شمانیوز

رپرتاژ آگهی/

روزگاری سفر دور دنیا در ۸۰ روز یک داستان تخیلی و مملو از تصورات جسورانه بود. اما نبوغ و قدرت تخیل نویسندگان در طول تاریخ تبدیل به پله‌ای محکم برای پیشرفت دنیای سینما و مهمتر از آن دنیای تکنولوژی و علم بوده. در این مقاله می‌خواهیم به روند پیشرفت سینمای ژانر علمی تخیلی بپردازیم، پیشرفتی که منجر به فروش بی‌نظیر فیلم‌هایی همچون آواتار (Avatar) و انتقام‌جویان-پایان (Avengers: Endgame) بازی شد.

شروع ماجراجویی ژانر علمی تخیلی

 فیلم های ژانر علمی تخیلی خیلی زود راه خود را به فیلم‌های بیکلام پیدا کرد و اولین محتوای تصویری که از آن به عنوان یک فیلم ژانر علمی تخیلی یاد می‌شود فیلم  Le Voyage dans la Lune است که توسط Georges Méliès خلق شد و اشاره به پرتاب شاتلی به ماه اشاره داشت. ایده‌ای که ده ها سال با به واقعیت پیوستنش فاصله داشت.

 فیلم های ژانر علمی تخیلی بعد از چند دهه تلاش و شکست پس از سال ۱۹۶۰ توانستند بخش بزرگی از جامعه را به سالن های سینما بکشانند و فیلم های این ژانر به یکی از بخش های مهم سینما تبدیل شدند. فیلم های ژانر علمی تخیلی همیشه در زمینه‌ تکنولوژی جلوه‌های ویژه سردمدار بودند و حد و مرزهای این علم سال به سال با ایده های عجیب کارگردانان و نویسندگان جابجا شده است.

 

27229446

 

 

الهام ژانر علمی تخیلی از وحشتناک‌ترین اتفاق تاریخ

 بعد از جنگ جهانی دوم و استفاده از بمب اتم یک مفهوم جدید به اسم Armageddon یا همان آخر زمان در بین نویسندگان محتویات داستانی و به خصوص طرفداران ژانر علمی تخیلی ایجاد شد. بمب اتم و قدرت تخریب غیر قابل باورش نگاه همه دنیا را به علم و ارزش واقعی‌اش تغییر داد.

 جدا از نگاه به آخر دنیا با یک جنگ اتمی باور های جدیدی در بین فرقه های مختلفی ایجاد شد و فلسفه آخر دنیا رنگ و بوی ملموس تری گرفت. چیزی که زمانی برای انسان قابل تصور نبود حالا به یک احتمال با شانس بسیار بالا تبدیل شد. حال با جنگ اتم یا انتشار ویروسی جدید و تبدیل انسان به یک مرده متحرک.

 

علمی-تخیلی؛ ژانری که بهترین ندارد چون مملو از فوق العاده هاست

 مقایسه بهترین فیلم های ژانر علمی تخیلی در طول تاریخ غیرممکن است آن هم به یک دلیل ساده؛ زمان

از هر زاویه هم بخواهیم بررسی کنیم به دلیل تفاوت زمان ساخت، فیلم های قدیمی تر از لحاظ تکنولوژی ساخت نقطه ضعف دارند ولی نباید از این گذشت که حتی از لحاظ ساختاری، این فیلمها در زمان خودشان بی‌نقص، حیرت انگیز و چشم نواز بودند.

  تنها ژانری که اسیر مفهوم کلیشه نشد و به دلیل ذات بدون مرزش پتانسیلی بی‌پایان دارد، ژانر علمی تخیلی است که در طول زمان هیچوقت در بن بست قرار نخواهد گرفت و همیشه سوژه‌ای جدید در ذهن به زیبایی هرچه تمام تر مریض یک نویسنده ایجاد خواهد شد.

این لیست ترکیبی از فیلمهای قدیمی و جدید در ژانر تخیلی است که هرکدام حتما ارزش یک بار دیدن برای طرفداران ژانر علمی تخیلی را خواهد داشت.

 

71ed85f1-273a-4c53-b46c-b27b058fc3b6

 

2001: A Space Odyssey

A Space Odyssey شاید سمبلیک ترین فیلم ژانر علمی تخیلی ترسناک است. فیلمی که سال ۱۹۶۸ ساخته شد اما نبوغ و تلاشی که پشت ساخت این فیلم بود A Space Odyssey را به تاثیرگذار ترین فیلم تاریخ در ژانر علمی تخیلی تبدیل کرد. هوش مصنوعی و تمام نگرانی هایی که در طول تمام این سالها برای آن وجود داشت و سفر به فضا و اتفاقات و نیروهای فراطبیعی با زاویه دیدی حیرت انگیز در این فیلم نمایش داده شده. حتی بعد از گذشت ۵۰ سال از ساخت آن هنوز جذاب و دیدنی است.

Blade Runner

Blade Runner یک مجموعه فیلم ۲ قسمتی است قسمت دومش ۳۵ سال بعد ساخته شد اما بینندگان این ژانر با وجود لذت از Blade Runner ۲۰۴۹ برای قسمت اول آن احترام دیگری قائل بودند. این فیلم به ساخت ربات هایی انسان نما می‌‎پردازد که به قدرت تصمیم گیری مستقل رسیدند و تبدیل به جامعه‌ای خود رای و شورشی شدند. نکته قابل توجه در این فیلم ژانر علمی تخیلی مهیج و دیگر فیلم‌هایی که به این مفهوم می‌پردازند این است که انسان ها با وجود ذاتی خودخواه با کارکتر های ربات این فیلم ارتباط برقرار می‌کنند و به چشم موجوداتی که قابل صرف نظر هستند دیده نمی‌شوند.

 

 

b274518a-c850-4f60-ae8d-481c68fe80ff

The Terminator

سری فیلم های نابودگر حتی برای افرادی که طرفدار ژانر علمی تخیلی - مهیج نیستند هم نامی آشنا است. فیلمی که به محوریت آرنولد شوارتزنگر ساخته شد و پلات داستانی جالبی داشت، هوش مصنوعی و جامعه ربات ها در تلاش برای حکومت به زمین‌اند اما با اقدامات زنی به اسم سارا کانر در این راه ناکام میمانند اما بیکار ننشسته و با فرستادن رباتی از آینده می‌خواهند سارا کانر را قبل از نجات کره زمین بکشند تا آینده‌ای متفاوت در انتظار ربات ها باشد.

 

 

STAR WARS

فیلمهای جنگ ستارگان شاید جسورانه ترین اثر از لحاظ جلوه های ویژه در دنیای ژانر علمی تخیلی - ماجراجویی است. آثاری که شاید امروز کمی برای بینندگان جدیدیش مضحک باشد اما اصرار سازندگانش به این همه مرز شکنی تبدیل به سنگی سفت برای جای پای نوادگانش شد و فیلمهای امروزی جنگ ستارگان به راحتی میلیون ها نفر را به گیشه های سینما می‌کشاند. جنگ ستارگان برای خود دنیایی جدید خلق کرد و با قوانین جدیدی چالش های جدیدی برای کاراکتر هایش ساخت و بیننده را محو تماشای فیلم کرد.

images

 

The MATRIX

 تصور اینکه دنیای ما تماما تصویر سازی یک برنامه کامپیوتری است که توسط ربات ها ایجاد شده و انسان ها فقط منبع انرژی برای ربات ها هستند و انسانها را در مزرعه هایی بیکران کشت میکنند شاید در قالب چند جمله خنده دار باشد اما فیلم ژانر علمی تخیلی-اکشن میتریکس لباسی زیبا تن این ایده کرد و هر بیننده ای را حداقل برای لحظاتی درگیر فکر به این مفهوم می‌کند. نگذریم از این که افراد زیادی محو این مفهوم و فلسفه شدند.

AVATAR

 فیلمی در ژانر علمی تخیلی-ماجراجویی که به مدت ۱۰ سال پرفروش ترین فیلم تاریخ بود. آواتار در سال ۲۰۰۹ کاری غیرقابل باور کرد. در آن زمان ساخت همچین دنیایی با این گرافیک و کیفیت که بعد از ۱۰ سال هنوز چشم نواز است یک تیم نابغه لازم داشت. حضور انسان در سیاره ای جدید برای استخراج یک ماده با ارزش و درگیری اش با نژادی که که بزرگترین دغدغه اش محیط زیست و احترامی که برای آن قائل است یک داستان جذاب و پر کشش رقم زد که جدا از مباحث ساختاری این فیلم یک تجربه تاثیر گزار است. آواتار رکورد فروش را پس از ده سال به انتقام جویان تقدیم کرد.

Avengers: Endgame

فیلم انتقام جویان-بازی آخر شاید بزرگترین پروژه در ژانر علمی تخیلی است. فیلمی که استودیو مارول ۱۲ سال برایش کاشت و کاشت و کاشت تا داستانی حول کاراکتر هایی بیشمار ایجاد کند و در یک قسمت هر‌آنچه که گذشت را در یک قسمت جمع کند تا نوبت به فاز های بعدی دنیای مارول برسد. مارول در طول سالهای فعالیتش از بازیگران مطرح سینما بهره برد تا رنگ و بوی جدیدی به دنیای ژانر علمی تخیلی-اکشن بدهد. شاید دنیای ابرقهرمان ها دنیایی ناملموس برای خیلی از بینندگان باشد، حتی کسانی که به طور کلی ژانر علمی تخیلی را دوست دارند. اما در محبوب بودن این سبک اثار برای جمع عظیمی از تماشاچیان هیچ شکی نیست.

 

mediumthumb

 

انتقام جویان- بازی آخر فیلمی نیست که بدون دیدن فیلمهای قبلی اش بشود از آن لذت برد، باید تمام فیلمهای دنیای مارول را ببینید. فیلمهای که با حوصله حول کارکتر های مختلف ساخته شد و داستان را از یک نابغه پولدار خودخواه شروع کرد و با یکی از بزرگترین شک هایی که به بیننده می‌توان وارد کرد تمام کرد.

لیستی که پر از گزینه است و برای هر فرد انتخاب های متفاوت دارد انتها ندارد. سینما با ظهور این آثار و خانواده‌اش تبدیل به بیزینسی غول پیکر شد و چشم پوشی از یک ژانر با این حجم از جذابیت کم لطفی به خودمان است. امیدوارم با خواندن این مطلب کمی برای دیدن ژانر علمی تخیلی کنجکاو شده باشید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه