شمانیوز

فولادگر در گفتگو با شمانیوز:

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با ورود شورای رقابت به ماجرای قیمت خودرو امیدوار بودیم که قیمت‌ها کمی خواهش یابد، اما خیلی اثرات مثبتی بر جای نگذاشت.

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، با اشاره به بی‌ثباتی قیمت خودرو در بازار اظهار کرد: با ورود شورای رقابت به ماجرای قیمت خودرو امیدوار بودیم که قیمت‌ها کمی خواهش یابد، اما خیلی اثرات مثبتی بر جای نگذاشت.

 

وی افزود: هنوز مسئولان به این باور نرسیدند که سیستم پاسخگویی به تقاضا با ایرادات عمده مواجه هست و باید ابتدا این سیستم اصلاح شود، نه اینکه شورای رقابت بخواهد قیمتی را تعیین کند و خودروسازان را وادار به رعایت این قیمت‌ها سازد. این شیوه از گذشته بوده و هیچگاه جواب نداده و جواب هم نخواهد داد.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم با بیان اینکه شورای رقابت باید بهای خودرو را براساس قیمت تمام شده تولید و سود تولیدکننده تعیین کند، در حال حاضر مردم، تولیدکنندگان، قطعه سازان و... از وضعیت بازار خودرو ناراضی هستند، خاطرنشان کرد: شورای رقابت مدعی است که قیمت خودرو کاهش یافته، اما وقتی به بازار آزاد مراجعه می‌کنیم، پراید همچنان 80 میلیون تومان عرضه می‌شود. شورای رقابت به اهرمی برای فشار بر خودروسازان تبدیل شده و فکر می‌کند با دستور می‌توان قیمت‌ها را تعدیل کرد.

 

فولادگر ادامه داد: وقتی قیمت ارز بالاست و تولیدکنندگان قطعات خودرو در شرایط نه چندان خوبی به سر می‌برند، نباید از خودروساز توقع داشت که خودروی با قیمت مناسب به بازار عرضه کند؛ لذا دولت درگام اول باید از تولیدکنندگان قطعات حمایت کند و سپس شرایط رقابت را در بازار مهیا سازد.

 

وی با بیان اینکه با حل مشکل تولیدکنندگان قطعات خودرو مهمترین گام برای افزایش تولید خودرو برداشته می‌شود، تصریح کرد: دومین گامی که در راستای تعدیل قیمت‌ها وقطع دستان سوداگران باید برداشت، حذف واسطه‌ها و شفافیت سیستم ثبت نام و توزیع است.

 

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه خودروسازان از ظرفیت افزایش تولید در ساماندهی بازار غافل شده اند، اضافه کرد: ایران خودرو در کرمانشاه، فارس، مشهد و... مراکزی دارد که می‌توان با تولید سه شیفت نه تنها نیاز بازار را تأمین کرد بلکه اشتغالزایی را نیز بهبود بخشید.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با شفاف کردن سامانه واردات و صادرات قطعات می‌توان با خودروسازانی که علیرغم دریافت قطعه به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، برخورد کرد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه