شمانیوز

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بورس کلمه‌ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه کیف پول می‌باشد. برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از "بازار" و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می‌توان گفت که، بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می‌گیرد؛ و ساده‌تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه‌ برقرار شود و معامله‌ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است. در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی‌های واقعی و دارایی‌های مالی، مورد معامله قرار می‌گیرند. دارایی‌های واقعی همان دارایی‌های فیزیکی هستند مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و .... اما دارایی‌های مالی دارایی‌های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس‌ بازاری است که در آن دارایی‌های مختلف مورد معامله قرار می‌گیرد.

 

به گزارش شمانیوز: شاخص کل بورس روز سه‌شنبه با تغییر جبهه معامله‌گران حقیقی 5/ 2 درصد کاهش یافت و اولین افت جدی خود را در سال جدید تجربه کرد. جذابیت سهام خودروسازی سایپا، تلاش برای ذخیره سود پس از رشد 104 درصدی شاخص از ابتدای سال در کنار التهاب بازارهای موازی از جمله سکه و ارز را می‌توان از مهم‌ترین دلایل فشار عمومی عرضه سهام تلقی کرد. البته دیروز تقاضا هم با قدرت ظاهر شد تا رکورد ارزش معاملات خرد فقط در بورس به 20 هزار میلیارد تومان برسد. حجم صف خرید در خساپا به کمتر از نصف رسید و معاملات شستا هم برای اولین بار از تاریخ عرضه اولیه در بازه منفی قیمت به پایان رسید. وسوسه «صف» همچنان مهم‌ترین نقش را در تشدید موج‌های خرید و فروش بازی می‌کند.

 

بازار سکه

20-02

 

استقرار سکه در مدار 7 میلیون

قیمت سکه در معاملات سه‌شنبه برای نهمین بار متوالی افزایش یافت و رکورد دیگری را در کارنامه خود ثبت کرد. ساعت 16 دیروز هر سکه طرح جدید با قیمت بی‌سابقه 7 میلیون و 140 هزار تومان معامله شد و 145 هزار تومان بالاتر از معاملات همین ساعت در روز دوشنبه قرار گرفت. البته سکه دوشنبه در مقاطعی به کانال 7 میلیون سرک کشیده بود اما دیروز با قدرت در این مدار مستقر شد. همان طور که انتظار می‌رفت اصلاح شاخص بورس سرعت رشد در بازار ارز و طلا را تشدید کرد. علاوه بر رشد طلای جهانی و جهش نرخ داخلی، شکل‌گیری صف خرید برای گواهی سپرده سکه در بورس کالا و ثبت قیمت 7 میلیون و 545 هزار تومان در این بازار هم بر تقاضای فیزیکی این فلز گرانبها دمیده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه