۵ میلیون نفر روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند گفت: در این روش باید افراد از دانش و تبحر کافی برخوردار باشند .

 

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه در سال های ۸۲ تا ۸۵ ، ۲۰ تالار منطقه ای در کشور راه اندازی شد، افزود: تا سال ۹۵ سالانه ۱۰۰ هزار نفر وارد بورس می شدند اما این رقم از ابتدای امسال تاکنون به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

 

فهیمی افزود: برای فروش سهام عدالت، خدمات بازار سرمایه را به خانه‌های مردم می‌بریم به طوری که کسی که می‌خواهد سهام خود را بفروشد نیاز به مراجعه به جایی نداشته باشد.

 

وی گفت: سامانه سازمان خصوصی سازی تا ۸ خرداد آماده دریافت شماره شبای متقاضیان دریافت کد فعال بورسی است.

 

وی اظهار داشت: ۸ خرداد نیز اطلاعیه مرحله بعد برای اینکه سهامداران حجم دارایی‌های خود را ببینند صادر می‌کنیم.

 

به گفته فهیمی ، حدود ۵ میلیون نفر تاکنون درخواست مدیریت مستقیم سهام عدالت خود را داشته اند.

 

وی در عین حال با بیان اینکه مسئولیت خرید سهام بر عهده خود سرمایه گذار است تصریح کرد: ورود مستقیم برای خرید سهام برخی شرکت‌ها که قیمت گذاری آن بر اساس عرضه و تقاضاست و قیمت درستی ندارد برای سرمایه گذاران جدید کار درستی نیست.

 

استقبال سرمایه گذاران از بورس

 مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اشاره به اینکه استقبال سرمایه گذران از بازار سرمایه بیشتر شده است گفت: حجم معاملات در بورس افزایش یافته، به خاطر اینکه تعداد زیادی از متقاضیان به این بازار مراجعه کرده‌اند و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

محمدرضا معتمد اظهار داشت: باید به سرمایه‌گذاران گفت حتما با آگاهی وارد بازار شوند و نسبت به سهامی که می‌خواهند خریداری کنند، اطلاعات مالی شرکت‌ها را بررسی کنند و از افراد خبره و نهادهای تعریف‌شده و مشاوران مجوزدار رسمی مشورت بگیرند.

 

او با اشاره به اینکه کشور ما تعداد کارگزاری بورس بیشتری نسبت به کشور های دیگر دارد ادامه داد: بسیاری از کارگزاری‌ها سامانه بر خط معاملات دارند و شعب و دفاتر مرکزی و نمایندگی‌های کارگزاری در کشور به ۱۷۰۰ نقطه می‌رسد که بسیاری از این دفاتر زیرمجموعه همان ۱۰۸ کارگزاری مجوزدار بورس است، در نتیجه کشور ما از نظر تعداد کارگزاری‌های بورسی کمبود ندارد، بلکه باید اندازه کارگزاری‌ها و خدمات آنها متنوع شود.

 

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس تاکید کرد: انحصاری در مجوز کارگزاری‌ها وجود ندارد. در همین کشور همسایه ما ترکیه که بورس بزرگتر از ما دارد تنها ۳۵ کارگزاری وجود دارد، در حالی که در کشور ما ۱۰۸ کارگزاری مشغول فعالیت هستند، بنابراین انحصاری در کارگزاری‌ها نیست.

 

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ و ۹۹ استقبال سرمایه گذاران از بازار بورس نسبت به گذشته مناسب بود گفت: مراحل آماده سازی برخی شرکت‌ها برای عرضه به بورس در سال‌های قبل انجام شده است و اکنون در بورس و فرابورس، ۶۵۰ شرکت، پذیرفته شده و مورد معامله قرار گرفته اند.

 

معتمد افزود: توسعه بازار سرمایه در گذشته انجام شده است و شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده اند به نسبت سهام شناور، ​​ آزادی که قابلیت معامله داشته باشد وجود دارد.

 

وی گفت: در حوزه سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه گذاری، روی سقف حرکت می‌کنند، اما صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی و مختلط ظرفیت‌های خالی بسیار زیادی دارند.

 

وی افزود: ظرفیت‌ها و سقف‌هایی که برای صندوق‌ها ایجاد شده مناسب است.

 

به گفته معتمد، هم اکنون میانگین زمانی که یک شرکت بخواهد وارد بورس شود بین یک تا سه ماه است.

 

اکنون بهترین زمان برای عرضه سهام شرکت‌های وابسته به بانک‌ها است

 

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این برنامه گفت: باید بر فضای خارج از مجموعه شرکت‌ها و گروه‌هایی که در فضای مجازی فعالند در بحث قیمت سهام نظارت شود.

 

وی افزود: در یک ماه ۸۰ گروه جدید در فضای مجازی درباره بورس ایجاد شده که ۱۶ میلیون پیام درباره بازار سرمایه ارسال کرده است.

 

پورابراهیمی گفت: بخشی از گروه‌ها در فضای مجازی برای دستکاری بازار ایجاد شده اند که مدیریت بازار سرمایه باید درباره آن‌ها اقدام کند تا موجب اشکال در قیمت گذاری نشوند.

 

وی افزود: با افزایش حجم بازار و کدهای معاملاتی و نهادهای مالی باید ساز و کارهایی برای جلوگیری از انحصار و تسهیل کارها انجام شود.

 

پورابراهیمی گفت: اکنون بهترین زمان برای عرضه سهام شرکت‌های وابسته به بانک‌ها که در قالب شرکت‌های سرمایه گذاری هستند است، اما این شرکت‌ها با رویکرد خرید وارد بورس شده اند به جای اینکه سهام خود را عرضه کنند.

 

وی اظهار داشت: عطش خرید سهام در بازار سرمایه وجود دارد و ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع جدید در چند هفته اخیر به سمت این بازار آمده است و دولت باید سهام شرکت‌های وابسته به بانک‌ها را در بورس عرضه کند.

 

پورابراهیمی گفت: اگر عرضه سهام دولت در سرفصل‌های بودجه‌های عمومی کشور وجود داشته باشد دولت می‌تواند آن را در قالب هزینه‌های جاری استفاده کند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: عرضه سهام حوزه بانک‌ها نیز به منابع بانکی باز می‌گردد.

 

فعالیت مستقیم در بازار سرمایه نیاز به دانش دارد

محمودرضا خواجه نصیری کارشناس بورس نیز در ادامه برنامه با اشاره به اینکه آمدن مردم به بازار سرمایه در مقابل سایر فرصت های سرمایه گذاری کار بسیار مناسبی است، خاطرنشان کرد: فعالیت مستقیم در بازار سرمایه نیاز به دانش آگاهی و تبحر لازم دارد.

 

وی گفت: آمدن مردم به بازار سرمایه کار بسیار خوبی است، اما چگونگی ورود آنان اهمیت دارد، زیرا بازار سرمایه بسیار تخصصی است و مردم از کارشناسان این بازار استفاده کنند.

 

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: اگر مردم برای ورود به بازار سرمایه علم و دانش کافی را ندارند، بهتر است از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد این بازار شوند.  

 

خواجه نصیری  افزود: پیش بینی بازار سرمایه به نقدینگی این بازار و آنچه که دولت انجام می‌دهد بستگی دارد، زیرا اگر سیاست‌های دولت در جهت بهبود وضع و سوددهی شرکت‌ها باشد در آن صورت بورس نیز سود خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه