شمانیوز

نه تنها افزایش ۱۰۴ درصدی شاخص کل در سال جدید، رشدی بی‌سابقه را نشان می‌دهد بلکه قیمت سهام بنگاه‌های بزرگ بورسی با افزایش قیمت به مراتب بالاتری همراه شده‌اند.

بورس نه تنها افزایش ۱۰۴ درصدی شاخص کل در سال جدید، رشدی بی‌سابقه را نشان می‌دهد بلکه قیمت سهام بنگاه‌های بزرگ بورسی با افزایش قیمت به مراتب بالاتری همراه شده‌اند . اما آیا می‌توان این رشدهای قیمتی را دلیلی بر وجود حباب در بازار سهام و بورس دانست؟ در محافل بورس استدلال‌های موافق و مخالفی در توجیه رشدهای کنونی شاخص سهام مطرح می‌شود. نیاز به تکرار نیست که طرفداران حباب قیمت سهام، به متغیرهایی چون سودآوری و نسبت قیمت بر درآمد بورس نگاه می‌کنند و آن را همخوان با همین نسبت در بازار پول نمی‌دانند و با افزودن فشار تحریم‌ها، ریزش قیمت‌های جهانی و سایر آسیب‌های ناشی از کرونا در کنار کسری بودجه دولت در سال پیش رو، ظرفیت‌های بنیادی برای سهام قائل نیستند و سقوط شاخص بورس را حتمی می‌دانند.

اما موافقان رونق بورس تحلیل خود را بر عوامل دیگری سوار می‌کنند. این گروه، محدودیت‌های معاملاتی در بازارهای موازی (به خصوص در بازار ارز)، حضور همه‌جانبه دولت در تالار بورس و افزایش بی‌سابقه ضریب نفوذ بازار سرمایه در بین توده مردم را از عوامل پیش‌برنده سهام می‌دانند. این گروه پولی شدن کسری بودجه و همچنین کاهش نرخ سود بانکی به ۱۰ تا ۱۵ درصد را هم در تورم بالای فعلی از دیگر عوامل توجیه‌کننده تداوم رشد قیمت سهام عنوان می‌کنند.

 

احتمالا فردا هم بورس درگیر پس لرزه‌های ریزش امروز است

 

اقتصاد نگار نوشت : افزایش قیمت هایی که ما در بازار سهام شاهدیم ناشی از تورم است و این تورم نتیجه ضعف مدیریت اقتصادی است و عدم اطمینان فعالان بازار از آینده سیاسی و نگرانی از پیشبرد وضعیت فعلی است. از این رو سطح انتظار فعالان بازار از تورم آتی ممکن است بالا رود و این امر در هر اقتصاد و هر کشوری، یک مسئله طبیعی است

با دقت در بازار امروز می توان متوجه شد که بیشتر صف هایی که برداشته و یا فروش های سنگینی که قطع شد، دستوری و سفارشی بوده و تابع هیچ گونه رویکرد اقتصادی نبوده است. این پول ها به محض خروج، قطعأ از بازار دیگری سر در خواهد آورد.

من انتظار دارم که فردا نیز پس لرزه های ریزش امروز، بازار را درگیر خود کند، زیرا وزیر صمت جدید دقیقأ در حال حرکت معکوسِ وزیر قبلی ست. بنابراین بنده شخصأ بازار فردا را پنجاه پنجاه در نظر می گیرم تا آن اطمینان سیاسی مورد نظر به بازار برگردد

 

بورس در تسخیر بزرگان

شاخص سهام روز گذشته با رشد ۴/ ۰ درصدی در ارتفاع جدید یک میلیون و ۴۸ هزار واحدی قرار گرفت. این نماگر روز گذشته در یک مسیر رفت و برگشت در نهایت رقمی سبز را نشان داد. در نخستین ساعات معاملاتی بازار شاخص کل با رشد بیش از ۵۵۰۰ واحدی همراه شده بود. در ادامه اما این نماگر افزون بر ۵۷۰۰ واحد از سقف روزانه خود عقب نشست و در محدوده منفی قرار گرفت.

نگاهی به میزان بازدهی ۳۰ شرکت بزرگ بورس تهران که از بیشترین ارزش بازاری برخوردارند، نشان از صدرنشینی نماد معاملات بانک تجارت با رشد ۲۱۶ درصدی در ۳۳ روز معاملاتی سپری شده از سال ۹۹ دارد. این بانک بورسی در حال حاضر بیش از یک درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد. پس از «وتجارت»، بیشترین رشد قیمت در بازه مذکور از آن نماد معاملاتی بانک پاسارگاد شده است. «وپاسار» در حالی که پایان سال گذشته با قیمت ۳۴۸ تومان مورد دادوستد قرار می‌گرفت، با رشد حدود ۲۰۹ درصدی در سال جدید به ۱۰۷۵ تومان طی معاملات روز گذشته رسید. این شرکت نیز از زیرمجموعه‌های گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری بوده و سهمی ۴/ ۱ درصدی از ارزش کل بازار سهام در اختیار دارد. سومین سهم پربازده شرکت‌های مورد بررسی نیز بانکی است. از این رو نماد معاملاتی بانک صادرات نیز ۳۳ روز معاملاتی سال جدید را با رشد ۱۹۵ درصدی سپری کرده است. «وبصادر» از سهمی ۹۵/ ۰ درصدی در بورس تهران برخوردار است.

بعد از این سه نماد بانکی، بیشترین رشد قیمتی در ۳۳ روز معاملاتی گذشته از آن سهام شرکت صنعتی و معدنی چادرملو با افزایش قیمت ۱۶۰ درصدی شده است. کمترین میزان رشد قیمت در میان ۳۰ شرکت بزرگ بورس تهران اما متعلق به رشد ۲۸ درصدی سهام فولاد خراسان است. نماد معاملاتی «فخاس» سهمی۷۴/ ۰ درصدی از ارزش کل بورس تهران دارد. نکته جالب توجه اما این است که در میان شرکت‌های مورد بررسی در سال جاری هیچ شرکتی با افت قیمت مواجه نشده است.

 

آینده بازار بورس چه می‌شود؟

محمد گرجی آرا اظهار کرد: بهترین راهکار برای ورود مردم به بازار سرمایه استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری است اما متاسفانه مردم استقبال خوبی از این صندوق ها ندارند زیرا عدم آگاهی در قدم اول و در قدم بعدی تجربه ناخوشایند از موسسات مالی اعتباری باعث شده به این صندوق‌ها اصمینان نکنند.
 

حباب بورس

 
 بالاخره بازار سهام به کانال یک میلیون واحدی رسید و پیش‌بینی‌ها درباره آن محقق شد. این مسئله از چندین ماه پیش توسط برخی کارشناسان پیش بینی شده بود. در عین حال برخی کارشناسان نیز از رشد این بازار بدون تاثیرگذاری آن بر اقتصاد کشور هشدار می‌دهند و از « حباب بورس » سخن می‌گویند، حبابی که اگر بترکد بسیاری را بدبخت می‌کند و تمام سرمایه‌هایشان نابود می‌شود.
 
امروز سوال بسیاری از فعالان بازار سهام به خصوص آنها که به تازگی کد بورسی گرفته‌اند این است که آینده بازار بورس چه می‌شود؟ آیا می‌توان به این بازار برای سرمایه‌گذاری همچنان اطمینان کرد؟

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه  در رابطه با پیش بینی آینده بازار بورس اظهار کرد: در شرایط فعلی بازار سرمایه با تورم شدید دست و پنجه نرم می‌کند و در آینده هم این تورم وجود دارد. بسیاری از شرکت‌ها بالای ارزش جایگزینی‌شان، معامله می‌شوند و این موضوع مطلوبی در بازار سرمایه نیست.

وی افزود: در شاخص‌ کالاهای مختلف در گزارش‌های شرکت‌ها افت مقداری تولید و فروش اعلام می‌شود و بازار سرمایه به آن واکنشی نشان نمی دهد که در این شرایط بازار به شدت با حباب روبه‌رو است و روند سودآوری بسیاری از سهام‌ها با قیمت آن سهام هم‌جهت نیست یعنی شاید سود‌ها تغییر نکنند، ولی قیمت‌ها روز به روز در حال تغییر است.

 گرجی آرا بیان کرد: بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار سرمایه با حباب روبه‌رو است و در آینده نزدیک قیمت سایر دارایی‌ها در سایر بازار‌ها مانند ارز بابت تورم، رشد خواهد کرد و آن زمان است که قیمت فعلی سهام شرکت‌ها توجیه‌پذیر می‌شود در غیر اینصورت هیچ توجیحی برای افزایش قیمت سهام نخواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که حباب بازار بورس واقعیت دارد یا خیر و آیا باید منتظر ترکیدن حباب بورس بود؟ عنوان کرد: حباب در بازار بورس زمانی شناخته می شود که از آن دور شده باشیم و نمی شود به طور کامل معتقد بود که بازار همیشه دارای حباب بوده است.

 گرجی آرا اظهار کرد: بهترین راهکار برای ورود مردم به بازار سرمایه استفاده از صندوق های سرمایه‌گذاری است اما متاسفانه مردم استقبال خوبی از این صندوق ها ندارند زیرا عدم آگاهی در قدم اول و در قدم بعدی تجربه ناخوشایند از موسسات مالی اعتباری است که به اشتباه فکر می کنند که این صندوق ها می توانند اتفاقات گذشته را برایشان رقم بزند به همین علت از این صندوق ها استقبال نمی کنند.

وی خاطر نشان کرد:در این شرایط که مردم از صندوق های سرمایه گذاری استفاده نمی کنند بهتر است که نهادها در فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در نحوه استفاده از این صندوق ها و سرمایه گذاری در بازار بورس به مردم کمک کنند.

 

منبع : اقتصاد۲۴

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه