شمانیوز

در اواخر دهه ۹۰ میلادی نیز شرکت‌های معدنی خارجی در بخش اکشافات معادن تانزانیا سرمایه‌گذاری انجام دادند که با توجه به ذخایر قابل توجه طلا در این کشور معادن زیادی احداث شد.

در نگاه اول با برخورد به کلمه پراید یاد خودروی پراید می‌افتیم که همواره از ایمنی تا قیمت آن مورد بحث بوده است اما جالب است بدانید که یک معدن طلا در کشور تانزانیا با همین نام و تا چند سال قبل فعال بوده است. در ادامه این گزارش سعی داریم تا شما را با معدن پراید و میزان استخراج از آن آشنا کنیم..

 

 استخراج طلا در تانزانیا

تاریخچه استخراج طلا در تانزانیا به دوران استعمار آلمان بر این کشور و اکتشافات طلا در نزدیکی دریاچه ویکتوریا در سال ۱۹۴۸ برمی‌گردد. نخستین معدن‌کاری طلای تانزانیا در بخش تانکانیکا و در معدن سکنکه در سال ۱۹۰۹ آغاز شد و در سال ۱۹۳۰ و در خلال جنگ‌ جهانی دوم رونق یافت.

کاهش تولید طلا در تانزانیا در سال ۱۹۶۷ اتفاق افتاد اما در اواسط دهه ۷۰ میلادی با افزایش نرخ طلا دوباره رونق گرفت. در اواخر دهه ۹۰ میلادی نیز شرکت‌های معدنی خارجی در بخش اکشافات سرمایه‌گذاری انجام دادند که با توجه به ذخایر قابل توجه طلا در این کشور معادن زیادی احداث شد.

معدن طلای پراید یک معدن روباز طلاست که در «زگا» منطقه‌ای در تابورا تانزانیا واقع شده است. بهره‌‌برداری از این معدن برعهده شرکت استرالیایی Resolute Mining Limited بود. این معدن نخستین پروژه مدرن معدن‌‌کاری طلا در تانزانیا از سال ۱۹۶۴ به شمار می‌رود. از زمان راه‌اندازی این معدن تا سال ۲۰۱۰ بیش از ۱.۶۸ میلیون اونس طلا تولید شده است. این معدن در اواخر سال ۲۰۱۳ تعطیل شد. در مدت ۱۵ سال استخراج از این معدن، بیش از ۲.۲ میلیون اونس طلا تولید شد.

 

تاریخچه بهره‌برداری از معدن پراید

تاریخچه بهره‌برداری از معدن طلای پراید به سال ۱۹۸۹ و دریافت مجوز معدنکاری بازمی‌گردد که Samax توانست با اخذ مجوز اقدام به بهره‌برداری از این معدن کند. این شرکت در سال ۱۹۹۴به منظور توسعه این معدن با BHP وارد همکاری شد که بنا به دلایلی در مدت همکاری دو ساله توفیقی نیافت. پس از آن BHP با تامین منافع Samax در سال ۱۹۹۷ مطالعات امکان‌سنجی را در اجرای این پروژه به اتمام رساندند. هزینه اقدامات انجام شده در این معدن با مبلغ ۴۸ میلیون دلار در نوامبر سال ۱۹۹۸ به پایان رسید.

استخراج از این معدن به مدت هفت سال در ۷ فوریه ۱۹۹۹ توسط رئیس‌جمهوری تانزانیا، بنیامین مکاپا، افتتاح شد که بعد از آن این زمان تمدید شد. استخراج از این معدن از ۱.۶ میلیون تن در سال ۲۰۰۲ به ۲.۶ میلیون تن و با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰.۶ میلیون دلار رسید. در سال ۲۰۰۹ نیز سارقان مسلح ۳۵۰۰ اونس طلا را از این معدن به سرقت بردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه