شمانیوز

کارشناسان مستقل بازار سرمایه، اولویت مدیریت سهام عدالت را روش مستقیم می دانند با این قید که سهامدار در این روش نیازمند برخورداری از شرایط خاصی باشد.

به گزارش شمانیوز به نقل از اخبار پولی مالی،  با صدور مجوز خرید و فروش سهام عدالت، موج بزرگ ورود سرمایه گذاران به بورس کلید خورد و بدین ترتیب صدور کد معاملاتی برای 49 میلیون ایرانی دارند سهام  عدالت آغاز شد. در این میان سازمان خصوصی سازی دو روش را برای مدیریت این سهام اعلام کرده است، مستقیم و غیر مستقیم.

 

در روش مستقیم سهامدار مدیریت سهام خود را که شامل سهام تخصیص یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت،تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی و سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می شود را راسا به دست می گیرند .

 

اما در روش دوم یا غیر مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، با لحاظ مراتب خاص از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

 

حال پرسش مهم برای 49 میلیون سهامدار جدید تازه وارد به بورس است که با سهام عدالت خود چه کند؟ آیا مدیریت آن را خود به دست بگیرد و یا این که در اختیار شرکت های سرمتیه گذاری استانی دهد؟ ما این پرسش را با چند تن از کارشناسان اقتصادی در میان گذاشته ایم که نتیجه آن را در ادامه ملاحظه می کنید:

 

محمد کفاش پنجه شاهی کارشناس بورس در پاسخ به پرسش ما گفت: نکته نخست این که با آزاد شدن سهام عدالت بخش زیادی از مردم پایشان به بورس باز می شود و این اتفاق خوبی است ولی اینکه آیا سهام خود را آزاد کنیم و یا در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار دهیم، به نظر من  اگر فرد سواد مالی و اطلاعات کافی از بازار سرمای در اختیار داشته، بهتر است که مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرد ولی اگر سواد مالی لازم و آشنایی کافی با بازار سرمایه نداشته باشد پیشنهاد می کنم که مدیریت  آن را اختیار دولت قرار بدهد.

 

خزلی دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز به خبرنگار ما گفت: توصیه بنده این است که سهامدارانی که ساز و کار بورس را بلد هستند و حوصله  و وقت پیگیری دارند از روش مستقیم استفاده کنند.  اما سهامدارانی که دارای تخصص و زمان کافی برای مطالعه بورس را ندارند، روش غیر مستقیم به نظر من روش مفیدتری است.

 

 روش غیر مسقیم دو مزیت داره یکی این که بعدا خود این شرکت ها سرمایه گذاری استانی وارد بورس می شوند و افراد می توانند سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را  بفروشند و یا حتی بخرند و همانطور که یکی از مسئولین نیز در رسانه ملی گفت در آینده ممکن است پروژه های عمرانی خوب در هر استان به شرکت سرمایه گذاری استان مربوطه  داده بشود چون این شرکت تعداد سهامدار سهام عدالت دارند بنابراین واگذار کننده مناقصات و پروژه ای عمرانی می توانند به راحتی با ترک تشریفات پروژه را به شرکت سرمایه گذاری استان مربوطه اعطا کنند. بنابراین توصیه بنده این است حال که اکثر دارندگان سهام عدالت حوصله و وقت و تخصص بورس را ندارند و پیچیدگی های بورس را نمی دانند این عزیزان بهتر است که سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی بشوند و در روش غیر مسقیم باقی بمانند.

 

علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر این که شرکت‌های سبد سهام عدالت جزو ۵۰ شرکت بالای بورس و اوراق بهادار محسوب می‌شوند، گفت: این شرکتها جزو بهترین سهام محسوب می‌شود؛ بنابراین به مردم توصیه می‌شود به راحتی این سهام را از دست ندهند درباره انتخاب روش مدیریت این سهام گفت: افرادی که مهارت لازم را برای خرید و فروش سهام در بورس دارند، می‌توانند روش مدیریت مستقیم سهام را در سامانه سازمان خصوصی سازی را انتخاب کنند، اما سایر افرادی که تمایلی به مدیریت مستقیم سهام را ندارند نیازی نیست وارد سایت این سازمان شوند. توجه داشته باشید کسانی که مدیریت غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند، عضو شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند شد و در آینده، هیچ محدودیتی برای فروش سهام خود نخواهند داشت.

 

البته افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب می‌کنند، برای آن‌ها محدودیت‌هایی برای خرید و فروش ایجاد خواهد شد.

 

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز درباره روش مدیریت سهام عدالت از سوی سهامداران تصریح کرد: در حال حاضر تمام آنچه که به عهده مشمولان سهام عدالت است این است که اگر اطلاعات کافی و تجربه فعالیت در بازارسرمایه را دارند به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند و نوع کنترل سهامشان را به صورت مستقیم تعیین نمایند اما اگر این تجربه را ندارند نیازی به مراجعه به سایت هم نیست این افراد  سهامشان توسط شرکت‌های سرمایه گذاری استانی که توسط مدیرانی مجرب مدیریت می‌شود کنترل می شود.

 

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره انتخاب روش مدیریت سهام عدالت گفت: نخست این که مردم در فروش سهام عدالت عجله نکنند و بدانند که نگهداری این سهام منافعش بیشتر از واگذاری آن خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه